| mnfjgjfgtmfgktrgfo a întrebat:

Astăzi e sărbătoare mare Tăierea capului Sf Ioan și mă duc la munca și trebuie să tai, nu am cum sa îmi iau liber știu că fac un mare păcat.

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Asta e clar, stiu si eu, dar nu se cere nicaieri in Biblie sa sarbatorim/ amintim vreo moarte in afara de cea a lui Hristos, din cate stiu. Cu ce ne a ajutat pe noi moartea lui Ioan?"
E un lucru de-a dreptul psihopat să întrebi chestia asta.
E moartea unui om sfânt, apropiat de Dumnezeu, care a fost ucis pe nedrept din cauza credinței sale. Dacă moartea Înaintemergătorului nu e demnă de amintit, ce este atunci?
Iar faptul că tu vezi "băutură și distracție" nu invalidează ce-am spus eu; tu îi critici pe anumiți creștini, nu Biserica, pe care nu o reprezintă.
"Angels are bright still, though the brightest fell
Though all things foul would wear the brows of grace
Yet grace must still look so." (Macbeth)
Nici faptele enoriașilor, nici ale ierarhilor ecleziastici nu dezmint adevărul lui Hristos și a Bisericii Sale.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da-ti demisia.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

star Trăiți-vă și voi viața asemenea celor pomeniți în Biblie.
GHIDAȚI-VĂ VIAȚA EXCLUSIV DUPĂ CELE 10 PORUNCI
Fiți exemplu și voi în lume și prin asta îi comemorați și aduceți bucurie celor din jur și fiecare zi poate fi o sărbătoare. star

| KovacsB a răspuns:

Biblia este doar o carte de povestiri evreiesti.
Are mai mult sens Harap Alb Este vorba despre lupta binelui împotriva răului, încheiată cu victoria binelui.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu este pacat sa lucrezi ci sa-ti pierzi vremea cu superstitii.

| T0Teu a răspuns:

1. Apare in Biblie "sarbatoarea" asta? Daca nu, atunci de ce o respecti? Si cum ar putea fi o sarbatoare ceva rau? A fost omorat un proroc si tu sa sarbatoresti? Mi se pare cam sadic, sa fiu sincera.
2. Cum sa fie pacat ceva ce nu e biblic? De cand interzice Dumnezeu sa tai in ziua asta? Eu chiar nu stiu de unde le mai scoateti

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

"Apare in Biblie "sarbatoarea" asta?"
Faptul că Sfântul Ioan Botezătorul a fost decapitat este menționat în Scriptură.
"Si cum ar putea fi o sarbatoare ceva rau? Mi se pare cam sadic, sa fiu sincera."
E ca și cum ai zice că nu ar trebui să avem o zi memorială a Holocaustul, fiindcă să ai o astfel de sărbătoare ți se pare "cam sadică".
Sărbătorile există pentru a comemora evenimente - bune, rele, cum au fost ele. Într-o sărbătoare nu este neapărat să te bucuri, deși în textele vechi tinde să aibă sensul ăsta - pentru sărbătorile de tipul ăsta se zicea "praznic".
"Cum sa fie pacat ceva ce nu e biblic? De cand interzice Dumnezeu sa tai in ziua asta?"
E ceva din popor; o "băbească", dacă vrei - dogmatic, Biserica nu interzice așa ceva, ci adoptă o atitudine neutră.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"Faptul că Sfântul Ioan Botezătorul a fost decapitat este menționat în Scriptură."
Asta e clar, stiu si eu, dar nu se cere nicaieri in Biblie sa sarbatorim/ amintim vreo moarte in afara de cea a lui Hristos, din cate stiu. Cu ce ne a ajutat pe noi moartea lui Ioan?
"E ca și cum ai zice că nu ar trebui să avem o zi memorială a Holocaustul, fiindcă să ai o astfel de sărbătoare ți se pare "cam sadic"."
Cred ca si tu si eu stim care e diferenta dintre o zi memoriala si o sarbatoare. Dupa cum s-a precizat si in intrebare, asta e o "sarbatoare", iar in Romania "crestinii" asteapta orice prilej pentru a se aduna la baut si la distractie, deci profita de sarbatori. Deci cum poate fi o zi memoriala cu bautura si distractie? Nu vad logica

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

"Asta e clar, stiu si eu, dar nu se cere nicaieri in Biblie sa sarbatorim/ amintim vreo moarte in afara de cea a lui Hristos, din cate stiu. Cu ce ne a ajutat pe noi moartea lui Ioan?"
E un lucru de-a dreptul psihopat să întrebi chestia asta.
E moartea unui om sfânt, apropiat de Dumnezeu, care a fost ucis pe nedrept din cauza credinței sale. Dacă moartea Înaintemergătorului nu e demnă de amintit, ce este atunci?
Iar faptul că tu vezi "băutură și distracție" nu invalidează ce-am spus eu; tu îi critici pe anumiți creștini, nu Biserica, pe care nu o reprezintă.
"Angels are bright still, though the brightest fell
Though all things foul would wear the brows of grace
Yet grace must still look so." (Macbeth)
Nici faptele enoriașilor, nici ale ierarhilor ecleziastici nu dezmint adevărul lui Hristos și a Bisericii Sale.

| Anonim027 a răspuns:

Nu faci niciun pacat, stai linistit