| danut a întrebat:

Astronomia este in impas si uimire privind ceea ce a descoperit sonda cosmica Voyager 1 la marginea sistemului solar. Care este parerea voastra privind subiectul? Intrebarea este pusa aici deoarece are profunde implicati religioase.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vreau să spun că nu mi se pare normal când cineva afirmă sus şi tare că nu există un Creator, în timp ce noi nu suntem capabili să înţelegem cum stau lucrurile în vecinătatea pământului nostru. Miroase a îngâmfare.

47 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi http://stiintasitehnica.com/......tiau-nimic
http://www.descopera.ro/......re-planete
http://www.descopera.ro/......ului-solar
http://www.descopera.ro/......de-la-nasa
http://www.ziare.com/......eo-1243357
http://www.manager.ro/......40449.html
http://www.scienceworld.ro/......12732.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Voyager_1
http://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_1
http://www.jurnalcosmic.ro/? p=984
http://voyager.jpl.nasa.gov/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Astronomie
Astronomia, (din limba greacă, άστρον astron: stea, νόμος nomos: lege[1]) este știința care se ocupă cu studiul aștrilor și a legilor mișcării lor, al constelațiilor, galaxiilor și al universului în totalitatea sa.[2] De asemenea, studiază evenimentele ce au loc dincolo de atmosfera terestră, planetele, cometele, radiațiile cosmice de fond, forma și formarea universului.

Astronomia este in impas si uimire privind ceea ce a descoperit sonda cosmica Voyager 1 la marginea sistemului solar.==capul unora este „ în impas ", nu astronomia!

Intrebarea este pusa aici deoarece are profunde implicati religioase.==care anume?

| danut explică (pentru MMihai):

Este vorba de zona "bizara" de la marginea sistemului solar (ai adresa in lista ta). citeste mesajul dat de astronomi si nu mai fa comentarii fara sens. Am intrebat daca are implicatii religioase pe cei ce cunosc cate ceva despre religia crestina nu pe cei ce doar comenteaza cu informatii exclusiv de pe net.

| Inferno a răspuns:

Se pare ca religia ti-a afectat atat judecata cat si vederea.

| danut explică:

Numai atei pe aici? Crestinii unde sunt?
Oare este un simplu "fenomen" cosmic?
Ceva "comentarii" pe subiectul astronomic in speta face cineva?

| relian a răspuns (pentru danut):

Numai atei pe aici spui? Si intrebi dar crestii unde sint? Hai ca esti gtare de tot. Daca era trebuie sa specifici ca vrei raspunsuri doar din partea crestinilor si aia sa zica ca si tine. Daca oamenii de stiinta care au trimis acele sonde nu au o explicatie deocamdata tu se pare te astepti ca crestinii tai ups sa stie ei, ca vorba aia sint plini de har si inteligenta.Deci dupa tine daca omenirea trimite o nava undeva si undeva da peste un obstacol sau ceva ce nu-si explica pe moment ce asta inseamna ca acolo e Dzeu sau ce? Te arunci asa ca surdul in toba. Daca cumva biserica ta crestina trimite ceva navete, sonde sa vorbeasca cu Dzeu atunci da poti veni sa spui, sa arati da priviti noi crestinoizii am fost am trimis si am vorbit cu sefu ala mare.Insa tu vii de fapt sa arati cu faptele altora, ale oamenilor de stiinta care nu da doi bani pe religie ca de fapt undeva acolo gata e Dzeu sau impararia lu papura voda. Fugi man de aici si vorba multora vino cu ceva dovezi. Daca ceva nu se explica pe moment asta nu inseamna ca e ceva religios.Stai linistit ca in timp toate au explicatie si sens.Comentarii pe subiectul stiintific spui? In primul rind ar fi trebuit sa pui intrebarea la gategoria respective nu aici.Tu daca ajungi intr-un loc unde n-ai fost vreodata nici macar cu mintea te astepti sa stii ce este acolo? Normal ca oamenii nu stiu multe despre sistemul solar dapai de galaxie sau spatii dintre.SOnda aia merge in continuare pina cind so defecta sau ce o mai face.Ce vezi tu dubios sau nelalocul lui eu nu prea inteleg.Ar trebuie sa nu te grabesti cu afirmatii asa care nusi au rostul.Si stai linistit ca o sa treaca dincolo si no sa fie acolo nici un dzeu.Te asigur de asta.Dzeu nu exista.Iti place Eminescu? Intreb asa ca idee.Nici el nu credea ca dzeu exista.

| danut explică (pentru relian):

Omule, fara suparare dar nu-ti inteleg limbajul, esti cumva roman?

| danut explică (pentru relian):

"Iti place Eminescu? Intreb asa ca idee.Nici el nu credea ca dzeu exista. "
Apreciez geniul lui Eminescu dar el nu era ateu ci iluminist, chiar satanist prin scrieri (poem inchinat satanei) asa ca el era sigur de existenta lui Dumnezeu dar credea in "partea adversa" (vezi literatura pornografica a aut., ex.: Antropomorfisme). Dar nu face parte din subiect asa ca te rog scrie mai lizibil ca sa inteleg ce spui.

| relian a răspuns (pentru danut):

Daca nu intelegi ce scriu atunci inseamna ca nici macar nu ai trecut de gradinita.Ma gindeam eu ca esti rasarit cit de cit.Cineva care se da sau se crede asa de destept, deci pentru o persoana de genul asta nu ar fi fost nici o problema sa inteleaga ce am scris.Dar normal nu ma asteptam la mai mult de la tine.Se pare ca te iei cu toti, esti impotriva tuturor, deci esti un geniu.Bafta in contionuare.Nu imi mai scrie ca nu-s curios de oameni ca tine.Si scuze ca ma bagai si eu, dar credeam ca am cu cine discuta.

| relian a răspuns (pentru danut):

Mergi la clasa I acolo cred ca se invata sa citesti. Fara suparare, sau daca esti deja acolo atunci scuze si inteleg de ce nu esti capabil sa intelegi ce scriu.Probabil sint ceva mai sus decit poti tu duce sau stii.Succes si sper sa termini cu bine si sa treci in anul urmator.

| danut explică (pentru relian):

De ce trimiti patru mesaje daca esti atat de "elevat". In privinta "discutiei", probabil nu-i "disting" eu realul sens dar orice plod de clasa a doua stie ca numele propri nu se scriu prescurtat, vezi (Dzeu), etc, etc. Totusi ar fi de acceptat "stilul" daca ai fi incercat cel putin o discutie reala, nici decum, pe domnia ta te "interesa" un atac furibund asupra ideilor ce nu corespund "preceptelor" igerate de ceea ce susti ca ar fi "sediul" intelighentiei de care dispui (evident peste clasa I, probabil a II-a). P.S. Daca ai fi citit cel putin articolul ti-ai fi dat seama ca se petrec fenomene ciudate, inexplicabile, cu multe sensuri si intelesuri dar evident, nu articolul era important ci ATACUL, la mai mare si tare "desteptulutata" ( scris conform preceptelor tale gramaticale si literare).

| relian a răspuns (pentru danut):

Omule tu se pare ca nu ai ce face sau cum? Am trmis doar 2 mesaje si am raspuns pentru fiecare intrebarea sau raspjuns deal tau.Asta ca sa intelegi si sa nu mai spui ca am scris mult si te plictisesti citind.Si are fi cazul sa trweci si pe la clasa de matematica ca tu se pare numeri pe sarite.Am citit articolul ala stai linistit, insa trebuie sa si intelegi, sa pricepi ce spun aia acolo, nu sai dai tu ce interpretare doresti.Si daca scriu cum scriu o fac pentru ca sint pe net daca stii unde te afli.Nu sintem la scoala, nu sintem mai stiu eu unde sa intocmim acte sau sa facem ceva cereri de angajare pe undeva.Pe net scriu cum vreau. Daca ai ceva probleme si te maninca cum scriu altii nu citi.Referitor la dzeu asa scriu pentru ca nu-s curios de acest personaj si pentru ca nu este un nume. Daca tu crezi ca dzeu este nume atunci f bine sa fii sanatos.Este ca si cum ai cere sa scriu casa cu majuscule.Si ce este cel mai important e ca nu ne gasim aici la categoria potrivita. Daca tot tii asa de mult la ce si cum scriu altii mergi la categoria gramatica limbii romane, daca este o astfel de categorie pe aici. Daca nu poti face cerere la acest site si mai stii poate face o rubrica special pentru tine, unde poti comenta ce doresti legat de ce si cum scriu oamenii pe aici. Pina una alta aici se discuta alt subiect si nici pe departe persoana mea.Persoana ta era in discutie de aia am si scris ce am scris.Cel care pune intrebarea este deja subiect face parte din acel subiect asa ca tu care ai pus intrebarea in caz ca cineva discuta modul cum ai pus-o sau ce gindesti despre acel ceva nu ai ce comenta la adresa lor.Nu te apuci sai comentezi pe altii care nu au intrebat si cind vezi ca ceva nu iti este pe plac sa te iei de cum scrie, ce scrie chestii care nu au nici o legatura cu ce se discuta. Iara daca cei mai multi au inteles acel articol intr-un anumit sens si doar tu in altul te astepti sa ce? sa fiu eu de acord cu tine? Nu stiu ce ai vazut tu atit de ciudat la acel articol care sincer nici nu este clar, ba cred ca fost scris la deruta.Mai citeste odata si vezi ca undeva spune ca sonda receptioneaza vint solar sau particule bla bla doar dintr-o singura directie, insa atentie aici nici nu spune din care directie.Pai ala e articol? Te lasa asa ceva gen ca la cinema sa te faca sa crezi ce vrei, sa apara contradictii si asa mai departe.Trebuia spus clar receptioneaza particule nu stiu de care doar din directia soarelui nostru, sau din ce directie o fi.Si in rest ca ei se asteptau la ceva si au gasit la fata locului altceva tie ti se pare ciudat.Mie deloc, e ceva normal. Daca tu doar banui, nu ai fost niciodata intr-un loc si doar pe baza de supozitii faci un plan, o teorie cam ce ar fi acolo, te astepti ca asa sa si fie in realitate? Te inseli mult de tot. Poate ca esti tu bun la gramatica dar nu si la modul dea gindi.Eu nu am sarit cum spui tu atac furibund, poate ti se pare, dar tu in loc sa multumesti celui care a depus un efort sa iti scrie, tu vii si-l jignesti.Asta este tipic romanilor, mai mai ca tiar da si una in cap ca ai spus ceva si nu ai fost de acord cu el.Scuze ca scriu cam mult si este si pe linga, dar discutam cum ai spus.Am vazut la straini frate pai daca unu intreaba ceva si vine o alta persoana si da un raspuns chiar naspa sa fie, aiurea, ala stii ce face? Ii multumeste ca venit si a incercat sa spuna si el parerea sa incerce sa ajute.Asa trebuie sa procedeze oamenii.Si la tine cind vezi ca toti iti spun ceva tu o tii tot pea ta te astepti sa ce sa vin eu sa te alin sa fiu de accord cu tine ca vezi doamne toti sint impotriva ta? Accepta adevarul si gata.Nu te folosi de munca altora pentru a da tu o aura misterioasa sau dumnezeiasca acelui ceva pentru care oamenii aia au muncit si asa mai departe.Doar ei au dreptul sa isi exemplifice munca sa spuna da uite am gasit acolo lucrul cutare.Ok te las in gindirea ta si ai grija de cidatenii ca se petrec lucruri ciudate.Dar un lucru neinteles, nemaivazut oare nu asa este ciudat? Acum depinde si ce inseamna pentru tine ciudat.Insa de ce ma luai de tine asa cum ai spus? Pt ca subiectul era unul de stiinta si tu deja l-ai trecut la religie, deja acolo l-ai intilnit pe Dzeu uite scriu cu majuscule poate esti mai happy.Articolul ala are multe inteleuri si sensuri ca e scris prost de aia.Nu ca acolo ar fi ceva la care doar tu te gindesti.Cind o mearga cineva acolo la fata locului ala poate spune cu certitudine ce si cum se intimpla. Oricum Dzeu nu exista nicaeri si nici na existat vreodata.Bafta si ce mai vrei tu.

| danut explică:

Acum, la sfarsit, pentru cei ce nu au reusit sa citeasca articolul voi incerca un "rezumat" si cateva intrebari..retorice.
Din relatarile astronomilor care se ocupa de datele transmise de sonda, aceasta ar fi trebuit sa iasa din sistemul nostru solar si sa intre in spatiul intergalatic DAR au aparut cateva inarventente fata de ceea ce se asteptau si ce au gasit dupa 36 de ani de mers. Tranzitia de trecere ar fi trebuit sa fie treptata dar nu a fost asa ci "vantul solar" a disparut destul de brusc DAR campul magnetic pe care-l credeau ca este generat de acesta (vant) nu adisparut (1). Parea ca Voyager a parasit influenta Soarelui si trece la cea a Galaxiei, dar nu a fost asa. Aici apare o oarecare "problema", la disparitia razelor solare ar fi trebuit ca cele ale galaxiei sa vina din toate partile (sus, jos, inainte, inapoi, stanga, dreapta), dar minune, ele vin DOAR dintr-o singura directie si nu din 6 (sase). Evident ca Voyager "vede" acum Galaxia ca la cinema 2D. (2) Explicatia astronomilor ar fi ca Voyager se afla acum intr-o anticamera cu un culoar la capatul careia se VEDE Galaxia, dar nu stiu cand v-a ajunge acolo. intrebarile mele ar fi: cum se mai orienteaza in spatiu nava cand nu mai are puncte de reper? Se mai deplaseaza? Cum de Galaxia o vedem pe cer din toate directile iar la marginea ei ca pe un perete? De unde "anticamera" si cine a creat-o? Din punctul meu de vedere, acest "model" nu corespunde sub nici o forma teoriei evolutioniste, bing-bang, etc, etc. Astept comentarii pertinente.

NOname
| NOname a răspuns:

Scuză, danut, dar îmi scapă acele "profunde implicati religioase".

| danut explică (pentru NOname):

Iertare NOname dar asteptam si eu niste idei, se vede ca am abordat un subiect cumva cam complicat intr-un loc unde in general se "zbenguie" copii. Chiar subiectul, in speta stiintific este destul de complica in esenta deoarece nimeni nu s-a "lansat" in vreun comentariu. P.S. Orice subiect de pe planeta asta are implicatii religioase, totusi ca sa si "centrez" si sa "dau si cu capul" este cam mult pentru unul singur.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Faci şi tu nişte speculaţii infantile, ca robby212 cu profeţii şi te aştepţi la dezbateri serioase?

Nici măcar tu nu te iei în serios, căci văd că tot eviţi să faci o afirmaţie şi doar te joci cu aluzii şi ambiguităţi.
Nu-i aşa că te simţi pe un teren nesigur, când în orice mister de moment îl plasezi pe Dumnezeu? Ştii şi tu că odată cu progresul ştiinţific şi desluşirea misterului va trebui să cedezi terenul şi să admiţi că te-ai înşelat (încercând să-i înşeli şi pe alţii).

| danut explică (pentru NOname):

Evident ca fac speculatii, altfel nu puneam intrebarea dar pana la "speculatii" nu putem deslusi "realul" problemei. Afirmatii asteptam de la voi dar este evident ca "terenuL" este inca "virgin" si sincer nu m-ar fi deranjat oarecare "dezlegare" a misterului dar nu-mi place stilul "de-a ciugulitul starvului" folosit de neiubitorii de Dumnezeu, drept pentru care astept opinii "la subiect" si nu generaliste, daca este cineva in stare de asemenea comentarii. (Vezi Matei 7, 6.)

| NOname a răspuns (pentru danut):

Nu ai format un subiect, ca să poţi să ai pretenţii la "opinii "la subiect" si nu generaliste".
Iar lipsa de susţinători, care văd nişte "profunde implicati religioase" în acest talmeş-balmeş, ţi-o confirmă.

| danut explică (pentru NOname):

"Nu ai format un subiect,". Dar faptul ca Voyager1 a "nimerit" intr-o "zona" mai ceva ca-n filmele SF ce este? Nu este un "subiect"? Daca fenomenele respective au si un aspect religios, asteptam o opinie, nu o "lupta".

| NOname a răspuns (pentru danut):

Oamenii de ştiinţă au descoperit şi încă vor descoperi multe ciudăţenii şi noutăţi.
Iar din moment ce nici măcar nu ai bunul simţ să ne explici unde vezi tu acele "profunde implicati religioase", nu e niciun subiect, nu unul potrivit categoriei "Religie" în orice caz.

| danut explică (pentru NOname):

O, este unul foarte potrivit pentru aceasta categorie dar este un subiect de studiu Biblic aprofundat si nu unul de "disputa" intre cei pro si cei contra. Sincer nu este un "subiect" pentru atei sau cei ce nu cred in Creator. Probabil trebuia sa specific, doar pentru crestini, mea culpa, imi cer iertare.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Văd că tot patinezi.
Nu e nici măcar un subiect exclusiv pentru creştini, pentru că ai făcut doar o afirmaţie: "Intrebarea este pusa aici deoarece are profunde implicati religioase", fără să o susţii cu vreun argument. Nu ai pus vreo întrebare în acest sens, nu ne-ai întrebat dacă vedem noi acele "profunde implicati religioase" (*implicaţii), ci doar ai speculat o necunoscută şi ţi-ai înghesuit postarea la "Religie".
Nici eu, dacă aş fi creştină, nu aş avea ce să comentez (în aşa fel ca să nu-mi atac singură credinţele).

| danut explică (pentru NOname):

Nu "patinez" dar nu te "incadrezi" in tematica, discutia devine inutila deoarece nu voi aborda acest subiect cu tine, imi pare rau dar tu nu CREZI, asa ca..pe curand cu alte tematici.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Întrebarea în sine este inutilă, fiind greşită, imprecisă şi speculativă, pentru categoria "Religie" practic inexistentă, aşa că, desigur, şi orice discuţie pe marginea unei inutilităţi, unui nimic, este şi ea inutilă.
Asta îţi tot explic de vreo două zile. Iar tu tot: "Batman, Batman...".

Baftă la dialogat cu creştinii!

| danut explică (pentru NOname):

Epilog.

| Thunderstruck a răspuns:

Am citit de 2 ori, inca nu-mi dau seama ce "implicati" religioase are.Am observat si eu ca sunt putin depasiti oamenii de stiinta, si ce? Nu am vazut niciun om de stiinta sa afirme ca stim exact ce se afla in tot Universul.

| Inferno a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pentru ca nu are nici-o implicatie religioasa, numai ca, cu jumatate de creier devorat de religie, si tu te-ai incurca.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu specifici despre ce ""descoperire groaznica"este vorba. Intrebarea ta naste urmatoarea intrebare, vrei parerea noastra dar referitor la CE?

| danut explică (pentru corbulalbrosu):

De unde ai luat groaznicul, iar despre descoperire poti citi mai sus cu un mesaj.

| Exilee a răspuns:

"Astronomia este in impas si uimire "

Of course happy

| suffarstar a răspuns:

Da,stim cat de awsome e universul, dar care e descoperirea de care vorbesti? Da un link, ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Meditând la creaţia ce putea fi observată un bărbat fidel din vechime a spus: "Iată! Acestea sunt marginile căilor sale şi nu auzim decât şoapta glasului său! Dar tunetul său puternic cine poate să-l înţeleagă?" (Iov 26:14)

Informaţiile obţinute de la această sondă nu face nimic altceva decât să confirme cât de limitată este cunoştinţa noastră despre Univers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"cât de limitată este cunoştinţa noastră despre Univers. "... si ce legatura are asta cu religia?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Wow, deci acuma stim si mai bine ca nu stim chiar tot. Ce misto! Parca nu stiam asta deja... (Yeah, kinda trippy)
Ce vrei sa spui cu asta, nu stiu.

| NOname a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Este valabilă şi viceversa. E o dovadă de aroganţă să afirmi sus şi tare că există ceva nedovedit.
Un "cred că", "în opinia mea" în astfel de cazuri cred că este foarte bine venit.

Tu spui: "Dumnezeu a stabilit ca de relaţiile sexuale să se bucure doar persoanele căsătorite. Astfel, orice relaţie în afara căsătoriei contravine normelor divine."

http://www.tpu.ro/......l-si-apoi/

http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

De unde ştii că dumnezeul tău există şi exact acestea sunt dorinţele şi intenţiile sale? Din Biblia care afirmă că Biblia este adevărată/"cuvântul lui Dumnezeu" pentru că aşa scrie în Biblie?
Nu e de ajuns.
Aşa că un "conform Bibliei" sau "după părera mea" ar fi idicat în astfel de cazuri, altfel, reproşul tău la adresa lui BlackSulphur nu e decât o dovadă de subiectivism şi ipocrizie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru BlackSulphur):

Vreau să spun că nu mi se pare normal când cineva afirmă sus şi tare că nu există un Creator, în timp ce noi nu suntem capabili să înţelegem cum stau lucrurile în vecinătatea pământului nostru. Miroase a îngâmfare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ofera detalii mai amanuntite, ofera sursa citata si spune cam ce implicatii religioase are. Apropo, cand spui "religioase" te referi la adevaratul sens al cuvantului sau doar la crestinism? Iar faci afirmatii bazate pe favoritism?

| danut explică (pentru anonim_4396):

Citeste pe net, sursa si detalii pe http://www.scienceworld.ro.
Ma refer la crestinism, si am pus doar o intrebare, nu fac favoritizme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Eu tot nu inteleg ce legatura are partea cu "cât de limitată este cunoştinţa noastră despre Univers. " cu religia. Ba mai mult, ca sa complici treaba zici de crestinism.

Si nimeni nu a inteles despre ce implicatii crestine vorbesti?

Ba da, favorizezi o religie si nu ai cum sa negi asta. Pentru tine, termenul "religie" inseamna "doar crestinism". Asta se numeste favoritism.

Deci... ce legatura au Voyager si "cât de limitată este cunoştinţa noastră despre Univers" cu crestinismul? Si daca tot e sa te bagi in stiinta, precizeaza si descoperirea.

Nu stai bine la capitolul acesta, se pare ca nu stii ca atunci cand faci asemenea afirmatii trebuie sa oferi toate detaliile.

Zi direct ce vrei sa zici. Oricum, raspunsul e "NU ARE LEGATURA CU CRESTINISMUL".

| danut explică (pentru anonim_4396):

"Eu tot nu inteleg ce legatura are partea cu "cât de limitată este cunoştinţa noastră despre Univers. " cu religia. Ba mai mult, ca sa complici treaba zici de crestinism."
Bravo, in sfarsit un raspuns sincer, in ceea ce priveste restul comentariului puteai sa-l eviti caci stiam parerea ta, oricum ai aprecierea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

De ce tot eviti sa raspunzi? Cam toti ti-au cerut sa spui care sunt acele "implicatii" despre care vorbesti si tu pana acum doar ai tras de timp sau ai schimbat subiectul.

Ce legatura au Voyager si limitarea cunoasterii cu crestinismul?

Tu o tot arzi cu "are implicatie crestina" dar cand ti se cere sa spui despre ce e vorba eviti sa raspunzi. Cam penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e implicatia religioasa? si cum putem ajuta? somda isi vede de drum, astronomia isi vede de treaba, noi ne dam cu parerea.

| danut explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, eu intreb. P.S. oare sonda isi vede de drum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu vezi? ca in multe alte cazuri pe aci; cainii latra, caravanele trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce nu ne spui noua ce a desoperit? Ca unii suntem neinformati si nu stim! ADU DETALII CAND PUI O INTREBARE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astronomia are nevoie de timp pentru a putea raspunde la anumite intrebari:suntem noi singurele creaturi din univers? universul are capat? ce este dincolo de sistemul nostru solar? si multe altele...insa noi vrem raspunsuri rapide.Omului i-au trebuit un milion de ani, ca sa descopere focul.Sondele acelea sunt in spatiu de treizeci si ceva de ani.

| danut explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, Biblia afirma ca universul este plin de locuitori, ca nu vor sa ia legatura cu noi este ceva normal dar asta numai daca o privesti din perspectiva Biblica. Daca faci o ciorba din ceea ce relateaza Biblia si din vointa sau dorintele noastre atunci sigur nu vom mai intelege ceva fiindca ce vrea omul nu este ceea ce vrea Creatorul.