| Norvegianul a întrebat:

As vrea sa ii intreb pe credinciosi ce este asa special in a te duce in pelerinaj. Eu nu sunt credincios dar nici nu prea imi bat capul cu religia, e doar o intrebare. Nu am inteles niciodata de ce atatia oameni se duc pe jos la biserica/manastire. Ca sa ce? Sau sa stai la coada ca sa te rogi la moaste. Care este rostul?

12 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Sa ce? Pai sa pupe niste oase pe care le-au mai lins alti zeci de mii de persoane inainte, sa creada ca ii vor ajuta(doar ca-i vor ajuta decat cu niste boli, eventual), si sa se roge la cineva inexistent. Smart... pierdere de timp.

| cei7pitici a răspuns (pentru aliceinchains):

Cu siguranta nu! Nu ai sa vezi niciodata pe nimeni pupand oase, poate racla cu oase.Gura celor ca tine este mult prea spurcata sa ia contact direct cu sfintenia acestor oase care candva au fost insufletite de o persoana care s-a dovedit a fi mult mai evoluata spiritual ca mine sau ca tine.Tu ai auzit pe cineva sa ia vreo boala? Treaba cu inexistentul este relativa pentru mine exista eu am un Dumnezeu imi pare rau ca voi nu lati gasit inca. Pierderea de timp in modul acesta este cea mai buna pierdere posibila mintea se recreeaza lasand problemele pamantesti si se apropie de divinitate.

| aliceinchains a răspuns (pentru cei7pitici):

Bla bla bla. Ce ziceai?
Si sigur ca se pot lua boli, gandeste-te logic ca fiecare are microbii lui, si lasa o parte pe sticla aia, inclusiv icoanele sau crucea pe care le pupa zeci de mii de persoane. Se poate lua hepatita, tuberculoza, diverse infectii cu stafilococi, si mai sunt. Daca nu ma crezi, cauta pe net si vei gasi si mai multe, e demonstrata chestia asta demult.

| AxyTM a răspuns:

Te inchini moastelor unor sfinti. Iti curatesti trupul si sufletul.

| RaduMD a răspuns:

Pelerinajul de grup este ca la biserică, dar în deplasare. Singur, găseşti diferite motive ca să nu te rogi, dar în grup, cu alţii, o faci, că tot nu prea ai altceva de făcut. Deci, primul avantaj este că pelerinajul ajută la rugăciune.
Al doilea este că pelerinajul însuşi este faptă de credinţă, aşa cum este postul, pomana, etc. Deci, pe lângă "a fi bun la ceva" (la rugăciune) pelerinajul este bun în sine. Altfel, ca să vezi o biserică sau un mormânt, poţi să te uiţi pe poze.
Evident, pelerinajul nu are sens dacă nu crezi. E ca şi când nu-ţi place fotbalul, nu ai nicio legătură cu el şi întrebi: "ce mare lucru este să mergi cu echipa în alt oraş şi să vezi un meci pe care îl poţi vedea la televizor?".

| SmexyBoy a răspuns:

Eu unul, nu ma inchin la icoane, si nu ma duc in pelerinaj. Si sunt putin credincios, dar totusi credincios. Si nici nu scrie ceva de pelerinaj in Biblie. Nu, scrie cu totul si cu totul altceva acolo, uita-te ca sa vezi cu ochi tai.

| SmexyBoy a răspuns:

Biserica reprezinta cu totul si cu totul altceva din perspectiva biblie...
Templul reprezinta o cladire...
Deci Biserica nu reprezinta un temple sau o cladire.

| SmexyBoy a răspuns:

Semnificatia versetului:
Corpul nostru este locul unde sta "duhul"...
Chiar asa si este, un crestin patruns de "credinta"...
Este templul Duhului Sfant(crede-ma nu ai cum sa intelegi)

MicCredincios = Smerenie. eu nu sunt mare...eu sunt micut.
MareCredincios = Mandrie. eu sunt number one(Gresit eu unul nu ma consider).

| SmexyBoy a răspuns:

Pardon, sa se faca diferenta intre:
Biserica si templu...
Biserica = toti Crestinii...
Templu = cladirea unde se rugau farisei...
Si templul "Duhului" = cladirea in care el sta, mai bine zis... corpul nostru, de aici versetul de mai sus, corpul nostru un templu. Ai mai putea spune ca suntem ca niste "ambasade" ale lui Dumnezeu...

Si Epistola catre Corinteni nu e scrisa de Isus Hristos, intocmai e scrisa de Pavel din Tars...

| Nonono a răspuns:

Du-te sa vezi, asa macar din curiozitate. Altfel nu ai cum sa te convingi.

| cei7pitici a răspuns:

Pai tu daca nu esti credincios nu ai sa intelegi niciodata! Cu siguranta esti ateu si iti negi si propria existenta. Fi mai intai credincios si poate ai sa intelegi ceva! Si sa iti spun sigur ceva acei oameni pe care ii tot vezi tu pe la cozi nu se duc pentru bani! Se duc pentru suflet! Dar sufletul tau este la cea mai joasa treapta de evolutie si nu ai sa intelegi niciodata aceste lucruri simple pentru oamenii acestia pentru tine vor ramane mereu „taine ascunse„ ale vietii.

| Norvegianul explică (pentru cei7pitici):

Eu am devenit ateu in timp, am fost si eu cand eram mai mic in pelerinaj cu mama mea si nu mi-a placut deloc, aveam cam 12 ani, se intampla de mult. Atunci nu-mi puneam intrebari in legatura cu religia, dar pe parcurs am ajuns la concluzia ca este o pierdere de timp si de bani. Una din primele intrebari pe care mi le-am pus este aceasta, despre pelerinaj si moaste. E un obicei stupid dupa parerea mea, dar am vrut sa citesc si parerile crestinilor. Vad ca toti mi-ati raspuns cu "du-te la biserica si vei afla". Acesta nu este raspuns, spune-mi din experienta proprie, ca doar de-aia te-am intrebat.