| sabin89 a întrebat:

Ap. Pavel a scris: "Fiecare își va purta sarcina lui însuși". În aceeași epistolă, scrisese: "Purtați-vă sarcinile unii altora". Ce ar trebui să înțelegem?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sunt anumite responsabilitati care ne revin numai noua si trebuie sa ne asumam rasoundereavin mod persona. O responsabilitate a crestinilor e si sa ii ajute pe ceilati cand trec prin greutat, dificultati i(materiale, relationale, etc)

| mODIN a răspuns:

Eu din asta inteleg ca ne recomanda sa nu asteptam sa ne ajute altii, sa fim cat se poate de independenti si indemanatici, dar, daca ne descurcam, sa luam asupra noastra si povara altora, in masura in care putem.

| sabin89 explică (pentru mODIN):

Da, cam așa ar veni. Eu nu dădusem mare atenție contextului. Și regula generală spune să analizezi totdeauna orice afirmație în contextul în care este făcută.

| EestiSodalane a răspuns:

E foarte simplu. Prima dată zice "de va cădea un om în vreo greşeală, voi cei duhovniceşti îndreptaţi-l" și după "Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos". Deci prima dată Sf. Pavel le zice creștinilor să acționeze cu compasiune față de sarcinile aproapelui lor, să se arate dornici să îi ajute.

După zice
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul. Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
Aici Sf. Pavel ne spune să nu profităm de alții punându-le în cârcă problemele noastre ci să fim personal responsabili de sarcinile noastre.

| T0Teu a răspuns:

Da referințele ca sa pot lua versetele din context. Cred ca stiu ce vrea sa zica dar nu vreau sa greșesc.

| sabin89 explică (pentru T0Teu):

Galateni 6

| T0Teu a răspuns (pentru sabin89):

Ok, deci e vorba de Galateni 6:2 si 6:5.
In versetul 2 se vede clar ca se refera in a ne sprijini unii pe altii, in a ne ajuta, dupa cum scrie si in versetul anterior: "să-l ridicați cu duhul blândeții". Eu asta înțeleg. In plus, caut si la trimiteri. Romani 15:1: "Noi, care suntem tari, suntem datori să rabdăm slăbiciunile celor slabi și să nu ne plăcem nouă înșine."
Deci versetul ăsta întărește ce am spus mai sus. Galateni 5:13-b: "ci slujiți-vă unii altora în dragoste." 1 Tesaloniceni 5:14: "Vă rugăm, de asemenea, fraților, să mustrați pe cei ce trăiesc în neorânduială; să îmbărbătați pe cei deznădăjduiți; să sprijiniți pe cei slabi, să fiți răbdători cu toți."
Nu mai are rost sa caut si celelalte trimiteri, cred ca ai înțeles deja la ce se refera versetul.

Acum sa ne uitam la versetul 5. Versetul dinainte spune ca fiecare sa isi cerceteze fapta lui insusi si sa se laude numai in ceea ce il priveste pe el, nu cu privire la alții. Eu inteleg ca fiecare sa aiba treaba cu mantuirea lui, cu viata lui, nu cu a celorlalti. Ca trimitere la versetul 4 e 1 Corinteni 11:28, la fel si 2 Corinteni 13:5, care întăresc ce am spus mai sus... Acum sa aruncam o privire asupra trimiterilor de la versetul 5.
Romani 2:6: "care va răplăti fiecăruia după faptele lui."
1 Corinteni 3:8-b: "și fiecare își va lua răsplata după osteneala lui."

Eu înțeleg ca acest verset de refera la faptul ca mantuirea e personala, nu depinde de viata celorlalți si fiecare va primi rasplata pentru ce a facut el insusi, nu alții.

| Pocait01 a răspuns:

Atât pentru versetul 2 cât și pentru 5 explicația este un verset mai sus.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cred ca se referea la mamele surogat.