| addaboom a întrebat:

Ateii se duc în iad?
Dacă sunt buni tot în iad se duc fiindcă sunt atei și nu cred în Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| amorezul17 a răspuns:

Toti sectantii, ateii si cei de alte religi se duc in iad, pentru ca se abat de la adevarata credinta, sau se duc in rai daca Dumnezeu ii indruma in viata, bineinteles daca persoana respectiva este de acord xD. Cum a fost la Buna Vestire.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In primul rand nu exista oameni buni -oricat de mult bine ar face acestia, caci este scris:
(Marcu.10:18), (Luca.18:19)
In al doiea rand nu exista oameni care sa Il iubeasca pe Dumnezeu si sa ajunga in iad. Toti oamenii trebuie sa renunte la pozitia lor -aceea de a fi impotriva lui Dumnezeu sau nepasatori fata de El. Altfel nimeni nu va putea fi mantuit.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonimg):

Si ce se intampla cu un ateu care doneaza bani la orfelinate? Ce se intampla cu un ateu care adopta maidanezi, ca sa-i salveze de la eutanasiere si pentru ca iubeste cainii? Ce se intampla cu cei care il iubesc pe Dumnezeu si fac crime, mint, fura, persecuta? In primul rand exista oameni buni. Daca faci toata viata numai bine si totusi nu crezi in dumnezeu conform logicii tale de balta, ajungi in iad, pentru ca tu de fapt nu faci bine.Dar ala care il iubeste pe dumnezeu dar ucide, fura, minte, persecuta etc. ajunge in rai. Daca raiul este plin de oameni ca tine prefer sa ajung in iad.Trebuie sa fii foarte inchis la minte sa crezi chestiile astea.Mai rau e cand iti explica cineva despre ce inseamna sa fii un om bun si tu nu vrei sa intelegi.

| anonimg a răspuns (pentru Zamolxe777):

Lucrurile nu raman asa. Dumnezeu a spus ca ne va judeca dupa faptele noastre.
"Si ce se intampla cu un ateu care doneaza bani la orfelinate? Ce se intampla cu un ateu care adopta maidanezi, ca sa-i salveze de la eutanasiere si pentru ca iubeste cainii?" Unul ca acesta isi va primi rasplata la sfarsitul timpului; dar el nicidecum nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu. De ce? Pentru ca el a facut toate acestea nu pentru Dumnezeu, ci pentru orice altceva. Biblia spune ca neascultarea de Dumnezeu (adica nesupuneera fata de El) este la fel de vinovata ca si ghicirea sau vrajitoria). Mai mult, nici-un om nu va intra in Imparatia Cerurilor pe baza faptelor sale. Faptele pe care Dumnezeu le aprecieaza sunt acelea acelea care sunt facute pentru El, prin puterea Sa, adica prin Duhul Sau. Umanitatea este o latura a firii noastre pamantesti -aceea de a face bine; si nu zic ca e rau lucrul acesta (multi au pierdut-o si pe aceasta din nefolosinta). Dar umanitatea n-are de-a face cu dragostea pe care o cere Dumnezeu de la noi. Faptele fara credinta in Dumnezeu nu sunt nimic, dupa cum nici credinta in Dumnezeu fara fapte nu este nimic.
Trebuie sa inteleaga tot omul ca noi nu putem sa ajungem in cer daca nu ni-l dorim; daca nu-L iubim pe Dumnezeu, El nu ne va lua fortat sa stam o vesnicie langa El -aceasta ar fi un chin pentru noi.

"Dar ala care il iubeste pe dumnezeu dar ucide, fura, minte, persecuta etc. ajunge in rai."
Este imposibil lucrul acesta, deoarece acela care iubeste pe Dumnezeu nu va face lucrurile acestea, dupa cum este scris: "Afara sunt cainii, vrajitorii, [...] ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!" (Apocalipsa.22:15)

Am mai spus-o si o repet oridecate ori este nevoie: poate ca oamenii se diferentiaza ei insisi ca fiind atei sau nu; dar inaintea lui Dumnezeu nu exista atei. Biblia nu spune ca s-ar fi nascut vreodata vreun om cu dragoste de Dumnezeu. Ba din contra: toti ne nastem cu dusmanie fata de Dumnezeu, deoarece aceasta este firea noastra. Dar sunt unii carora nu le place starea aceasta; sunt constienti de ea si vor sa schimbe aceasta stare de lucruri. Aici ajunge omul sa strige ca si apostolul Pavel: "O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?" (Romani.7:24) Mai pe intelesul nostru el ar spune: "Cum pot sa refac relatia mea cu Dumnezeu?" Numai Dumnezeu poate face lucrul acesta. Important este ca noi sa nu ne opunem. Iisus Hristos tocmai de aceea a venit -ca sa refaca legatura noastra cu Dumnezeu. Si asta pentru ca Insusi Dumnezeu ne-a iubit, chiar daca noi Ii suntem vrajmasi. "El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Iisus, inainte de vesnicii". (2Timotei.1:9)
Mai sunt altii care le place sa traiasca in dusmanie toata viata lor fata de Dumnezeu; este alegerea lor dar ei nu vor putea fi fericiti niciodata, si inchid ei insisi sansa de a fi fericiti o viata cat viata lui Dumnezeu.
Pe de alta parte, este datoria noastra morala de a ne ajuta intre noi; dar ce-a mai mare datorie morala este dragostea fata de Dumnezeu. Caci daca vom ajunge sa-L iubim pe Dumnezeu ii vom iubi si pe oameni. Noi trebuie sa ne facem datoria si fata de oameni dar si fata de Dumnezeu. Noi Il vom putea iubi pe Dumnezeu numai atunci cand vom fi constenti cat de mult ne-a iubit El pe noi.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonimg):

N-am stat sa citesc tot raspunsul tau, pentru ca ce mi-ai zis aici a fost de ajuns: Pentru ca el a facut toate acestea nu pentru Dumnezeu, ci pentru orice altceva.Asta nu inseamna bine, stimabile happy Binele nu il faci pentru dumnezeu, il faci pentru ca asa trebuie. Daca tu faci bine pentru dumnezeu, nu esti asa de diferit de vrajitorii pe care ii condamna biblia.Asta inseamna ca acei atei sunt moral superiori dumnezeului tau, care denota egoism si cere slavire. Dumnezeul biblic nu e asa de diferit fata de un rege criminal care cere adorare in fiecare zi.Ai si alte lucruri de facut cu viata ta.Ce se intampla cu triburile din Africa de exemplu, care nici n-au auzit vreodata de Iisus Cristos? Sau dumnezeu? Sa crezi chestiile astea in secolul 21 denota primitivism.Tu nu iubesti oamenii si viata pentru ca asa e normal si iti sta si in natura umana, tu faci asta pentru ca altceva gandeste in locul tau, altceva iti spune cum sa gandesti.Esti un robot, unul manipulat. Daca dumnezeu te-ar iubi cu adevarat, nu ti-ar fi dat o carte, pentru ca atunci n-ai mai gandi pentru tine. Daca tu ceri adorare copiilor tai, nu esti un tata bun, ci unul stangaci si idiot.Nu, nu vei ajunge nici tu macar in imparatia cerurilor.Degeaba crezi.Sunt atei care fac mult mai mult bine decat a facut pana si Iisus.

| Liviu a răspuns:

Ateii se duc unde vor laughing Pentru ca noi nu credem in taramele de vise.Iad sau rai.Rau sau Bun, pactu cu diavolu, si asa mai departe.Suntem impartiali, nu ne pasa de dumnezeu, nu il vedem, nu exista, nu ne-a fost dovedit acest lucru.Ne luptam cu morile de vant. Oricat am incerca, oameni care cred in dumnezeu, sunt niste oameni slabi, care simt nevoia de a fi 'vegheati' si care se cred 'vegheati' de o forta supra naturala.Pe scurt, ei nu se pot descurca singurii.Toti se cred ingeri, toti vor sa para cat mai buni, mai ales cu sarbatorile astea.Eu nu, eu's la fel ca si inainte, nu imi pasa.Nu stiu, Eu personal as 'dezactiva' sarbatorile, mi se par pagane.Dar cine's eu sa zic asta? is doar un simplu ateu.

| gratargratar a răspuns:

Nu te mantuiesti prin vrednicia faptelor tale, ci prin har dumnezeiesc. Iar faptele fac harul sa fie lucrator. (deci nici Sola fide sau sola gratia).
Asta e pozitia ortodoxa: credinta + fapte.
Toata dreptatea noastra este inaintea lui Dumnezeu ca o carpa lepadata.

Fara de Hristos nu este mantuire. Altfel, Hristos ar fi murit degeaba - daca ne-am fi putut mantui prin dreptatea noastra.

Deci ateii nu se mantuiesc.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Raspuns simplu, in principiu da, fiind ateu n-ai cum sa-l iubesti pe Dumnezeu, iar necredinta e cel mai mare pacat posibil, mai mare si daca ai viola 5 minore si apoi ai sfarama capul copiilor rezultati din viol, dupa care ai sodomiza pe tatii minorilor si i-ai trage in teapa apoi le-ai lua mamele si le-ai face toate cele nefacute, daca intr-un final... te caiesti, esti mai demn de rai decat un ateu. Deci, da, dupa ei nu poti fi bun daca nu crezi, bun pentru rai, ca poti fi un om bun dar nu demn de rai.

| RockOn9 a răspuns:

Păi atâta timp cât nu există Dumnezeu nu există rai sau iad fiindă lucifer a fost cândva un înger de-a lu Dudu ( Dumnezeu ) Deci dacă Dudu nu există, niici Lucifer ( Satan) nu există. Şi noi, ateei considerăm că nu există viaţă după moarte. Pacewinking