| dorinyo a întrebat:

Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat l-a dat pe unicul sau Fiu, ca oricine crede in el, sa nu moara in veci. Avand in vedere ca Isus a suferit pentru pacatele noastre si prin rastignirea lui pe cruce ne-a iertat pacatele, a suferit pentru mantuirea noastra, a fost umilit pentru noi, nu credeti ca si noi ar trebui sa suferim pentru toti cei dragi noua? A iubi pe aproapele tau inseamna a suferi pentru el, a fi batjocorit si umilit pentru el?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ba da. Asa ar trebui sa fie. Insa nu e. Si stii de ce? Pentru ca... doare. Cind iubesti cu adevarat, te jertfesti, si asta inseamna suferinta. De aceea vei gasi prea putini oameni care chiar sa iubeasca. Interesul, fericirea personala primeaza la cei mai multi, chiar si credinciosi fiind. La urma urmei, fiecare isi pune o intrebare (considerata pertinenta): "De ce sa sufar pentru altul, cind eu pot sa o duc bine?" Si nu intelege cit de mult egoism contine aceasta intrebare.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragostea acopera totul, crede totul, iarta totul. Dragostea nu va pieri niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Daca e asa tare zeul asta cum poti spune ca s-a sacrificat pentru noi cand el are puteri infinite?

| Raniia a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Biblia ne relateaza tot ce trebuie sa stim despre Isus. El este Fiul vesnic al lui Dumnezeu. Dar El a devenit Om.In tineretea Lui, Isus a invatat o meserie, lucra si activa printre oameni.Isus Se ostenea, simtea foamea si setea. Dar ceva Îl facea unic:Isus NU a pacatuit niciodata.Afost pironit pe cruce pentru semenii Sai care L-au urat, pentru ca era milostiv, desavarsit si cu mult mai bun decat orice om.Cu toate ca era Fiul lui Dumnezeu, a lasat sa cada asupra Sa toate batjocurile. El a murit pe cruce pentru altii-pentru dusmanii Lui-pentru a le ninici vinovatia in fata lui Dumnezeu.Omul Isus Hristos a ispasit pacatele noastre.Isus Si-a jertfit viata Lui, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. El este Mantuitorul lumii.Este si al tau? Daca nu, acum este momentul potrivit sa-L primesti ca Mantuitor.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru Raniia):

Yeah sure

| dorinyo explică (pentru Raniia):

Ai perfecta dreptate, Biblia nu poate spune decat adevarul, chiar daca unii o interpreteza in fel si chip. Oricum, nu mi-ai raspuns la intrebare. Te poti sacrifica in numele iubirii.

| Raniia a răspuns (pentru dorinyo):

Incerc sa ma sacrific in numele iubirii pentru ca Scriptura ne porunceste sa ne iubim unul pe altul, sa ne slujim si sa ne incurajam.Implinind aceste porunci, relatiile cu ceilalti ne vor aduce bucurie si ne vor infrumuseta viata.Nimic nu este mai minunat decat dragostea si nimic nu este mai traumatic ca tradarea.Cineva a spus:''As putea fi multumit, daca nu ar trebui sa am de-a face cu oamenii!''

| ateuNEGATIV a răspuns:

Dumnezeu e chiar asa nemilos trebuie sasi ucida copilu ca sa iarta pacatele noastre? adica nu putea sa iarta fara uciderea lui isus? ce a demonstrat prin asta ca el isi ucide si propiul copil pardon pe el? stai putin el e tata si fiu? nu se poate chiar citeste noul testament sa vezi ca dumnezeu e si fiu si tata si duh el se ucide singur, se roaga lui, isi da sufletul lui

| dorinyo explică (pentru ateuNEGATIV):

Isus e doar o parte din Dumnezeu, o parte din Sfanta Treime.Nu se ucide singur, el isi sacrifica propriul Fiu.Isus isi da sufletul in mainile Tatalui ceresc.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru dorinyo):

Desi e diferit de dumnezeu?

| dorinyo explică (pentru ateuNEGATIV):

Cum poate sa fie diferit de Dumnezeu, atat timp cat el impreuna cu Tatal si Duhul Sfant formeaza Sfanta Treime.Isus e o parte din El, care a fost trimis pe pamant, sa traiasca si sa moara asemenea oamenilor.Mai mult nu pot spune, deoarece nu am terminat o facultate de teologie sa ma pot exprima.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru dorinyo):

De ce se ruga lui dumnezeu isus? eu cunsc prot fara facultate terminata

| dorinyo explică (pentru ateuNEGATIV):

Deoarece fiind om fara puteri dumnezeiesti, se ruga Lui sa ne ierte noua pacatele.Asculta rugamintile oamenilor, El facand parte dintre ei se ruga Lui deoarece El e Tatal Atotputernic.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru dorinyo):

Se ruga lui sasi recapete puterile daca nu se ruga nu le recapata

| dorinyo explică (pentru ateuNEGATIV):

Cum sa aiba puteri daca era doar un muritor, a murit fara sa opuna rezistenta. S-a lasat rastignit pe cruce. A murit incredintandu-si sufletul in mainile Domnului.

| MyMyutza a răspuns:

In primul rand, nu se scrie Isus(care inseamna magar)ci se scrie Iisus. Poate ca si noi ar trebui sa facem asta, chiar nu stiu si nici nu sunt in masura sa-ti spun asta.

| cristi202 a răspuns (pentru MyMyutza):

Ba se scrie si Isus. Isus nu inseamna magar in nici o limba. In original, in ebraica, Isus, sau Iisus, ia-o cum vrei, e de fapt Ieshua. Isus e doar o alta forma a lui Iisus. Sau poti sa spui si invers, Iisus e o alta forma a lui Isus

| doctorandus a răspuns (pentru MyMyutza):

Un profesor universitar de teologie ortodoxa zice ca minti de ingheata apele. Mai mult pe http://www.jurnalul.ro/special/hristos-sau-cristos-123378.htm