| Duhovnicul a întrebat:

Ateii il neaga pe dumnezeu prin vorbe, crestinii prin fapte :
Daca spui ca nu exista dumnezeu, nu este bine. Insa, daca ii spui unuia care nu crede, ca e dezaxat, si e timpul sa isi ia pastilele, e okay. Cum ramane cu " iubeste-ti aproapele "?
De unde atata ipocrizie?

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Crestinii sunt cei mari ipocriti in primul rand pentru ca stau pe internet si in acelasi timp ataca stiinta din toate partile si cum pot ei mai bine. Ar trebui sa traiasca dupa cum scrie in biblie, daca tot se dau mari crestini. Dar nu, cum sa traiasca ei asa cand pot avea acces la toate tehnologiile posibile oferite de stiinta, si la tot confortul ala? Iubesc produsele stiintei, dar nu si ideile stiintei. Asa ca nu are rost sa te astepti de la ei sa nu fie ipocriti. Ei vor fi tot timpul asa.

| Kalla a răspuns:

De ai sti cum vorbesc ateii si satanistii despre noi si Dumnezeu ti-ai inghiti toate cuvintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu este perfect.
Mai ales aproapele care te batjocoreste sperand ca tu sa-l iubesti neconditionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

". Insa, daca ii spui unuia care nu crede, ca e dezaxat, si e timpul sa isi ia pastilele"
Eu i-as recomanda sa-si i-a persoana respectiva pastilele intrucat el sufera de delir mistic nu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de mine in postarea asta. Da, i-am zis lui MethalHeadnustiucum sa-si ia pastile pentru ca la un raspuns de-al meu prin care ii spuneam ca nu e treaba lui in ce cred eu, fie ca ii convine sau nu, a comentat cu "Si ce-ai sa faci, ma vei arde pe rug ca prietenii tai crestini din Evul Mediu?". Sa-ti explic: este intr-adevar treaba mea in ce cred eu, la fel cum e a ta in ce crezi tu si eu nu am prieteni crestini in Evul Mediu - este fizic imposibil. Daca esti de parere ca as putea avea prieteni la distanta de sute de ani in timp, atunci e cazul sa treci pe tratament. La fel ca si ceilalti care ii acuza pe cei de azi pentru ce au facut altii cu sute sau poate chiar mii de ani inainte.

| Hexiled a răspuns:

Lumea e plina de de asta si se influenteaza uni pe alti + ca uni nici macar nu gandesc

| BlitzkriegJack a răspuns:

Dumnezeu a spus: "Iubeste-ti aproapele.". Iisus a spus: "Cei ce nu sunt cu mine sunt impotriva mea."

>religie
>logica
Alege una.

| neneacelrau a răspuns:

Da-ne o dovada ca ceea ce ai afirmat tu ar fi spusa de un crestin.