| danut a întrebat:

Astronomia este in impas si uimire privind ceea ce a descoperit sonda cosmica Voyager 1 la marginea sistemului solar. Care este parerea voastra privind subiectul? Intrebarea este pusa aici deoarece are profunde implicati religioase.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vreau să spun că nu mi se pare normal când cineva afirmă sus şi tare că nu există un Creator, în timp ce noi nu suntem capabili să înţelegem cum stau lucrurile în vecinătatea pământului nostru. Miroase a îngâmfare.

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Scuză, danut, dar îmi scapă acele "profunde implicati religioase".

| danut explică (pentru NOname):

Iertare NOname dar asteptam si eu niste idei, se vede ca am abordat un subiect cumva cam complicat intr-un loc unde in general se "zbenguie" copii. Chiar subiectul, in speta stiintific este destul de complica in esenta deoarece nimeni nu s-a "lansat" in vreun comentariu. P.S. Orice subiect de pe planeta asta are implicatii religioase, totusi ca sa si "centrez" si sa "dau si cu capul" este cam mult pentru unul singur.

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Faci şi tu nişte speculaţii infantile, ca robby212 cu profeţii şi te aştepţi la dezbateri serioase?

Nici măcar tu nu te iei în serios, căci văd că tot eviţi să faci o afirmaţie şi doar te joci cu aluzii şi ambiguităţi.
Nu-i aşa că te simţi pe un teren nesigur, când în orice mister de moment îl plasezi pe Dumnezeu? Ştii şi tu că odată cu progresul ştiinţific şi desluşirea misterului va trebui să cedezi terenul şi să admiţi că te-ai înşelat (încercând să-i înşeli şi pe alţii).

| danut explică (pentru NOname):

Evident ca fac speculatii, altfel nu puneam intrebarea dar pana la "speculatii" nu putem deslusi "realul" problemei. Afirmatii asteptam de la voi dar este evident ca "terenuL" este inca "virgin" si sincer nu m-ar fi deranjat oarecare "dezlegare" a misterului dar nu-mi place stilul "de-a ciugulitul starvului" folosit de neiubitorii de Dumnezeu, drept pentru care astept opinii "la subiect" si nu generaliste, daca este cineva in stare de asemenea comentarii. (Vezi Matei 7, 6.)

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Nu ai format un subiect, ca să poţi să ai pretenţii la "opinii "la subiect" si nu generaliste".
Iar lipsa de susţinători, care văd nişte "profunde implicati religioase" în acest talmeş-balmeş, ţi-o confirmă.

| danut explică (pentru NOname):

"Nu ai format un subiect,". Dar faptul ca Voyager1 a "nimerit" intr-o "zona" mai ceva ca-n filmele SF ce este? Nu este un "subiect"? Daca fenomenele respective au si un aspect religios, asteptam o opinie, nu o "lupta".

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Oamenii de ştiinţă au descoperit şi încă vor descoperi multe ciudăţenii şi noutăţi.
Iar din moment ce nici măcar nu ai bunul simţ să ne explici unde vezi tu acele "profunde implicati religioase", nu e niciun subiect, nu unul potrivit categoriei "Religie" în orice caz.

| danut explică (pentru NOname):

O, este unul foarte potrivit pentru aceasta categorie dar este un subiect de studiu Biblic aprofundat si nu unul de "disputa" intre cei pro si cei contra. Sincer nu este un "subiect" pentru atei sau cei ce nu cred in Creator. Probabil trebuia sa specific, doar pentru crestini, mea culpa, imi cer iertare.

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Văd că tot patinezi.
Nu e nici măcar un subiect exclusiv pentru creştini, pentru că ai făcut doar o afirmaţie: "Intrebarea este pusa aici deoarece are profunde implicati religioase", fără să o susţii cu vreun argument. Nu ai pus vreo întrebare în acest sens, nu ne-ai întrebat dacă vedem noi acele "profunde implicati religioase" (*implicaţii), ci doar ai speculat o necunoscută şi ţi-ai înghesuit postarea la "Religie".
Nici eu, dacă aş fi creştină, nu aş avea ce să comentez (în aşa fel ca să nu-mi atac singură credinţele).

| danut explică (pentru NOname):

Nu "patinez" dar nu te "incadrezi" in tematica, discutia devine inutila deoarece nu voi aborda acest subiect cu tine, imi pare rau dar tu nu CREZI, asa ca..pe curand cu alte tematici.

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Întrebarea în sine este inutilă, fiind greşită, imprecisă şi speculativă, pentru categoria "Religie" practic inexistentă, aşa că, desigur, şi orice discuţie pe marginea unei inutilităţi, unui nimic, este şi ea inutilă.
Asta îţi tot explic de vreo două zile. Iar tu tot: "Batman, Batman...".

Baftă la dialogat cu creştinii!

| danut explică:

Acum, la sfarsit, pentru cei ce nu au reusit sa citeasca articolul voi incerca un "rezumat" si cateva intrebari..retorice.
Din relatarile astronomilor care se ocupa de datele transmise de sonda, aceasta ar fi trebuit sa iasa din sistemul nostru solar si sa intre in spatiul intergalatic DAR au aparut cateva inarventente fata de ceea ce se asteptau si ce au gasit dupa 36 de ani de mers. Tranzitia de trecere ar fi trebuit sa fie treptata dar nu a fost asa ci "vantul solar" a disparut destul de brusc DAR campul magnetic pe care-l credeau ca este generat de acesta (vant) nu adisparut (1). Parea ca Voyager a parasit influenta Soarelui si trece la cea a Galaxiei, dar nu a fost asa. Aici apare o oarecare "problema", la disparitia razelor solare ar fi trebuit ca cele ale galaxiei sa vina din toate partile (sus, jos, inainte, inapoi, stanga, dreapta), dar minune, ele vin DOAR dintr-o singura directie si nu din 6 (sase). Evident ca Voyager "vede" acum Galaxia ca la cinema 2D. (2) Explicatia astronomilor ar fi ca Voyager se afla acum intr-o anticamera cu un culoar la capatul careia se VEDE Galaxia, dar nu stiu cand v-a ajunge acolo. intrebarile mele ar fi: cum se mai orienteaza in spatiu nava cand nu mai are puncte de reper? Se mai deplaseaza? Cum de Galaxia o vedem pe cer din toate directile iar la marginea ei ca pe un perete? De unde "anticamera" si cine a creat-o? Din punctul meu de vedere, acest "model" nu corespunde sub nici o forma teoriei evolutioniste, bing-bang, etc, etc. Astept comentarii pertinente.

| danut explică (pentru NOname):

Epilog.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu specifici despre ce ""descoperire groaznica"este vorba. Intrebarea ta naste urmatoarea intrebare, vrei parerea noastra dar referitor la CE?

| danut explică (pentru corbulalbrosu):

De unde ai luat groaznicul, iar despre descoperire poti citi mai sus cu un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astronomia are nevoie de timp pentru a putea raspunde la anumite intrebari:suntem noi singurele creaturi din univers? universul are capat? ce este dincolo de sistemul nostru solar? si multe altele...insa noi vrem raspunsuri rapide.Omului i-au trebuit un milion de ani, ca sa descopere focul.Sondele acelea sunt in spatiu de treizeci si ceva de ani.

| danut explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, Biblia afirma ca universul este plin de locuitori, ca nu vor sa ia legatura cu noi este ceva normal dar asta numai daca o privesti din perspectiva Biblica. Daca faci o ciorba din ceea ce relateaza Biblia si din vointa sau dorintele noastre atunci sigur nu vom mai intelege ceva fiindca ce vrea omul nu este ceea ce vrea Creatorul.