| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Ar mai fi putut invia Iisus daca ar fi fost ars pe rug, cum era la moda in evul mediu?

Răspuns Câştigător
| buhuhu a răspuns:

Absolut sigur...pai daca a inviat dupa ce a fost injunghiat cu sulita... dati seamalaughing

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,bineinteles ca ar fi putut! Si martirii care au fost arsi pe rug,vor invia in ziua aceea, cu atat mai mult El care este Dumnezeu adevarat!,, Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Dumnezeu este Creatorul nostru.El poate sa faca toate lucrurile.,, Din vânturi Îţi faci soli, şi din flăcări de foc, slujitori.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

El poate dar lasa oamenii sa moara de foame si saracie si oamenii sa fie orbi toata viata

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El este suveran.Nu poate vasul de lut sa ceara socoteala olarului pentru ce l-a facut asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce raspuns isi doresc sa orbesti tot restul vieti tale sa suferi atat de mult incat sa plangi cu lacrimi de sange si atunci sa-mi raspunzi asa si inca ceva sa mori in saracie

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ar fi misto sa invie din cenusa.; P

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Mai stii? tongue

| Paulla a răspuns:

Pe cruce, ars pe rug, împuşcat, înjunghiat, scaun electric, cancer... oricum ar fi murit, de înviat tot nu a înviat.

Răspuns utilizator avertizat
| Millanteria a răspuns:

Da! Pana la urma, ce stim noi?!
Pa, pa!

| AliceThai a răspuns:

Nu vreau sa-ti zdruncin convingerile, dar de ce esti asa de sigur ca a inviat? happy

Răspuns utilizator avertizat
| andreydey7 a răspuns (pentru AliceThai):

Pentru ca daca nu ar fi inviat, tu, astazi, poate nu ai mai fi existat, el nu a fost doar un simplu om ci si Dumnezeu in acelasi timp, gandeste-te bine sau macar imagineaza-ti puterea lui, dar sunt sigur ca nu ai sa poti s-o faci pentru ca esti limitata, toti suntem limitati in a-l descoperi pe Dumnezeu ...insa El ne ajuta sa facem chestia asta, sa nu uiti.

| AliceThai a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Iar biblia a scris-o... cine? happy
Vezi tu, se zice si ca Israelul este pamantul promis de D-zeu evreilor, dar e greu de crezut ca D-zeu e agent imobiliar LOL

| AliceThai a răspuns (pentru andreydey7):

Ai dreptate pe de o parte, cu totii suntem limitati. De aceea avem nevoie de zei, pentru. ca ne dau un sens in viata... ca tot dadeam exemplul evreilor undeva pe aici, astia de exemplu au un D-zeu care le promite pamant. Crestinii si musulmanii au unul care le promite viata vesnica dupa moarte s.a.m.d.

| SM_9305 a răspuns:

Da cu siguranta El e Dumnezeu sa nu uitam

| anonim_4396 a răspuns (pentru SM_9305):

Cum invia cenusa ma omule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.nu uita ce a spus cand a fost rugat de farisei in timpul intrarii in erusalim cand era intampinat cu urale si ranuri de maslin; spune-le sa taca; daca acestia vor tacea, pietrele vor striga.creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, stapaneste totul de vreme ce el le-a creat.nu ma mira ca intrebi. unii au fost curiosi si au pus pe foc si pe gratare multi dintre crestini.eu cred ca sunt vii.tu stii sigur ca sunt morti.sunt doua puncte de vedere total opuse.pana ne lamurim care din noi avem dreptate, sa fim sanatosi si sa ne bucuram de viata asta vremelnica. oricum santem musafiri pe aici.cand vom pleca definitiv acasa, vom vedea ce inseamna acasa pentru fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi e important? conteaza cum mori? daca Iisus a murit,si moartea nu l-a putut tine,el viata fiind, a biruit moartea cu moarte.poate intunerecul sa invinga lumina? aprinde tu becul si trage o cortina de bezna peste lumina creata. daca reusesti esti un geniu.dar nu o cortina materiala sau vopsea, sau alte tampenii.fa ca ala din povestea prostiei care voia sa bage soarele cu oborocul in bordei. daca vei reusi in vreun fel sa ma anunti sa omologhez rezultatul.

| blabla5532 a răspuns:

A murit pe cruce si punct