| CIVIC1 a întrebat:

Ati experimentat o anumita dezvoltare in cunoaștere și o îmbunătățire a spiritului critic fata de ideologia, doctrina si traditiile religiei după ce ați citit si ati inteles Biblia? Credeti acum ca religia dvs. e in total acord cu Cuvantul Bibliei?
Va rog răspunsuri responsabile, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

16 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Categoric. 10 ani de citit carti de dezvoltare personala si psihologie nu mi-au adus atatea beneficii cat Biblia si Coranul.

| LisaJulie a răspuns:

Biblia trebuie citita de mai multe ori și înțeleasă, eu personal nu am terminat Biblia dar sunt la jumătate și este o carte extrem de complexa pentru a fi dezbătută intr-o singura fraza

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu, biblia trebuie studiata, nu citita. In biblie sunt multe contraziceri.
Si inca ceva, foarte important: scrierile din bilie de-a lungul istoriei au fost diferite. De altfel si in prezent, bibliile aflate la diferite culte difera.
Este poporul evreu considerat poporul lui dumnezeu? Atunci de ce cartea sfanta de capatai al evreilor nu este biblia, ci talmudul. Stii ce scrie in talmud despre dusmani? Ca acestia trebuie sa fie ucisi.

| adryang78 a răspuns:

Am citit și Biblia, și Coranul, de mai multe ori. Apoi "Istoria religiilor", a lui Mircea Eliade. Rezultatul a fost că mi-a întărit convingerea că așa-zișii credincioși sunt victimele celei mai mari mistificări și manipulări în masă din istoria omenirii. Și aici mă refer în primul rând la creștinism.

| CIVIC1 explică (pentru adryang78):

Ce anume v-a intarit convingerea ca, crestinii sunt victimele mistificarii si manipularii in masa? Va puteti justifica cu argumente obiective aceasta convingere dar fara sa manifestati ura fat de crestini?
Ati fost vreodata crestin/crestina sau nu ati fost si doar va expuneti opinia personala fata de crestini ca victime ducand astfel mai departe un trend al familiei, educatiei personale, etc?

| adryang78 a răspuns (pentru CIVIC1):

Am fost educat în religia creștină.
Totuși, ca o persoană deschisă la minte și ca autodidact, îmi place să gândesc cu propriul cap. Greșelile, inadvertențele și omisiunile din Biblie au fost prima sursă de îndoială. E mult de scris, pe teme religioase nu se termină niciodată dezbaterile. happy
Pe scurt, din punct de vedere strict religios, poți spune că sunt ateu.

| T0Teu a răspuns:

Da. Am experimentat o. Eu am fost catolica, si, conform Bibliei, nu e o religie "corecta", sa ii spun asa. Acum sunt penticostala si nu gasesc practici nebiblice in acest cult.

| eliancodrut a răspuns (pentru T0Teu):

Totul este o minciuna, indiferent de religie sau cult.

| T0Teu a răspuns (pentru eliancodrut):

Poate ca ai vrea tu sa fie minciuna. E cat se poate de real. Nu te convingi acum, intr o zi tot vei afla adevărul

| eliancodrut a răspuns (pentru T0Teu):

M-am convins de multa vreme. Adevarul este cel pe care-l traiesc si mi-l fac singur. De ce sa cred ceea ce a scris cineva, la dispozitia prelatilor, care aveau nevoie de propaganda pentru a tine in frau prostimea.

| T0Teu a răspuns (pentru eliancodrut):

Treaba ta. Fiecare răspunde de el insusi.

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

E un pas inainte.

| eliancodrut a răspuns:

Biblia este o culegere (sa nu zic o adunatura) de texte pentru a prosti popoarele. "Religia o fraza de dansii inventata, Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug" spune Eminescu si are multa dreptate. Si sa stii ca am studiat destule scrieri religioase, nu numai biblia. Chiar si biblia a suferit multe modificari de la aparitie si pana in prezent.
Daca ar exista un dumnezeu atotputernic nu ar exista mai multe religii si atatea rele pe pamant.

| CIVIC1 explică (pentru eliancodrut):

De ce ar trebui sa convinga pe cineva vorbele lui Eminescu un individ care a vagabondat si a fost internat la psihiatrie?
Scrieti,, daca ar exista un Dumnezu atotputernic n-ar mai exista..."
Si atunci ce facem cu libertatea de alegere a fiecaruia? Un Dumnezeu autoritar si impunator i-ar face pe multi sa il acuze ca nu le respecta libertatea de alegere, gandire si de comportament.

| eliancodrut a răspuns (pentru CIVIC1):

Pentru ca spune adevarul. Is satul de bigoti religiosi.

| eliancodrut a răspuns (pentru CIVIC1):

N-ai inteles nimic. Religia te-a bigotizat in asa fel incat nu judeci.
Daca ar exista un dumnezeu, nu ar fi atatea religii, fiecare cu zeul sau dumnezeul ei.
Daca ar exista un dumnezeu, inainte de Cristos cum se spune nu ar fi existat atatia zei diferiti la fiecare popor.