| Meme10Memu a întrebat:

Ateii ( necredinciosii ) sarbatoresc si ei Craciunul care se pretinde a fi ziua nasterii lui Iisus. Cum de sarbatoresc ateii Craciunul daca ei nu cred in Dumnezeu, in Iisus? Necredinciosii incearca sa fure sarbatoarea religioasa a Craciunului si sa puna in locul lui Iisus pe Mos Craciun care e un mit. De cand le plac ateilor miturile, desi ei pretind ca sunt cu stiinta?

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Văd că ești tare habotnic. happy
Deși sunt ateu, și eu sărbătoresc Crăciunul, fără să mă împiedic de considerente religioase. De fapt, din punct de vedere religios și istoric, nașterea lui Isus a fost plasată undeva la începutul primăverii, dar pe considerente politice romanii au făcut astfel încât aceasta să coincidă cu sărbătoarea Saturnaliilor, dedicată zeului Saturn. Toate religiile se bazează pe mistica și simbolistica religiilor așa-zis păgâne.
Iar miturile și știința nu se exclud reciproc, ci se completează. Încearcă să fii mai echilibrat, deschide-ți mintea și nu mai fi așa de vehement.winking

| FantasyBoy a răspuns:

Crestinii au furat sarbatoarea pagana a Yule-tidei, care avea loc la solstitiul de iarna, pe 22 decembrie. Mos Craciun e denumirea crestina a lui Ded Moroz si al printesei Znegurodcika, care erau sarbatoriti in tara Vologda inca de acum 4500-5000 de ani.
Deci crestinii sunt hotomanii care au insusit sarbatorile pagane, nicidecum "necredinciosii". La fel cu vopsitul de oua, beduinii vopseau oua de mii de ani, ca sa reziste in timpul calatoriei lor prin desert.
https://image.shutterstock.com/......435557.jpg

| Meme10Memu explică (pentru FantasyBoy):

N-au furat ci popoarele, unde s-a raspandit crestinismul apostat, au pastrat traditiile vechi. Imparatul Constantin a fost doar un instrument in mana lui Satan - ingerul care induce in eroare omenirea. Crestinismul apostat a eclipsat religiile pagane, printre care si religia daco-getica, nu prin sabie ci prin influenta demonica ce depaseste sfera umana. Ai spune ca daco-romanii au pastrat ambele insa cum se face ca abia daca se mai aude de religia geto-daca si ramasitele sau traditiile pagane din religia daco-getica sunt niste traditii tacute adica nu se mai cunoaste pe larg substratul mistic decat evangheliile din Biblie.

De exemplu in alte tari nordice nu prea putem vorbi de fostul teritoriu al imperiului roman. Cum a impus imperiul roman crestinismul apostat tarilor nordice? Asadar crestinismul apostat nu s-a raspandit in lume prin cruciade si prin sabie. E o diversiune creata de Satan si demonii sai.