| dragos9234 a întrebat:

Astazi am fost la bunica mea, pana aici totul este bine dar in jurul orei 15 bunica a suferit un atac cerebral chiar in fata mea(adica brusc partea stanga a corpulu i-a paralizat si chiar si gandirea a fost afectata iar ea nu mai putea sta nici pe scaun,nu mai putea vorbi nimic coerent) in timp ce vorbeam despre un motan.
Intrebarea mea este:Ce a avut dumnezeu cu ea? Aveti idee cum este sa va vedeti o persoana draga patin asa ceva? Dar aveti idee cum este sa ai jumatate de corp paralizat si sa stai mereu cu gandul ca mai poti face un nou atac cerebral si sa mori sau sa ramai paralizat total?
Ce a avut dumnezeu cu ea?
Asa isi iubeste el creatiile?
El ne chinuie si in viata dar ne chinuie si dupa ce ne ducem in iad?
Intamplarea este reala, chiar astazi s-a intamplat.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dragos frate, vorbesti de un lucru care nu exista, e ca cand l-ai baga pe zeus in dicutie sau zeul soricel al indienilor le-ai spune de ce soricelu lasa asta ei ce sa spuna o sa spuna ca asta e

33 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Bucura-te ca nu s-a intamplat mai rau, si ca inca mai poti petrece timp cu ea.Lasa varsarea de nervi, oricum nu e de nici un folos.

| dragos9234 explică (pentru Kosuchin):

Nu imi vars nervii, am mai trecut prin situatii grele care m-au schimbat total.
Si da ma bucur ca inca mai imi pot petrecce timp cu ea, ma bucur ca mai exista o sansa sa se recupereze, chiar daca nu total.

| RAY a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, din pacate se mai se intampla si de astea, acum daca vina pe dumnezeu nu rezolvi nimic din contra acumulezi energie negativa, fi fericit ca e in viata

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Nu dau vina pe dumnezeu doar vreau sa aflu daca asta ar face un dumnezeu iubitor, adica sa ne chinuie mereu.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos frate, vorbesti de un lucru care nu exista, e ca cand l-ai baga pe zeus in dicutie sau zeul soricel al indienilor le-ai spune de ce soricelu lasa asta ei ce sa spuna o sa spuna ca asta e

| Azµre a răspuns:

Dumnezeu nu există. Dumnezeu este doar o concepție a omului. Fiecare ființă se naște și la un moment dat moare. Părerea mea este să moară decât să trăiască așa chinuită. Și bunica mea a murit în 2006 tot în urma unui atac cerebral, după care a murit în aceeași zi. Eu zic să fii tare, nu mai pune întrebări legate de Dumnezeu, el nu există și toți credincioșii or să iți răspundă în hai sictir.

| dragos9234 explică (pentru Azµre):

Stiu ca dumnezeu nu exista dar ma intreb oare de ce cred toti crestinii ca el daca exista ar fi bun?
Daca el ar exista inseamna ca ne chinuie continuu, adica si in viata asta dar si in iad pe cei pacatosi.Asta cred ca nu ar face un zeu considerat bun, iubitor, milostiv etc.

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

Dumnezeu este o concepție a omului, când nu are pe cine să dea vina dă pe Dumnezeu, când vrea să cucerească un teritoriu dă vina pe Dumnezeu, fie voia Sa, și așa mai departe, Dumnezeu este o concepție nimic mai mult.

| dragos9234 explică:

Chiar nici un credincios nu se ofera sa imi dea si mie niste explicatii la intrebarile de mai sus?

| onFire a răspuns (pentru dragos9234):

Fiecare om trebuie sa treaca prin moarte fie cai place fie ca nu.
Asa i-a fost scris sa faca atacul acela.
Dupa ce inaintezi in viata o sa-ti dai seama ca Dumnezeu face bine in lumea asta...dar trebuie sa ai credinta in El.Doar asa vei triumfa in viata asta atat de grea.Multa credinta in Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce ma bunicata voiai sa traiasca,sa te ingroape si pe tine? mie mi-au murit deja binicii si strabunicii, urmeaza parintii, si apoi eu, copii mei, copii copiilor lor.au nu stiai ca asta e regula? sau crezi ca batranetea nu are rost? ar trebui sa murim toti de tineri? dar tu il iubesti pe el? ca nu esti decat un partz intre mortii dinaintea ta, si cei de dupa tine.ce stii tu despre dragostea divina? hop si nea ion, ca si el e om.i-a paralizat bunica si da vina pe Doamne-Doamne.tot el e vinovat si ca te-ai nascut, si ai ce sa bagi sub nas zilnic.roaga-te pentru sanatate si mergi inainte cu capul sus, fiindca bunica ta nu l-ar acuza pe Dumnezeu fiindca a paralizat, asa cum nici un batran nu-l acuza pentru orice probleme ar avea.cand vei fi in fata lui, o poti face personal.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Ce inteligenta se simte in jur cand apari tu pe aici.
Nu cred ca este problema ta daca bunica mea vroia sa traiasca si sa ma ingroape si pe mine.
Da stiam ca aia este regula deoarece numic nu poate fi vesnic asa cum il considerati pe dumnezzeul vostru.
Am zis eu cumva ca trebuie sa murim de tineri?
De aici nu iti mai raspund ca vad ca nu are rost.
Gandesti ca un copil de 5 ani, exact la fel cum gandeste si presupusul vostru zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca esti frate cu raymusic. apoi ma dragos frate intru Hristos,{daca tu nu ne vrei,noi te vrem in rai, ori cu voia ori fara voia ta}nu stiu cum sa te fac sa intalegi ca cineva pe care-l crezi tu rau, este bun.cea mai crunta pedepsire pentru inamicul tau, este de ai arata, ca tu esti bun si dansu-i rau.vad ca ai inceput, dar de inceput a inceput de mult de cand taticul vostru a spus primilor oameni, ca Dumnezeu e rau si el e bun si binevoitor.stim ce a urmat.asa ca moartea bunicii tale si a intregii omeniri este efectul minciunii lui, si neascultarea sfatului lui Dumnezeu care a spus; sa nu mancati din pomul acela, caci negresit veti muri.si s-a intamplat.fiecare are lupta lui.succes in lupta ta, dar stii deznodamantul caci a fost spus, profetit, si tu vezi ca se intampla egzact.Domnul sa va certe si sa va aduca la cunostinta cea adevarata, si nu la ratacirea de gasca, pe care gasca o cunosti doar virtual.biserica noastra e rala puiule si primeste toti ratacitii. dupa nume, nu dupa apucaturi paganesti.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi trebuie gasti sau biserici pentru a ''supravietui''.
Ratacit sunt din punctul tau de vedera, din punctul meu de vedere tu esti ratacit.

| 1Mihai1 a răspuns:

Parca nu credeai

| dragos9234 explică (pentru 1Mihai1):

Nu cred in dumnezeu, dar daca el exista de ce i-ar face asa ceva?

| dragos9234 explică (pentru 1Mihai1):

Spune-mi,ti se pare corect asa ceva?
Daca el exista, chiar asa de mult ne iubeste incat sa ne faca asta?|

| victorandrei a răspuns:

Tot ce se intampla si bun si rau se considera "asa a vrut dumnezeu", nu exista asa ceva, fiecare organism trece mai usor sau mai greu peste anumite "probleme". In cazul bunicii probabil varsta inaintata "a avut un cuvant de spus" + alti factori de la mancare pana la perioada de odihna

| roxaa15 a răspuns:

Inceraca sa vobesti cu un preot sa te apropii de Dumnezeu, poate bunica ta va pleca dar daca vei simti dragostea Lui vei trece mai linistit peste acest moment.Tio spun din propria experienta.
Dumnezeu nu are nimic cu ea, nu stiu in ce relatie era ea cu El, daca era credincioasa. Orcum sfatul meu e sa te rogi sa-ti ceri iertare ca nu ai crezut pana acum si sa te gandesti ca oamenii dragi ne parasesc, important e sa plece din acesta lume cu sufletu impacat

| dragos9234 explică (pentru roxaa15):

De ce sa vorbesc cu un preot? Sa imi spuna ca asta a fost voia dumnului?
in nici un caz nu vreau sa ascult ce debiteaza un preot in astfel de cazuri.

| roxaa15 a răspuns:

Pretene tu vrei dovezi ddragoste din partea cuiva care tu ii intorci spatele si Il renegi cu atata vehementa.T u nu realizezi ca il provoci pe Dumnezeu si nu poti castiga. Sper din tot sufletu sa fie bine

| dragos9234 explică (pentru roxaa15):

I-am intors spatele dupa cateva incercari de a-l gasi.
Dar este vorba de bunica mea, nu de mine.
Vrei sa incerci sa imi raspunzi la intrebarile pe care le-am pus? Pana acum toti ati ocolit sa imi dati raspunsuri serioase.

| Nonono a răspuns:

Dumnezeu ne incearca prin nenorociri, dar se poate sa fie si din cauza parintilor si din cauza ta, poate si din cauza actiunilor tale. Totul are o urmare, pacatul are o urmare. Tu nu crezi in Dumnezeu si mai ales il vorbesti de rau, dar sa nu crezi ca nu vor fi urmari. Dumnezeu prin boli sau prin orice altceva, ne atentioneaza.

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

Dar de ce sa fie din cauza mea si a parintilor mei?
Este corect sa fie cineva pedepsit din vina altcuiva? Nu, nu este.
Poate fi considerat zeul tau unul bun? Nu, nu poate!

| Nonono a răspuns (pentru dragos9234):

Odata ce ai pacatuit, nu te astepta la mai binewinking

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

La mai bine pentru mine nu, dar sa fie altii pedepsiti din cauza mea....asta este dovada de prostie crasa din partea conceptiilor biblice.

| Kosuchin a răspuns (pentru Nonono):

You are officially a sick twisted person o.o.

| Nonono a răspuns (pentru Kosuchin):

Vezi ca aici se vorbeste in romana. Du-te in America si vorbeste asa.

| Kosuchin a răspuns (pentru Nonono):

Ah, ok atunci.
Esti oficial o persoana bolnava si sucita o.o.

| dragos9234 explică (pentru Kosuchin):

Are dreptate ca aici se vorbeste in romana, nu vad de ce ar fi trebuit tu sa dai o replica in engleza.
Suntem romani totusi.

| Nonono a răspuns (pentru Kosuchin):

Inteleg ce ai spus. Ma refeream la altceva.

| Razvanjerrry a răspuns:

Dumnezeu da o boala din 2 motive normal:
1 Pentru ca omul sa se intoarca de la pacatele lui, sa se caiasca si sa se pocaiasca de pacatele lui ca sa-l mantuiasca si sa-l bucure pe vecie.
2. Al doilea motiv ar fi ca Dumnezeu ii vrea pe oamenii buni la El fie ei batrani sau tineri.
Deci daca bunica ta a fost o persona buna si credincioasa in viata s-a sigur Dumnezeu o vrea la El.
Daca nu a fost asa de buna este pentru ca sa se pocaiasca de pacate si sa o mantuiasca prin suferinta. Pentru ca mantuirea inseamna jertfa. Daca cumva am gresit te rog sa-mi spui si sa ma ierti.Te-as sfatui sa mergi pe la manastiri sa vorbesti cu calugari despre existenta Lui Dumnezeu.Crede si roaga-te nu te osandi vesnic.

| Klaus12 a răspuns:

Buna :). Bunica mea a paralizat(tot pe partea stanga) cand eu aveam o luna. A murit cand eu aveam 14 ani. Si cat timp am prins-o in viata, tot timpul, ba a zacut in pat, ba se taraia, ba. deci nu si-a revenit niciodata din paralizie. Si, acum daca stau si ma gandesc, n-am perceput-o niciodata ca pe o pedeapsa a lui Dumnezeu. Dar asta e o perceptie, sau mai bine zis, lipsa de perceptie pur personala. Suferinta are un singur scop. Sa ne curete de lucrurile impure. Sa iti explic cum. Undeva in Biblie scrie asa : "1. Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul.
2. Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă." E in Evanghelia Sfantului Ioan, capitolul 15, sa nu zici ca am inventat-o eu. Acuma..eu am mai vazut treaba asta cu via, pe bune. Chiar asa e, ce-i uscat se taie si se pune in foc, iar lastarii buni se curata, ca sa fie mai roditori. Deci, e pe bune. Si, ca sa iti dau un exemplu elocvent despre rostul, sensul suferintei, iti trimit un articol. dau copy paste aici, dar iti voi laksa si linkul:
Ucenicii marelui duhovnic al Greciei contemporane, care a fost Părintele Porfirie, mărturisesc faptul că duhovnicescul avvă se ruga adesea cu rugăciunea: "Doamne, dă-mi cancer! Doamne, dă-mi cancer!" Şocaţi, l-au întrebat cum de cere acest lucru de la Dumnezeu, când ei caută să fugă şi să nu audă de această boală. Iar Părintele Porfirie le-a explicat că, în suferinţa oncologică şi mai ales în fazele ei terminale, atunci când ştiinţa medicală îşi demonstrează neputinţele ei, când nici unul dintre oameni şi nimic din ceea ce înseamnă leac omenesc nu îi mai poate schimba deznodământul vieţii, cel suferind se află într-un dialog tainic cu Dumnezeu. În acest dialog al suferinţei, al lacrimilor şi durerii, până la urmă nu mai rămân decât el singur şi Bunul Dumnezeu. Dacă îşi conştientizează starea sa trecută şi cere iertare de la El, are şansa să îşi răscumpere o viaţă petrecută, poate, în păcate şi să îşi mântuiască sufletul. Dacă, dimpotrivă, refuză până în ultima clipă această prezenţă divină şi se împotriveşte ei, îşi iroseşte singur şi cea din urmă şansă a fericirii sale veşnice. Prin urmare, suferinţa şi boala reprezintă o formă de descoperire mai dureroasă şi uneori chiar ultimă a lui Dumnezeu, un dialog cu tot mai puţine cuvinte şi tot mai multe lacrimi, pentru că puterile trupeşti îl părăsesc pe om, încetul cu încetul, lăsând loc lucrării înalte a sufletului; o ultimă încercare şi cale a Părintelui Ceresc de a-i oferi omului fericirea veşnică.
Linkul este http://www.ziarullumina.ro/articole; 1988; 1; 67599; 0; Suferinta---dialog-al-lacrimilor.html.
Dar, ca sa vezi, parintele asta, Porfirie, ce zice chiar el, intra aici: http://www.apaceavie.ro/......kalivitul/

Fii tare!

| dragos9234 explică (pentru Klaus12):

Te rog, nu mai imi da ineptii din alea din biblie, sunt satul de ele.
Sunt tare dar vreau sa aflu raspunsul la niste intrebari pe care vad ca toata lumea le-a evitat, toti au spus altceva decat am intrebat eu.