| YouWillLetHerGo a întrebat:

Având în vedere că Eva a fost creată din coasta lui Adam, logic și rațional este ca ea să aibă aceeași grupă de sânge ca el. Deci dacă, să zicem, amândoi aveau grupa AB (IV) și știind că două persoane având această grupă nu pot da naștere decât unor copii cu grupele A (II), B (III) - ambele gene constituente acestor două grupe fiind dominante - și AB (IV), cum este posibilă existența persoanelor cu grupa 0 (I)?

37 răspunsuri:
| Idris a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa luam in considerare ca nu este imposibil ca Adam si Eva sa fie heterozigoti, iar ca un plus, Adam si Eva nu au fost exact oameni ca si noi, cum suntem noi astazi, pentru ca stim dintr-un hadith in care Profetul Muhammed(salAllahu alayhi wa sallam) a spus ca Allah l-a creat pe Adam de o inaltime de 27 de metrii, iar de atunci planeta s-a schimbat mult, iar oamenii de asemenea si vedem ca de atunci pana acum acestia au scazut in inaltime. Deci este posibila si varianta unei mutatii. Allahu 'Alam.(Allah stie cel mai bine!), noi nu putem decat sa presupunem, aia sau aia.

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Nu te-am jignit cu nimic, nu am afirmat nimic, doar am pus o intrebare ce mi-a venit in minte date fiind replicile tale. Imi place sa fiu direct si sa spun lucrurilor pe nume, de ce te simti jignit din cauza unei intrebari adresate?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Se vede cata tinere de minte ai, am spus mai demult asta, gramatica a suferit schimbari majore de cateva ori de cand an facut eu scoala primara iar ca sa urmaresc toate aceste schimbari facute DE GENERATIA numita DECRETEI ar insemna pentru mine o jignire. Nu ma pot adapta unor schimbari facute de o generatie de handicapati mintali sau urmasii lor. Daca ti neaparat sa urmezi o linie gramaticala propun discutarea in gramatica de dupa trecerea de la caracterele slave la cea latina, perioada anilor 1850 de exemplu ca sa ne lovim amandoi sau ceilalti comentatori de aceleasi impedimente gramaticale, daca te creezi atat de destept. Acestu limbaju pote fii mai intellesulu ce dam cuvinteloru decatu ua epocha de nuoe (handicapati).

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Si calul lui Harap-Alb manca jaratec, deci despre ce vorbim?
Problema era daca, in contextul biblice, este posibil, d.p.d.v. BIOLOGIC, sa obtinem toate cele patru grupe de sange. Iar raspunsul e nu.
Ca magia sfideaza biologia o stim deja.

In loc sa presupunem ca Allah a facut prin magie ca Adam si Eva sa fie heterozigoti pentru a putea obtine cele patru grupe de sange, puteam prespune direct ca Allah a facut prin magie ca descendentii sa aiba toate cele 4 grupe de sange. Si rezolvam problema foarte frumos. Nu are sens sa ne complicam.

Ce sens are sa sfidezi biologia mai in amonte ca sa-ti iasa corect in aval cand o poti sfida direct in aval?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Te pomenesti ca nici Harap-Alb nu se studia pe atunci.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Cauta pe net si vei afla.

| danay72 a răspuns:

Acest lucru îți poate fi explicat mai de graba de oamenii de stiinta.Biblia nu este o carte de știință, ci doar contine unele informații stintifice.