Întrebare recomandată | Duhovnicul a întrebat:

Avand in vedere ca banul este ochiul dracului, de ce preotii sunt asa disperati dupa bani? Mai aveti incredere in biserica?

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.banii sunt o moneda de schimb in schimbul la altceva;
2. Preotii nu toti au har divin( iubirea de dumnezeu mai presus de sine, iubirea aproapelui etc.)
Stii cum se spune: fa ce zice popa, nu ce faca popa.
Ce treaba are un peeot fara har cu neincrederea in religie?
Il vezi abatut de la juramantul facut in fata domnului cand a luat decizia sa devina preot, mergi mai departe si gaseste un preot cu har. Sunt rari, dar iti vei da seama imediat ca esti in locul potrivit. Succes si nu generaliza.

| milan9 a răspuns:

Creştini adevăraţi sunt doar cei ce respectă întru totul învăţăturile Bisericii lui Hristos!

Restul... sunt doar "pe cale", dar nu nu sunt relevanţi pentru credinţa pe care nu o respectă!

| sperantazilei a răspuns:

Preotii nu au ochi. Biserica e buna dar e rea