| bleakk a întrebat:

Am si eu o mica mare nelamurire ca sper sa nu deranjeze pe niciun crestin. Dumnezeu promite RAIUL/Imparatia Sa oricarui om care aici pe pamant ar fi urmat caile Sale. Stim cu totii ca au trecut generatii si generatii/mii si mii de ani. Cum va fi oare acest Rai? Cei care au trecut prin anii 1000 i.Hr probabil si-l imagineaza asa: http://s8.postimg.org/uawris3gl/0154_Heaven_christian_cl ipart.jpg. Altii de prin Evul Mediu, altcumva. Noi de pe acum am vrea ceva cat mai evoluat din punct de vedere tehnologic care sa bata orice performanta de pe pamant.Insa,cum va impaca si capra si varza, oare? Cei din anii 500 vor putea oare trai intr-un rai "tehnologizat"/modern/perfomant? Sau trebuie ca toti oamenii care au trait vreodata sa se conformeze/obisnuiasca aici pe pamant cu un trai de tara,de pascut oi si capre ca sa poate "rezista" in Cer/Rai/Imparatia lui Dumnezeu? Pareri serioase,cu argumente.
PS:Pot interveni si atei cu raspunsuri care sa ma sustina,desigur, doar este o intrebare care ii va pune in incurcatura pe crestinii.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie e descris cum va arata paradisul pamantesc. Isaia 65:20-25., Isaia 11:6-9.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu nu promite niciodata nimanui niciun Rai!
Raiul a fost si mai este si astazi tot aici pe pamant si in viata aceasta tot asa cum a fost aici pe pamant si pe vremea lui Adam si Eva.
Asa ca dupa moarte nu va exista niciun RAI pentru nimeni pentru ca niciunde in Biblie Dumnezeu nu promite asa ceva!
In schimb in Biblie este promisa doar Imparatia acelui Isus care se lauda in Apoc 1:18 ca este Seful IADULUI, de unde tragem clar concluzia ca imparatia lui Christos este IADUL, pentru ca nici el nu promite nimanui Raiul, pentru ca si el stia ca Raiul este aici pe pamant si in viata asta, si nicidecum in ceruri dupa moarte.
Asa ca chestia asta cu ajungi dupa moarte in Rai este doar o minciuna ordinara a preotilor fara sa fie fundamentata pe Biblie!

| Lucică1998 a răspuns:

Nu prea o sa conteze prea mult cum o sa fie Raiul pentru ca daca cineva va ajunge acolo o sa fie prea ocupat sa-l slaveasca pe Dn-zeu pentru a se preocupa de tehnologie, pentru ca scrie destul de clar in Biblie ca asta e ocupatia principala a celor de acolo