| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut experiente cu Dumnezeu, momente in care ati simtit pur si simplu ajutorul divin? Relatia pe care o cultivati cu Dumnezeu si experientele personale nu ti le poate lua nimeni.

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Mereu cand slabeam in credinta, El imi arata existenta Sa.Am avut parte de multe intamplari care de care mai frumoase:D.Binecuvantat fie Numele Lui.Chiar vineri mi s-a intamplat sa caut linia de tren, adica nu stiam pe ce linie vine trenul meu si un tip m-a ajutat. Dupa ce am ajuns acasa, am mers la un spectacol si acolo am dat de el.
Sau:
L-am visat pe Iisus/Isus pe apa iar apoi a venit un fel de nava spatiala si dimineata am fost cam confuz, m-am asezat la computer si am dat click pe o reclama.Reclama era exact ceea ce am visat numai ca fara Iisus/Isus.Am ramas socat.http://www.youtube.com/watch?v=qDMXkPfxjOc
Iar am avut momente in care El mi-a aratat existenta Sa.Mi-am dorit de un timp sa vad o persoana(de vreo 2 luni)iar cand I-am cerut o dovada Domnului de existenta, a facut sa dau de acea persoana.
Pace voua:D

30 răspunsuri:
| 1Mihai1 a răspuns:

DA!

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Poti sa dai exemple?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Da, intamplarea cu temperatura (nu pot spune chiar c-am simţit). În fiecare zi mi se întampla ceva care sa dovedeasca existenţa Dumnezeu; că mă ajută.

| RAY a răspuns:

Daca te rogi sa te ajuta degeaba te rogi, roaga-te pentru aproapele tau sasi mearga bine, nu cred ca un dumnezeu ar interveni in destinul tau daca ar exista, nu, nu am avut, isus budistul nu da experinte la nimeni

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

| pisicamoarta a răspuns:

Eu am mancat sarmale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu l-am simtit deloc. Am inteles ca acum lucreaza la o pizzarie, inca nu mi-e foame ca m-as duce sa vorbesc cu El.

NOname
| NOname a răspuns:

Uneori, când sunt pe culmile fericirii și mi se îndeplinesc cele mai nebunești și imposibile vise, pentru câteva clipe chiar rămân cu impresia că trebuie să fi fost ceva mai mult decât un simplu noroc sau coincidență.

Rămân perplexă de enormitatea fericirii, croite perfect, parcă special pentru mine.

Când imposibilul devine posibil și e prea frumos ca să fie adevărat, chiar ai impresia că există o putere divină, ceva dincolo de capacitatea noastră de înțelegere, ceva grandios.

| AnonimAwesome a răspuns:

Tu daca faci parte din secta nu-ti raspund!

| AragorN88 a răspuns:

Zilnic in africa mor 22.000 de copii din cauza saraciei, dar dumnezeu e mai ocupat sa va ajute pe voi sa gasiti linia de tren. E chiar amuzant.

| roxaa15 a răspuns:

Da am avut mai multe experiente in care l-am simtit pe Dumnezeu langa mine.Am sa-ti dau cateva exemple.
1la toate examenele am avut cea ce sa numeste mana buna
2 aveam o operatie de facut imi crescuse maseaua de minte pe orizontala sub gingie, a decurs ata de usor ca inclusiv dentistu sa minunat si a zis" tu te-ai rugat mult asa-i?"laughing
3 am avut o problema de sanatate la care profesori doctori nu stiau ce sa zica si nu gaseau leacu( nimic grav dar foarte suparator- ma distrus psihic 6 luni) pana in momentul in care am mers la Sfantul Maslu si Dumnezeu mi-a facut calea si am gasit leacu
Si cel mai important lucru este acela ca intr-un moment cumplit din viata mea cand credeam ca nu mi se va intampla nimic bun in viata asta si credeam ca viata nu merita nimic Dumnezeu mi la scos in cale pe cel care azi imi este sot. Si mai sunt multe da am zis sa nu plictisesc
Domnu fie cu noi toti

| Nonono a răspuns:

EmaS. Dumnezeu nu are dea face cu sectantii. Simplu. Bafta!

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Nici cu inchinatorii la idoli.Cat despre mine, eu sunt un copil de Dumnezeu rascumparat prin Jertfa de la Golgota, botezat cu Duhul Sfant.Stii ca cine nu are Duhul Lui nu este al Lui?

| Nonono a răspuns (pentru EmaS):

Imi pare rau de parerea ta. Eu zic sa te mai gandesti, caci tu singura il indepartezi pe Dumnezeu de la tine.

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

El locuieste in inima mea. Am o relatie personala cu El in fiecare zi.Ma calauzeste prin Duhul Sfant. Iubesc caile si oranduirile Sale.Cultiv roada Duhului Sfant in viata mea.Nu o religie sau o confesiune iti aduce mantuirea.Nu te insela singur. Daca vrei sa vezi cum stai in lumina Scripturilor, fa-ti un test.Zic, dar: umblaţi cârmuiţi de Duhul şi nu împliniţi poftele firii pământeşti.
Rom 6.12; Rom 8.1-12; Rom 13.14; Gal 5.25; 1Pet 2.11;
17 Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.
Rom 7.23; Rom 8.6-7; Rom 7.15-19;
18 Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege.
Rom 6.14; Rom 8.2;
19 Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
1Cor 3.3; Efes 5.3; Col 3.5; Iac 3.14-15;
20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
1Cor 6.9; Efes 5.5; Col 3.6; Apoc 22.15;
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
Ioan 15.2; Efes 5.9; Col 3.12; Iac 3.17; Rom 15.14; 1Cor 13.7;
23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
1Tim 1.9;
24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
Rom 6.6; Rom 13.14; Gal 2.20; 1Pet 2.11;
25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
Rom 8.4-5; Gal 5.16;
26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.

| Nonono a răspuns (pentru EmaS):

Cerceteaza Ortodoxia sa vezi cat de profunda e si cate dogme si Sf. Traditii si Taine are. Cati sfinti care s-au luptat pentru tara, Stefan cel Mare, Mihai Viteazu, Vlad Tepes, Zelea Codreanu, etc.

Voi chiar nu intelegeti ca sunteti rataciti.

http://ortodoxia.md/video/2421-cultul-penticostal-adevar-sau-minciuna-video

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Eu cercetez Sfanta Scriptura nimic altceva.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Stii ce spune Biblia despre Sfintele Traditii?

| Nonono a răspuns (pentru EmaS):

Iisus nu ne-a lasat doar Biblia, mostenire. Sa stii tu asta. Mie mila de familia ta ca e ratacita si nu vrea sa fie in adevar. Sincer ti-o spun.
Sa tii minte peste cativa ani, spusele mele.

Am mai avut noi discutii, dar sa stii ca eu nu te judec sau rad de tine sau te urasc. Eu nu sunt ca toti userii astia de aici, cu budism, hindusi, etc.

Atat vreau sa stii. Ca asta e ceva foarte serios si nu ne jucam.
Nu stiu ce-i in capul tau, dar spre sa iti revii din acesta ignoranta si ratacire. Caci Dumnezeu te va primi oricand inapoi.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii.

| AndiNyctophilia a răspuns (pentru EmaS):

Esti un adevarat exemplu pentru toti crestinii. Respect.

| EmaS a răspuns (pentru AndiNyctophilia):

Iti multumesc din suflet pentru cuvintele tale frumoase.Pentru ca multi lovesc cu pietre.Este mai usor sa darami decat sa zidesti.

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Eu am primit raspuns la rugaciunile mele.El a facut minuni prin credinta.Medicii nu au mai dat sanse de viata si eu le-am spus ca Dumnezeu da viata si numai El o ia.La urma au fost nevoiti sa recunoasca ca Dumnezeu a lucrat! Stii ce spune Biblia despre Sfintele Traditii? SA FUGIMI DE TRADITII SI OBICEIURI.

| AndiNyctophilia a răspuns (pentru EmaS):

Lovesc cu pietre pentru ca nu-l cunosc pe Dumnezeu, si de aceea nu-i inteleg pe crestinii adevarati. Tu nu-i asculta, continua sa mergi pe calea cea buna, spre Imparatia lui Dumnezeu.

| Raniia a răspuns (pentru Nonono):

Draga mea Ema, Dumnezeu are casa in inima ta si in inima mea, ce minunat! El este LUMINA care lumineaza intunericul nostru.Ce ar putea sa ne faca niste oameni?

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Auzi draga Rowena cu ce sfinti se lauda unii?,, Stefan cel Mare, Mihai Viteazu, Vlad Tepes, Zelea Codreanu,,.

| Nonono a răspuns (pentru EmaS):

Am incheiat discutia. Consider ca am spus ce am avut de spus. Dumnezeu sa va ajute la gasirea dreptatii si adevarului.

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Eu nu am atacat niciodata pe cineva. Domnul Isus spune sa ne iubim unii pe altii si sa nu ne luam la cearta asupra parerilor indoielnice.Eu am prieteni ortodocsi cu care colaboram si vestim oamenilor pe Hristos! Scopul meu este sa ii determin pe oameni sa fie mai buni si sa priveasca in sus.Eu nu chem la o confesiune ci la Hristos.Este singurul nume in care primesti mantuirea.Dar daca un om nu se naste din nou nu poate sa vada Imparatia cerurilor.Citeste cu atentie Ioan 3:,, 1 Între farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntaş al iudeilor.
2 Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: „Învăţătorule, ştim că eşti un Învăţător venit de la Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el."
Ioan 7.50; Ioan 19.39; Ioan 9.16-33; Fapt 2.22; Fapt 10.38;
3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
Ioan 1.13; Gal 6.15; Tit 3.5; Iac 1.18; 1Pet 1.23; 1Ioan 3.9;
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
Marc 16.16; Fapt 2.38;
6 Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."
8 Vântul suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."
Ecl 11.5; 1Cor 2.11;
9 Nicodim I-a zis: „Cum se poate face aşa ceva?"
Ioan 6.52-60;
10 Isus i-a răspuns: „Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu pricepi aceste lucruri?
11 Adevărat, adevărat îţi spun că Noi vorbim ce ştim şi mărturisim ce am văzut; şi voi nu primiţi mărturia Noastră.
Mat 11.27; Ioan 1.18; Ioan 7.16; Ioan 8.28; Ioan 12.49; Ioan 14.24; Ioan 3.32;
12 Dacă v-am vorbit despre lucruri pământeşti, şi nu credeţi, cum veţi crede când vă voi vorbi despre lucrurile cereşti?
13 Nimeni nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a coborât din cer, adică Fiul omului care este în cer.,,

| 1dintrevoi a răspuns:

Am avut experiente cu diavolul, apoi cu Dumnezeu. Stii cum se spune: nu vezi pragul de jos pana ce nu dai cu capul in cel de sus. Daca stau bine sa ma gandesc, cred ca toti primim "dovezi" de la Dumnezeu, dar suntem prea orbi ca sa le vedem.

| Morrigan a răspuns:

Nu, nimic.

| Sateanu55 a răspuns:

Eu aveam probleme cu nasu si mama s-a rugat de 30 de ori lui Dumnezeu si cu fiecare rugaciune eu respiram mai bine pe nas