| bestialu96 a întrebat:

Banii si faima sau iubire si saracie.
si de ce?

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca dragoste nu e nimic nu e!

| bestialu96 explică (pentru EmaS):

Daca mancare nu e moarte e!

| shadovv a răspuns:

Eu cred ca e inutil sa raspund si sa aduc explicatii... e destul de evident.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Tot ce conteaza este Iubirea pacea si Jah''

Bob marley.

| bestialu96 explică (pentru OOOLEOOO):

"Iubirea nu tine de foame si cald"

Cersetoru de la statie metrou!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru bestialu96):

''Noi nu avem mancare, fiindca voi ne-ait luat-o'' Bob marley

| bestialu96 explică (pentru OOOLEOOO):

"E la supermarket"
Vanzatoarea

| RockaruL a răspuns:

Bani si faima...n-ai bani, n-ai ce f0te

| danay72 a răspuns:

Iubire si saracie dar si o relatie buna cu Dumnezeu, pentru ca daca te intelegi cu cel de langa tine esti mai fericit si te bucuri de viata, iar Dumnezeu ne ajuta atunci cand dam dovada de echilibru.Matei6:33.Apoi cei care au bani dar nu au fericire nu se bucura de nimic.Eclesiastul2:11-26

| RAY a răspuns:

Crede-ma ca n-am putut citi asa raspunsuri ipocrite ca cele de sus ca imi vine sa vomit cata ipocrizice zace in oamenii aia desigur ca banii si faima ce naiba cui i place saracia si ce iubire ai find sarac? pentru banii ne trezim dimineata si muncim pana seara pentru ei traim deci desigur ca banii sunt scopul vietii

| WR104 a răspuns:

Banii si iubirea.

| bestialu96 explică (pentru WR104):

Exact si eu spun acelasi lucru. Nu i inteleg pe cei care cred ca daca cumva esti bogat, neaparat esti nefericit.

| WR104 a răspuns (pentru bestialu96):

Bogatia nu are legatura cu a fi fericit sau nefericit, fericirea vine cand esti implinit din toate punctele de vedere, financiar sau fara grija zilei de maine si emotional.

| Miauti a răspuns:

Banii si faima! cand ai asa ceva o sa fi iubit de 1000000 de oameni

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Unii pun astfel de întrebări pentru că doresc să înţeleagă cum pot găsi fericirea. dacă asta este şi perspectiva întrebării tale, atunci cred că e uşor de înţeles răspunsul. despre posibila legătură dintre bani şi fericire, un profesor de psihologie a remarcat: cu cât oamenii caută fericirea în lucrurile materiale, cu atât le e mai greu să o găsească. faima azi este mai efemeră ca oricând. pe când faptul de a dărui şi a primi iubire adevărată te face într-adevăr fericit.

| bestialu96 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nope. Eu vroiam sa vad doar cati materialisti avem pe aici, in viata sentimentala de zi cu zi nu stau prost. Dar totusi, banii invart globul ei pun totul in miscare.Sentimentele iti joaca feste, starea de spirit de la tristete la fericire sta intre un bmw m7. Dar nu prea mult timp. E o stare trecatoare, de aceea trebuie intretinuta aceasta stare (cat mai multa fericire cumparata: masinii, bijuterii, Yachturi)
Iubirea o poti gasi si langa o persoana, si darui unui om sarac de pe strada cu 1 leu. Deci nu e mare diferenta.
Sunt doar niste sentimente trecatoare.
Daca te-ai nascut sarac, nu e vina ta.
Daca ai murit sarac, atunci e vina ta.
Bafta!

| EmaS a răspuns (pentru bestialu96):

Banii sunt necesari unui trai decent, insa cu ei nu poti cumpara iubirea.Cunosc oameni foarte bogati, dar in acelasi timp foarte nefericiti.In schimb, poti da fi fericit daca ai o familie frumoasa, esti iubit si pretuit de cei dragi si ai necesarul in fiecare zi.Sa fi multumitor, acesta este secretul fericirii!

| bestialu96 explică (pentru EmaS):

Inteleg ce vrei sa spui. DAR intr-un proces continu de scadere a necesarului traiului zilnic, aceasta legatura de iubire dintre o persoana sau mai multe persoane scade treptat. uneori se poate ajunge chiar si la crima pentru mancare, sanatate, si multe alte nevoi zilnice.
Un caine, si un om sare la gat pentru mancare cand este infometat(chiar daca este cineva drag) acum intelegi?

| EmaS a răspuns (pentru bestialu96):

Ce nu poti cumpara cu bani

Cu bani poti cumpara o locuinta,
Dar nu poti cumpara un camin.

Cu bani poti cumpara un ceas,
Dar nu poti cumpara timp.

Cu bani poti cumpara un pat,
Dar nu poti cumpara odihna.

Cu bani poti cumpara o carte,
Dar nu poti cumpara cultura.

Cu bani poti cumpara un medic,
Dar nu poti cumpara sanatate.

Cu bani poti cumpara o pozitie sociala,
Dar nu poti cumpara respect.

Cu bani poti cumpara sange,
Dar nu poti cumpara viata.

Cu bani poti cumpara sex,
Dar nu poti cumpara iubirea.

Cu bani poti cumpara o diploma,
Dar nu poti cumpara profesionism.

Cu bani poti cumpara o biblioteca,
Dar nu poti cumpara intelepciunea.

Cu bani poti cumpara haine frumoase,
Dar nu poti cumpara frumusetea.

Cu bani poti cumpara bijuterii,
Dar nu poti cumpara fericirea.

Cu bani poti cumpara multe lucruri,
Dar nu poti cumpara orice.

Banii nu sunt totul in viata,
Sunt multe altele ce nu pot fi cumparate cu bani…

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru bestialu96):

Nu stiu ce virsa ai, dar sper ca si cu trecerea anilor vei avea o parerea atit de curajoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, dar o intretin.
Faima iti aduce fericirea la inceput.
Iubirea intotdeauna de face fericit. (ma refer la iubire adevarata)
Iar saracia, normal ca nu face pe nimeni fericit.
Acum, tu alegi.

| casablanca40 a răspuns:

Banii! Faima pot sa o cumpar.

| SMTHING a răspuns:

Eu personal aleg Banii si faima.
Ce dracu toti vrem faima si clar toti vrem bani. devil)

| charonmario a răspuns:

Bcm decat o casa plina de carne mai bine o bucata de paine cu pace da Iubire si Saracie Bogatia vine dupa moarte si rasplata prefer vesnicia decat cateva zeci de ani cu bogatie aici pe pamant

| werewolfbruno a răspuns:

daca nu ai bani si esti aproape de creator si de o pers iubita esti foooarte bogat nu sarac deci e ceva de genu bagat faimos si fara iubire < bogat (sarac) si multa pace si implinire

| ℓDℓ a răspuns:

Iubire si saracie.
pentru mine asta e adevarata fericire!
daca imi gasesc placerea in bani...cum m-as putea ocupa de sufletul meu?
mai bine traiesc modest dar implinita ca am ce imi doresc cu adevarat:IUBIREA.

| Crysty123 a răspuns:

Nici un om care il iubeste pe Dumnezeu nu-i saracwinking