| Romanul86 a întrebat:

Ateii au și ei Apocalipsă?

Apocalipsa lor e din cauza suprapopulării și a epuizărilor resurselor?

Dragă Julieta,

Acum, că ai implinit 10 ani, vreau să-ţi scriu despre ceva ce este important pentru mine. Te-ai întrebat vreodată, cum de ştim lucrurile pe care le ştim? [...]

Papă a ordonat credincioşilor lui să nu limiteze numărul de copii pe care îl au. Dacă oamenii i s-ar supune autorităţii lui într-un mod servil, aşa cum îşi doreşte el, atunci rezultatele ar fi foamete, boli şi războaie groaznice, cauzate de suprapopulare
Autor: Richard Dawkins

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"apocalíps sns [At: BIBLIA (1688), prefață, 6/9 / V: ~ă, (înv; grm) ~is / E: fr apocalypse, lat apocalypsis] 1 Carte din Noul Testament, care cuprinde revelațiile făcute Sfântului loan, evanghelistul, în insula Pathmos. 2 (Iuz; îs) Stil de ~ Foarte greu de înțeles, obscur. 3 (Fig) Lucru care produce spaimă. 4 Cataclism. 5 Sfârșitul lumii."

Deci nu. Poate doar in sens figurat : "lucru care produce spaima."

Cu toate ca daca mergi pe definitia asta si cancerul e o apocalipsa.

Oricum, imi place sa cred ca nu doar ateii au "apocalipsa" asta de care vorbesti.
Ultima data cand am verificat mai existau si alti oameni care sa gandeasca, exceptand ateii.

| RAY a răspuns:

Tu faci o generalizare eronata,dai un citat apoi spui ca toti gandim la fel e ca si cum ai spune hitler era austriac deci toti din Austria au crezut ce credea el, daca Dawkins a spus ceva e treaba lui, daca un mulsulman se arunca in aer nu inseamna ca toti se arunca sau sunt dusi cu pluta,ateismul nu este o religie,dogma,credinta,dawkins nu este preot, papa, pastor nici nu exista asa ceva in ateism, nimeni nu reprezinta ateismul, atei sunt ca pisicile fiecare cu gandirea ei, e doar parerea lui atat

| SG1995 a răspuns:

Da suprapopularea pare mai realistică decât delirul vostru mistic.

| Romanul86 explică (pentru SG1995):

Deci, aveți Apocalipsă!

| SG1995 a răspuns (pentru Romanul86):

Eu sunt panteist nu ateu dar ideea e cam aceeași în opinia mea șansele să prin "apocalipsa" sunt 0%, sunt mai multe șanse să iau un zbor pe jupiter decât să apuc să văd sfârșitul lumi, și da normal că o să aibă un sfârșit.

| Darkmagic a răspuns:

Apocalipsa inseamna la origini: Revelatie.
Din Biblie, termenul s-a impus in cultura universala ca insemnand (si) "dezastru" la nivel mondial/universal, "un sfarsit al tuturor lucrurilor", "al vremurilor", etc, etc.
E suficient sa pui pe internet "apocalipsa nucleara", "apocalipsa alimentara", una a resurselor, alta a suprapopularii, pe cea a stratului de ozon... posibilitatile sunt practic nelimitate in a observa ca oamenii, INDIFERENT de faptul ca sunt religiosi sau atei, s-au sudat puternic de acest cuvant.
Iti vine sa crezi ca exista inclusiv termenul "Apocalipsa zombi"? big grin
Pana acolo a penetrat cuvantul, repet, indiferent la credinta, clasa sociala, ateu, gnostic, agnostic, savant sau incult.

Problema e deci nu daca ateii sau alte categorii au "o apocalipsa a lor", dupa cum ai vazut, au o tona, Problema este Cand se va intampla.

Stricto senso, "apocalipsa ateilor" poate insemna si o revelare a unei divinitati.

| Alfred0703 a răspuns:

Smoke weed everyday.