| iloveyoumaria3 a întrebat:

Am și eu o întrebare pentru voi,pe voi vă ajuta Dumnezeu? Credeți în el? Pe ce vă bazați în viața,pe spiritele rele,adică ajutorul necuratului pentru a obține mai ușor lucrurile sau pe rugăciunile către Dumnezeu? Eu îmi doresc f mult să mă ajute dar oricât de mult m-aș ruga este degeaba,când merg la biserică îmi merge mult mai rău,chiar ff rău, nu știu ce să mă mai fac, aveți idee ce pot face? Am tot fost la biserică dar degeaba. Poate mai sunt persoane în situația aceasta…

7 răspunsuri:
| gaminator a răspuns:

Ai nevoie de un duhovnic care sa iti explice nelamuririle pe care le ai, altfel o sa iti fie dificil sa intelegi ceva.

| T0Teu a răspuns:

Normal ca ma ajuta Dumnezeu si ca ma bazez pe El, nu pe vreun duh necurat...
Te ai gandit ca poate nu mergi la biserica buna? Ori ca nu e destul sa mergi la biserica? Adica nu o lua in nume de rau, dar mersul la biserica nu rezolva toate problemele, ci tine de tine cat de tare te sfinteti pentru Dumnezeu, cat de mult timp iti faci pentru El in afara bisericii, cat de mult Il cauți etc. Nu poti sa zici ca daca mergi la biserica trebuie sa iti mearga toate lucrurile.bine. Si chiar daca ai face tot ce am scris mai sus, tot nu iti garanteaza nimeni ca nu vei avea probleme sau esecuri in viata, dimpotrivă.

| doctorandus a răspuns:

Necuratul nu e chelner. Si nici Dumnezeu nu e chelner.

Tu nu vrei religie, ci vrei magie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Pe ce vă bazați în viața"

Pe mine.

| EestiSodalane a răspuns:

Problema e că încurci Creștinismul cu magia și idolatria. Mai demult când încă existau pagani, magicieni și idolatrii se foloseau de zei pentru proprile interese. Zeul razboiului ma ajuta la razboi, zeița iubirii în dragoste și așa mai departe. Ideea era egocentrismul. Mă folosesc de zei să-mi mearga MIE bine în viață. Asta e definiția idolatriei și a magiei. Dumnezeul creștin e opusul acestei paradigme. Creștinul se duce la biserică pentru că acolo e Dumnezeu, persoana lui iubită și se duce din iubire. Dar tu te duci acolo ca și cum te-ai duce la un prieten doar ca să-i ceri bani. Asta înseamnă să abuzăm de oameni în loc să-i iubim.

| iloveyoumaria3 explică (pentru T0Teu):

Eu sunt plină de eșecuri,îmi merge din rău în mai rău,nu știu cum să mai fac,am fost de multe ori la biserică dar când ajung la biserică mi se face rău,îmi vine să leșin iar după ce merg îmi merge totul rău, am avut o perioadă când eram credincioasă, când mă încredeam f mult în Dumnezeu, știu cum este. Dar nu știu cum să mă reaproprii de el, îmi poți trimite un mesaj te rog?

| ania a răspuns:

Eu ma strădui sa nu il caut pe Dumnezeu ca sa il conving sa facă ce vreau eu ci sa inteleg ce vrea El sa fac eu, care e voia Lui pentru viata mea,. Eu cred in El, El aduce fericire vieții mele.