| Ben00 a întrebat:

Atunci cand nu vom mai vedea lumina acestei lumi, ce vom vedea?

Răspuns Câştigător
| passyon22 a răspuns:

Atunci cand nu vom mai vedea lumina acestei lumi o parte vom vedea negru(precum sufletele unora)altii vor vedea fericirea absoluta, adevarata iluminare a sufletului happy

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Nu mai fii copil,maturizeaza-te, totul se termina, accepta realitatea.
Totul se termina, NU exista Mos Craciun, NU o sa primesti cadouri dupa moarte si o sa mergi intr-un loc frumos daca esti cuminte...

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Inseamna ca esti limitat, daca pentru tine totul se termina aicihappySufletul tau nu dispare, energia paraseste corpul, asta-i doar un nivel din multe altele.Ar trebui tu sa gandesti mai profund nu eu.

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Tu esti limitat din moment ce accepti teorii care nu pot fii justificate...
Nu exista suflet... exista doar constiinta, care dispare cand mori.
Iti este frica sa accepti realitatea si crezi in povesti de adormit copii...

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Realitatea? Realitatea ta nu este si a mea..sorry...Fiecare vede o "realitate" asa cum si-o formeaza.

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Hahahahaha
Realitatea este UNA pentru toti...indiferent daca crezi in prietenii tai imaginari si Mos Craciun sau nu...

| Ben00 explică (pentru Zenit313):

Amicule, ar trebui sa respecti punctul de vedere al altuia, mai ales daca vei sa fie respectat al tau.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ben00):

Pentru ca ofer argumente la tot ce spune, asta inseamna respect.
El nu ofera argumente...
Din discutii contradictorii, se ajunge la esenta adevarului.
El schimba mereu subiectul, si tot eu sunt acela care nu are respecta.
Interesant.

| Ben00 explică (pentru Zenit313):

Respect nu inseamna sa oferi argumente (mai ales argumentul hahahahaha); respect inseamna sa stii unde se opreste un conflict de idei.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ben00):

Cand cineva spune o prostie mai mare ca el,incearca sa o justifice si in final nu reuseste,nu ai cum sa te abtii din ras.

Hahaaha nu este nu argument,este o stare emotionala, invata sa faci diferenta.

Vorbesti despre acest moment in care realizez ca, avem pareri diferite, dar macar le putem justifica!
Te respect pentru ca esti in stare sa iti justifici parerile in mod rational!
Eu justific parerea mea si raman cu ea.
Tu justifici parerea mea si ramaii cu ea.
Nu mai are rost sa discutam in contradictoriu acum.
Daca ar gandii toti oamenii la fel, ar fi o lume plictisitoare...
Multa sanatate!

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Eu doar mi-am spus punctul de vedere iar tu n-ai facut altceva decat sa ma iei putin peste picior cu exemple gen. "Mos Craciun".A face misto de cuvintele unei persoane nu inseamna respect ci bataie de joc.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde ce loc ti-ai pregatit, pe Domnul Isus sau pe satan.

| Ecea a răspuns:

Nimic

| Silyca a răspuns:

Ne vom vedea la 2m sub pamant.

| 4b a răspuns:

Vom vedea absenta luminii.

| Ben00 explică (pentru 4b):

Oare are si intunericul particulele lui?

| Zenit313 a răspuns (pentru Ben00):

Intunericul,il percepem ca fiind absenta luminii.
Lumina, este un camp electro-magnetic de fotoni.
Nu stim sigur, dar este o intrebare interesanta!
Hmm...

| Thunder a răspuns:

Socrate, tu esti!?!?

| Mădă0611 a răspuns:

Nimic. Creier mort = bezna.

| WhatheWow a răspuns:

Cei mai multi nu vor mai vedea nimic caci nu mai au cu ce insa vor fi unii care vor vedea totusi stele verzi, asa cred ei! laughing

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Tu descri sf lumii.
Atunci va fi Judecata omenirii a neamurilor.
Fiecare va sta in fata Lui Dumnezeu dind un cont cu ce a facut toata viata lui.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"

Answer: There are two separate judgments. Believers are judged at the Judgment Seat of Christ (Romans 14:10-12). Every believer will give an account of himself, and the Lord will judge the decisions he made—including those concerning issues of conscience. This judgment does not determine salvation, which is by faith alone (Ephesians 2:8-9), but rather is the time when believers must give an account of their lives in service to Christ. Our position in Christ is the "foundation" spoken of in 1 Corinthians 3:11-15. That which we build upon the foundation can be the "gold, silver, and precious stones" of good works in Christ’s name, obedience and fruitfulness—dedicated spiritual service to glorify God and build the church. Or what we build on the foundation may be the "wood, hay and stubble" of worthless, frivolous, shallow activity with no spiritual value. The Judgment Seat of Christ will reveal this.

The gold, silver and precious stones in the lives of believers will survive God’s refining fire (v. 13), and believers will be rewarded based on those good works—how faithfully we served Christ (1 Corinthians 9:4-27), how well we obeyed the Great Commission (Matthew 28:18-20), how victorious we were over sin (Romans 6:1-4), how well we controlled our tongues (James 3:1-9), etc. We will have to give an account for our actions, whether they were truly indicative of our position in Christ. The fire of God’s judgment will completely burn up the "wood, hay and stubble" of the words we spoke and things we did which had no eternal value. "So then, each of us will give an account of himself to God" (Romans 14:12 ).

The second judgment is that of unbelievers who will be judged at the Great White Throne Judgment (Revelation 20:11-15). This judgment does not determine salvation, either. Everyone at the Great White Throne is an unbeliever who has rejected Christ in life and is therefore already doomed to the lake of fire. Revelation 20:12 says that unbelievers will be "judged out of those things which were written in the books, according to their works." Those who have rejected Christ as Lord and Savior will be judged based on their works alone, and because the Bible tells us that "by the works of the Law no flesh will be justified" (Galatians 2:16), they will be condemned. No amount of good works and the keeping of God’s laws can be sufficient to atone for sin. All their thoughts, words and actions will be judged against God’s perfect standard and found wanting. There will be no reward for them, only eternal condemnation and punishment.

| Seby90 a răspuns:

Pai e mai simplu asa, dar multi nu vor sa inteleaga, nu vor si pace. Cand mori... esti mort, dar sta in natura umana sa isi intinda sperantele pana la soare, pai daca mor, ramane sufletul! Ma duc in rai si traiesc vesnic. Ii este imposibil sa realizeze ca viata-i scurta si... de rahat.

Multi merita sa le deschizi ochii cu parul.

| Zenit313 a răspuns:

Totul se termina cand murim.
Tot ce stim despre moarte, stim de la oamenii care erau inca in viata(doar cei vii pot sa vorbeasca).
Nu trebuie sa mai gandim ca niste copii.
Trebuie sa ne maturizam si sa acceptam realitatea.TOTUL se termina.
Nu exista Mos Craciun, nu primim cadouri dupa ce murim daca am fost cuminti in aceasta viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne vom vedea de treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Nu vom mai vedea nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina acestei lumi? care? pentru mine lumina acestei lumi este Iisus Hristos care a spus; eu sant lumina lumii.eu il cred si il urmez atata cat pot.intunerecul nu-mi place.da, am vazut un calugar care se trezea dimineata si spunea; Buna dimineata Doamne.multumesc pentru o noua zi de viata, cu toate ca; daca nu as fi aici, as fi acolo.deci prea mare diferenta nu vad decat ca acolo e si mai lumina decat aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Becul.

| Xenya a răspuns:

Care este antonimul cuvantului lumina? Intuneric.

| 3xfemeie a răspuns:

Lumina Divina!

| EvaneSScence a răspuns:

Atunci abia vom vedea Lumina.

| GRs a răspuns:

"Atunci cand nu vom mai vedea lumina acestei lumi, ce vom vedea?"
Pai lumina primul lucru laughing

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Vom vedea intunericul acestei lumiwinking

| Siidney a răspuns:

Buna,vom vedea ce am vazut inainte de a veni pe acesta lume.