| savvy12 a întrebat:

Ati simtit vreodata nevoia sa va sinucideti?

55 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Niciodata,viata este un dar de la Dumezeu si fiecare clipa trebuie sa o faci frumoasa.

| Inferno a răspuns:

Nevoia de a te sinucide? Poate sentimentul exista,dar nevoia? Nu cred ca este vorba de o necesitate a sinuciderii,deoarece aceasta necesitate este in contradictie cu instinctul de conservare al speciei,instinct care ne-a ajutat sa ajungem aici, car a ajutat la apritia speciei. O specie in ale carei gene apare aceasta nevoie nu va putea exista. Specia umana nu are nevoie de sinucidere motiv pentru care exista. Este interesant cum inteligenta, care are la baza un intreg proces evolutiv poate la final sa-ti fie cel mai mare dusman, deoarece gradul de inteligenta ne face sa constientizam problemele si sa luam decizii de acest fel, un caine nu s-ar gandi niciodata la asa ceva.

| savvy12 explică (pentru Inferno):

Ai mare dreptate la faza cu cainele...

| savvy12 explică (pentru Inferno):

O intrebare, stiu ca tu nu crezi in Dumnezeu, dar sa zicem ca prin absurd el exista si te trezesti la judecata.
Ce i-ai zice?

| Inferno a răspuns (pentru savvy12):

Asta e ca in filmuletele acelea pe youtub cu ateul care moare si ajunge in iad.
Ce se intampla la judecata? Este interesant ca tot eu sunt cel care trebuie sa spuna ceva, cred ca am spus destule, vreau sa mai si aud. Cred ca as face cum spune acel citat latinesc: Audi, vidi, sile.
Asculta, priveste si taci.

| savvy12 explică (pentru Inferno):

Am pus doar o intrebare de curios sa vad ce i-ai zice, la Judecata iti spune ce ai facut si probabil ca o sa poti sa-i zici si tu cv... ce i-ai zice?

| savvy12 explică (pentru Inferno):

Aaa scuze. n-am vazut ce ai scris... ''Aud vidi sile...tongue

| Inferno a răspuns (pentru savvy12):

Nu prea inteleg comentariul dumitale.

| savvy12 explică (pentru Inferno):

Las-o asa, nici eu nu inteleg...

| Inferno a răspuns (pentru savvy12):

Nici tu nu-ti intelegi comentariul? laughing

| savvy12 explică (pentru Inferno):

Nu, am vrut sa spun ceva, da mi-am pierdut ideea, asta e... sau probabil nu mi-a iesit...laughing)

| Dumnezău a răspuns (pentru Inferno):

>> "Este interesant cum inteligenta, care are la baza un intreg proces evolutiv poate la final sa-ti fie cel mai mare dusman..."

Columb in actiune.Sau Columbo, ca si ala facea descoperiri. laughing
Inteligenta chiar este dusmanul omului si singurul lucru ce il face inevitabil, sa fie o jagardea.Ca daca n-am avea-o, ne-am bucura la orice s-am da din coada entuziasti.De altfel, tot ce e considerat drept rau in om e dat de inteligenta.

| venusdoom a răspuns:

De fapt, cel/cea care vrea sa se sinucida, da dovada de lasitate. Viata oricum e un joc de noroc, iar astfel de persoane egoiste il parasesc fara sa se gandeasca la consecinte.Sa nu crezi ca exista persoane fara dusmani. Trebuie sa ramai in viata, doar ca sa le poti da peste nas sau sa te razbuni pe eidevil

| doctorandus a răspuns:

Nevoia nu, gandul da. Daca ai astfel de ganduri/nevoi poate ar fi bine sa consulti un psihiatru.

| RAY a răspuns:

Da,dar a trecut conteaza prezentul

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nuu, daca-ti dadeai singur viata poate ca aveai dreptul; daca vrei s-o faci ajungi direct in iad si chiar asa deznadajduit esti?

| savvy12 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa zicem ca esti bolnav grav si nu te-ai sinucis, dar totusi ai fost necredincios toata viata, nu ai facut lucruri rele, dar nu ai crezut in Dumnezeu, si ai dus toata viata asa grea cum a fost, si Dumnezeu sa zicem ca te trimite in iad, ce era mai bine sa te sinucizi sau sa traiesti?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru savvy12):

Poate mai ai o scapare, eu nu sunt DUMNEZEU

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai deja suntem morti cu totii.Ce, te consideri prea vie in lumea asta moarta?

| Duucu a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cat ma scarbesc oamenii ca tine straight face.A pus un user o intrebare in care dorea un raspuns simplu si LA SUBIECT sau poate argumentat, iar tu te-ai trezit cu teoria lu' Peste.Imi pare rau dar nu pari mai inteligent daca consideri niste lucruri folosite de toata populatia fiind anormale.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Duucu):

Am spus eu ca e ceva anormal? Lumea moarta = oamenii se axeaza mai mult pe superficialism, drepturi la avere, si altele.Natura este lasata in urma, e moarta.

| Duucu a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Imi pare rau, dar nu am observat ca vorbeai metaforic.Credeam ca vi cu idei stiintifice sa-mi demonstrezi ca viata pe pamant este moarta... sunt satul pana peste cap de teoriile altora si incep sa concretizez totul.

| savvy12 explică (pentru Duucu):

O intrebare.
O mama este pocaita, si isi iubeste fiul foarte mult, chiar ambii parinti, dar fiul lor nu crede in Dumnezeu, fiul merge in iad si parintii in rai, cum mai pot parintii sa fie fericiti?

| Duucu a răspuns (pentru savvy12):

Ei sigur decurg la actiuni neortodoxe (intelegi ce vreau sa zic) ca sa-i schimbe parerea, dar nu cred ca ar reusi.Sa presupunem ca raiul si iadul exista, in rai avand posibilitatea sa ii vezi pe cei vi de pe Pamant.In rai este doar bucurie, fericire(conform Bibliei) asa ca parintii nu isi vor face griji asupra fiului, ba chiar il vor uita si vor trai doar ei doi acolo.

| savvy12 explică (pentru Duucu):

Copilu in iad, si parintii fericiti, ce drama...

| Duucu a răspuns (pentru savvy12):

Ce sa faci, God ne-a dat liberu' arbitru, dar cam putine dovezi in favoarea existentei lui straight face

| savvy12 explică (pentru Duucu):

Era prea frumos sa vina la toti si sa zica''' Eu sunt Dumnezeu'', atuncea erai sigur, dar asa, poti sa clachezi in momente de disperare oricand si sa te sinucizi, dar daca l-am fi vazut pe Dumnezeu, sau gandeste-te macar aia (Apostoli lui Isus), aia cum sa se indoiasca daca l-au vazut ca a inviat? Asta e...

| Crucified a răspuns:

Da, prin spânzurare, dar a căzut tavanul pe minerolling on the floor

| Narfundo a răspuns:

Da.Nu a fost nimic serios niciodata, pentru ca ma iubesc atat de mult.PA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca TU simti o astfel de nevoie, trebuie sa spui si de ce, pentru a putea discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar m-am dus imediat la toaletă şi am scăpat de această nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, poate ca sunt inca prea mica.laughing

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu, dar dacă s-ar fi întâmplat aș fi știut eu leac.
Să se știe, sinuciderea e cel mai mare păcat pe care îl poate face un om.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Poti simti nevoia de mincare, de apa, de bani, de dragoste de multe altele.Dar sa simti nevoia de sinucidere, e foarte greu de spus.

| dianainsta01 a răspuns:

Da, de multe ori... Dar niciodata nu cred ca voi fi pe deplin sigura de acest lucru sad

| savvy12 explică (pentru dianainsta01):

Nu o fa, mie imi este frica de mine, sa nu o fac...

| iHateStrike a răspuns:

Doar dacă ești destul de cretin să vrei.

| Turok90 a răspuns:

M-au trecut fiorii când am dat de întrebarea asta total sadică.
Am avut asta în gand de nu stiu câte ori. Probleme cu familia, probleme serioase, sentimentale, dar asta e cel mai prost lucru pe care l-ai putea face. În momentele în care te gândesti la asta te gândesti că astfel o să se termine totul si gata dar nu e asa. Gândeste-te că se vor termina si eventualele momente frumoase ce urmează în viata ta. Si nu mai fi pesimist, va veni si vremea bună. Starea asta e ca un drog. Pe măsură ce te simti slăbit e suficient să pui o melodie tristă care să-ti inducă starea de melancolie si ai dat frâu liber stării proaste să te conducă. Trebuie să fi puternic.
Spune-ne motivul pentru care te simti asa.

| YoMsG a răspuns:

Nu niciodata

| Pufosenie1428 a răspuns:

Nuu....Doamne de ce? adica Dumnezeu mi-a dat viata, El sa mi-o ia, nu eu, asa ca ori cat de disperat ai fi sa nu decurgi la astfel de prostie niciodata, sa gasesti mereu puterea de a merge inainte.

| RafaleVerbale a răspuns:

Am vrut sa ma spanzur dar am pierdut firul.

| Ivan26 a răspuns:

Nu! Viata e frumoasa! Trebuie sa o traim cit mai frumos alaturi de cei dragi, de persoanele iubite, sa nu ne pierdem speranta ca totul o sa fie bine si sa luptam pentru fericirea noastra!

| Sweet_Sundus_1998 a răspuns:

De multe ori din cauza unui baiat. dar am fost prea fraiera oh go on