| EmaS a întrebat:

Ati fi capabili sa renuntati la propriile idealuri, pentru binele suprem?

Răspuns Câştigător
| Catheryne a răspuns:

Un mare filozos spunea ca : "Scopul omenirii este binele suprem". Intrebarea este ce intelegem noi prin binele suprem pentru ca fiecare percepem intr-un mod diferit acest "bine". Isus a spun sa fim desavarsiti. Dar ce inseamna sa fim desavarsiti si cum sa ajungem la acest stadiu. Aristotel spunea ca : "o fiinta desavarsita este o fiinta care poate sa traiasca prin ea insasi, nu are nevoie de alta. Dar oare acesta este mesajul lui Hristos? happy. Ei bine, aici apare confuzia : noi ca oameni suntem deseori tentati sa confundam idealurile prorii(ceea ce am spus mai sus) cu binele suprem. Eu personal cred in Dumnezeu si-n viata de dincolo atat cat poate un simplu om sa creada pentru ca daca tu crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista ai pierdut totul. Te pup si sa fi binecuvantata! happy

27 răspunsuri:
| strainul35 a răspuns:

Buna,de fapt mantuirea este renuntarea totala la e=ul, personal, renuntarea totala la tine.predarea Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui intrebari la care nu primesti niciodata raspunsuri sigure si sincere, multi iti vor spune cuvinte dulci iar in final cand se vor intepa de spini vor trada.
Arata-mi tu mie unul care sa renunte la familia lui si averea lui de un milion de dolari si mai mult pentru binele tau ori al tarii, arata-l?

O spun apasat doar cei saraci dar odata ce-au gustat fericirea si aventuri intre fete frumoase cine ar fi asa naiv?

| ShowTim3 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin binele suprem, si ce intelegi prin propriile idealuri.
Depinde ce vrei de la viata, data viitoare spune-ne si noua ce reprezinta binele suprem si idealuri pentru tine, ca asa sincer nuprea pot sa raspund.

| paty00 a răspuns:

Cred ca oarecum binele suprem ar trebui sa fie parte din idealurile noastre proprii, iar daca nu este atunci ar trebui sa gasim un echilibru intre aceste doua elemente.

Cum nimanui nu i-ar fi usor sa renunte la idealurile sale, insa si-ar dori sa contribuie si la binele suprem, parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa gaseasca un echilibru intre cele doua pentru ca niciodata sa nu existe un conflict interior intre cele oua elemente. Din moment ce pentru majoritatea persoanelor binele suprem este doar o indatorire atunci din start oamenilor le va fi greu sa accepte renuntarea la propriile vise; Doar transformand indatorirea in dorinta si necesitate putem sa pastram si propria dorinta cat si multumirea interioara pe care ti-o ofera savarsirea binelui suprem.

Desi a te dedica propriilor idealuri este in realitate un gest egoist, eu una nu as renunta la propriul meu vis, insa cum am zis si mai sus as gasi o cale prin care sa fiu impacata cu mine si cu propriile mele actiuni.

| eXtreme21 a răspuns:

Sunt sigur ca multi nu ar face asta, toti ne gandim doar la noi, cum sa o ducem noi mai bine.Suntem din ce in ce mai egoisti! Desigur, eu cred ca daca ai pentru ce trai, visele tale si o familie nu poti renunta la acestea, mai ales la familie pentru "binele suprem"
Acum, eu mi-am spus parerea/opinia, dar aceasta variaza de la persoana la persoana, nu totii gandim la fel.O zi buna!

| Klepto a răspuns:

Desigur... ca tot renunt la tot, ce-ar fi sa fac si sacrificiul suprem pentru cineva.
Never, asa cum altii nu ar face-o, n-o fac nici eu, sa-si buseasca altu viata, cat traiesc la suprafata pamantului fac ce vreau, cum vreau, pentru mine, nu pentru ceilalti.
Sa renunte ala care nu o sa reuseasca sa-si atinga idealurile, ala care le are prea mari, ala care n-are $$$ sa si le implineasca, filantropu/generosu/prostu ala.

| EmaS explică:

ShowTim3
Ce inteleg eu prin binele suprem? De exemplu Domnul Isus a cautat binele tuturor oamenilor, si a parasit slava cereasca, pentru mantuirea noastra.La fel sunt multi oameni care,de dragul semenilor,au parasit confortul,si au plecat misionari ca sa ajute pe cei din tarile sarace,Asia, Africa, America Latina.Adica sa iubesti desinteresat,sa faci binele, fara sa astepti unele beneficii trecatoare, ci rasplata divina.

| tsevaoth a răspuns:

"Calea".de care vorbea Isus daca la asta te-ai referit bineinteles ca e plina de scrificii si pote culmina si cu pierderea vietii vezi exemplul apostolilor si nu numai, toti acestia au suferit o moarte de martir.De fapt renuntarea la propriile idealuri pentru a fost mereu o caracteristica a adevaratilor inchinatori ai adevaratului Dumnezeu,pe mine m-a impresionat si nu numai, viata si activitatea profetului Ieremia, culmea e ca si azi se mai practica opozitia unor crestini majoritari fata de alti crestini totusi binele suprem e greu de inteles chiar si pentru cel care slujeste lui Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere o moarte de sacrificiu in numele lui sau sa renunti la lucrurile bune din viata pe care tot el ni le-a oferit, stie insa ca intr-o lume dominata de principiile Diavolului cei care asculta de El vor putea fi sfasiati literalmente de cei care-I urasc.De fapt acest lucru pleaca de la Cain si Abel,Cain si-a omorat fratele deoarece acesta era placut lui Dumnezeu, de aceea ne urasc cei fara Dumnezeu, vezi ce pot sa debiteze pa aici pe site.

| ShowTim3 a răspuns:

Daca prin asta intelegi sa imi sacrific viata mea pentru a aduce adepti, nu as face asta, ei au religiile lor, noi religiile noastre, pana in 1400-1500 sau chiar pana prin 1700-1800 nu stiau de Isus,aveau religiile lor, nu mi se pare normal sa ma duc dupa iei si sa le stric ce a fost, fiecare pe sistemul sau! oricum Dumnezeu, e acelasi pentru toti, Alah,Zeus,Spirite cum au bastinasii, toti cred in acelasi lucru dar cu forme diferitewinking
Mai bine sa lasam destinul sa isi faca efectul, gandeste-te ca peste tine ar venii musulmani si ar vrea sa fi de religia lor, ce ai face? Asta e prostie parerea mea si nici unu nucred ca ar face asta, trebuie sa fi putin ipocrit sa recunosti ca ti-ai sacrifica, veniturile, familia, prieteni, casa, pentru a pleca la mama dracu pentru adepti, parerea mea.
Eu nu as face-o si sunt dintre aia 10% care zic nu, care de fapt sunt 90% care ar zice nu, dar zic aici in fata ta da happy
Sacrificiul suprem, daca il iei sa salvezi viata cuiva in schimbul vietii tale, da as face asta (cel putin teoretic ) sa zicem ca e cutremur si un copil e incuiat la parter si nu poate sa iasa, eu acum as zice da, ca m-as duce sa il salvez, dar in realitate poate nu as face asta deoarece intervine panica, happy mintea nu gandeste liber ca acum.
happyE cam ca la banca, te instruieste ce sa faci in cazul unui jaf, dar daca o sa fie un jaf nu o sa poti sa iti misti nici degetul mic.

| MMihai a răspuns:

binele suprem = definește cu gen proxim și diferențe specifice „ Binele Suprem" ca să pricep despre ce vorbești!
Sau ce înțelegi prin „ Binele Suprem"?

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu, nici macar nu exista un bine suprem e doar un ideal, si nu sunt o persoana idealista.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pe scurt:nu.

nici nu stiu daca mai e ceva dupa moarte.de ce sa nu imi traiesc viata cat pot?

| chelstone a răspuns:

Binele suprem?! laughing care este binele suprem?! Poate avem viziuni diferite despre bine in general, de ce sa renunt la idealuri, poate prin ele ajung la binele suprem pe care mi-l doresc?!

| chelstone a răspuns:

In intrebarea ta a aparut o contradictie, eu unul nu-mi dau seama cum poti ajunge la binele suprem renuntand la propriile idealuri, inteleg ca acel bine suprem ar include si idealurile mele, eu nu stiu cum poti pune asemenea intrebari...

| Infernia a răspuns:

Nici nu ma gandesc.

| Bogdanux a răspuns:

De ce sa-mi fac viata pilaf de la 17 ani?

| EmaS explică:

Chelstone,Mihaudavidoglu
Am spus ce inseamna pentru mine binele suprem in raspunsul meu catre ShowTim3.

| Foxie2 a răspuns:

Buna,Ema.
Depinde ce intelegem prin "binele suprem". Eu inteleg, pentru binele altor persoane.
As putea sa renunt la propriile idealuri, dar niciodata la familia mea sau cei dragi mie. As putea sa renunt la mine sau la viata mea, pentru alte persoane, dar nu as putea sa renunt niciodata la familie. Daca ar fi, sa iau din "bogatia mea" si sa dau altor persoane, atunci ar fi doar persoanele neputincioase, nu cei lenesi si sanatosi cu maini si picioare.
Daca ar fi sa mergem la razboi, atunci nu stiu daca as merge pentru ca as provoca suferinta familiei mele daca as pati ceva, in plus in zilele noastre nu mai sunt apreciate "faptele eroice"dar asta nu se va intampla niciodata deoarece in primul rand eu sunt fata iar in al doilea rand, pentru ca tehnologia e asa de avansata incat s-ar distruge pamantul din 2 bombardimente.
Cred ca oricine e capabil sa renunte la propriile idealuri, oricare ar fi acestea, doar trebuie sa vreie si cu asta inchei raspunsul meu.
O zi bunawinking

| PetreConstanta a răspuns:

Te rog frumos mai pe intelesul meu - sa iti pot raspunde - ce ai intrebat se poate interpreta

| PetreConstanta a răspuns:

Multumesc pentru ce incerci sa faci Fii binecuvantat(a)

Răspuns utilizator avertizat
| 19marian60 a răspuns:

Daca maine lumea ar fi mai buna,nimeni nu ar mai muri de foame, s-ar termina cu drogurile, s-ar dirtruge toate armele si s-ar instaura ARMONIA, AS RENUNTA INCLUSIV LA VIATA!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

După definiţia ta a binelui suprem şi a "propriilor idealuri" răspunsul meu este nu. Sub nicio formă niciodată în viaţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binele suprem:sacrificiul tau pentru divinitate. Ajuta-i si iubeste-i pe ceilalti,neconditionat, atit cit poti si ai capacitate.Da, sint capabil sa fac asta! Fiti binecuvintati in numele LUI. Dumnezeu sa va lumineze calea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Ema, dupa cum ti-au spus si alti useri, incearca sa postezi ideile mai clar. Vad ca deja a aparut moda intrebarilor vagi, pentru acapararea cat mai multor raspunsuri (bune sau rele).
Esti raportata pentru irelevanta!

| OmletteDuFromage a răspuns:

A?rolling on the floor...am timp sa ma spovedesc la 80 de ani, pana atunci am de trait neica ca viata-i scurta. (daca mai traiesc pana la 80).

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Binele suprem nu exista pentru mine, sau as putea spune ca Binele suprem = propiile idealuri