| ms3y a întrebat:

Banuiesc ca din momet ce ateii nu cred in Dumnezeu nu sarbatoresc Craciunul.Ma intreb ce o sa zica viiorii vostri copii cand la scoala toti o sa cante colinde si o sa vorbeasca despre Craciun si Mos Craciun.

18 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Craciunul, asa cum e sarbatorit astazi, e o mostra comerciala de globalizare. Il tin si ateii si copiii lor, la fel cum toti tinerii din Romania de astazi, desi cei mai multi crestini, sarbatoresc Halloweenul, o sarbatoare care nu are nimic de a face cu traditia crestina.

| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini respecta intru-totul Biblia si se bazeaza doar pe ea.In Biblie nu scrie nici unde despre sarbatoarea Craciunului, nici nu exista aceast cuvant in Sfintele Scripturi. 1Corinteni4:6

| martzian a răspuns (pentru danay72):

Hai sa nu exageram... Unde scrie in Biblie sa sarbatorim zilele de nastere? Si totusi o facem. Unde gasim nunta asa cum o facem fiecare dintre noi? Trebuie sa facem diferenta intre principii si convingeri personale.

| danay72 a răspuns (pentru martzian):

Eu nu exagerez, pentru mine respectarea principilor biblice e foarte importanta.Ai dreptate, in Biblie nu scrie sa ti zilele de nastere, deci un crestin adevarat care vrea sa faca ceea ce-i cere Dumnezeu, nu le tine.Cat despre nunti, poti sa-ti faci nunta si fara sa ai traditii si obiceiuri cu conotatii nebiblice.Acesteaa nu sunt convingeri personale ci sunt convingeri biblice.Doar 2 zile de nastere sunt mentionate cu numele in Biblie cea a lui faraon si a lui Irod, care de ziua sa i-a taiat capul lui Ioan Botezatorul, persoane care nu se inchinau lui Dumnezeu.Geneza40:20-22,Matei14:6-10.Pentru mine este foarte important sa respect Biblia si sa-i fiu placuta lui Dumnezeu. Apocalipsa22:18,19

| martzian a răspuns (pentru danay72):

"Ai dreptate, in Biblie nu scrie sa ti zilele de nastere, deci un crestin adevarat care vrea sa faca ceea ce-i cere Dumnezeu, nu le tine." - Trebuie sa clarificam un lucru. Sunt MULTE lucruri in Biblie pe care le facem desi nu sunt mentionate acolo. Faptul ca nu se spune: "fa asta" nu le face, in mod automat, pacat, nici nu le interzice. Biblia ne-a dat principii si pe alea suntem datori sa le respectam. Dar nu putem adauga dupa ureche. Pana la urma "tot ce nu vine din incredintare este pacat". Daca vrei un principiu, spre exemplu, il avem pe cel de a ne adapta cultural, de dragul la a-i castiga pe oameni pentru Hristos. "Cu grecul grec si cu iudeul iudeu"... Intelegi, cred. Eu sarbatoresc Nasterea Domnului Isus si sper sa nu iei ca pe un afront faptul ca iti zic. Stiu ca ea nu a fost pe 25 si ca, dintr-un exemplu personal de smerenie, El nu ne-a impus-o. Dar am bucurie in inima mea pentru ca a existat o zi in care Dumnezeu s-a intrupat intr-un copil - de dragul nostru. Nu sarbatoresc porcul, sarmalele, micii, carnatii si vinul fiert si nu am nici o retinere in a ma bucura din toata inima alaturi de cei dragi...

"Cat despre nunti, poti sa-ti faci nunta si fara sa ai traditii si obiceiuri cu conotatii nebiblice." - Avem foarte putine lucruri concrete. Dupa rationamentul tau de mai sus, nu stiu daca INDIFERENT cum procedam in bisericile de azi, gasim acoperire pentru tot ce se face.

Pentru mine este foarte important sa respect Biblia si sa-i fiu placuta lui Dumnezeu." - Dumnezeu sa te ajute la aceasta!

PS: Sper din toata inima ca daca (sau atunci cand o sa) ai copii, sa nu te dai inapoi la a le sarbatori zilele de nastere. Suferinta asta inutila nu este ceruta de Biblie si nu face decat sa ii indeparteze de tine si sa va priveze de frumusetea relatiilor altuiste si de intimitatea familiei.

| danay72 a răspuns (pentru martzian):

Faptul ca nu tin ceva ce lui Dumnezeu nu-i place si care are legatura cu paganismul, nu inseamna ca sunt privata de relatii altruiste cu cei din jur si cu intimitatea familiei.Ba din contra, cautam multe ocazii pe parcursul unui an in care petrecem timp impreuna, ne facem cadouri si suntem foarte apropiati unii de alti.Noi nu asteptam doar o zi anume, ci mereu ne bucuram de clipe minunate cu totii.Dar apreciez ca esti de acord ca nu e o sarbatoare biblica si ca Isus nu a cerut sa sarbatorim o zi care nici macar nu are legatura cu el; de fapt conform Bibliei, desi nu se cunoaste data exacta a nasterii lui, se estimeaza ca ar fost in jurul datei de 1 octombrie.

| Thunderstruck a răspuns:

Deci hai sa credem in Dumnezeu ca sa nu zica ceva plozii nostri.

| Thunderstruck a răspuns:

Oricum prin intrebarea asta ai dovedit ca tu crezi in dumnezeu SI pentru ca te intereseaza parerea lumii.Asa isi pot invata si ateii pentru ochii lumii copii coline.

| RAY a răspuns:

Eu unul nu cred ca exista dumnezeu,mos craciun, daca tu crezi in ambele personaje imaginare asta e nu ma bag,te anunut ca mos craciun nu are nici cea mai mica legatura cu dumnezu, craciunul e o sarbatoare pagana care insemna un nou an, practic soarele sta pe bolta cerului apoi se inalta trimfator, pentru oamenii de atunci asta insemna mult, ciudat cand eram la scoala nu-mi amintesc sa fi cantat colinde, iar crestini majoritatea manca sarmale, beau coca cola, bere, e distractie in zilele alea nu vad ce e religios in craciun, eu sarbatoresc fiecare zi ca e unicata din viata mea, de cand o sarbatoare inseamna ceva religios? ziua ta e o sarbatoare relligioasa? sau revelionul

| relian a răspuns:

Craciunul si alte sarbatori sint sarbatorite si de atei.Nu stiu de unde scoti chestiile astea.Tu sarbatoresti doar sarbatorile religioase? Atunci ce sarbatoresti cind nu este ceva religios? De anul nou e exemplu de ce sarbatoresti? Asa si ateii sabatoresc de fapt o zi in care ei au prilejul sa intilneasca mai multi oameni care sint liberi sa discute, sa bea un vin o bere, sa manince ceva etc.Ce faci tu atunci cand sarbatoresti ceva nereligios aia fac si ei cand este o sarbatoare religioasa.Acum referitor la copii deja ai dato in balarii de la inceput.Mos craciun nu stiu daca are o legatura ceva cu Dzeu, iar daca are sigur credinciosi au adopatat acesta sarbatoare de la nordici pentru ca nu a fost o sarbatoare religioasa, sau a fost o sarbatoare a crestinilor.Si crezi ca copiii ateilor nu o sa spuna colinde la scoala? De unde stii tu? Ateii nu isi invta copii de mici sa nu creada sau sa creada in ceva.Asta daca nu stiai.Ateii lasa copiii a aleaga ce vor ei.Dar probabil tu ai gandit asa pentru ca asta faceti voi crestinii obligati copii vostri sa creada in ce le spuneti voi.E treaba voastra insa nu este corect ceea ce faceti. Apoi la acea scoala de care tu spui or sa mai fie si alti copii a altor atei nu? Ca doar nu vine un copil de ateu iar restul toti sant credincisi.Si lasa copiii sa faca ce vor ce simt nu ii indoctrinati voi cu tampenii.Ai pus o intrebare de copil crestin indoctrinat de gradinita.Se pare ca te deranjeaza foarte tare ca sant si atei pe lumea asta.Daa ateii nuar fi fost acum nu ai mai fi avut tu calculator si net sa pui intrebarea asta naspa si nici scoala unde sa iti duci copilul sa cante colinde. Vorbesti si tu sa nu adormi.Probabil fara atei acum daca ai fi ajuns pina aici ai fi fost intr-o pestera tremurind de frig.

| martzian a răspuns (pentru relian):

Aurelian, tu generalizezi intr-un mod care nu iti face cinste - apropo de ateii fac asa, crestinii fac asa. Fiecare parinte este un model pentru copilul lui. Nu vorbim de obligatie ci de educatie. Nu cred ca se plange nimeni ca, in modul acesta de a-si creste copiii, liceele crestine au fost in frunte la bacul de anul trecut. Nu stiu daca ai vazut, a fost o discutie pe tema asta. Asa ca, daca unele principii functioneaza (ma refer strict la cele legate de organizarea si raportarea la familie) nu vad de ce nu am putea invata unii de la altii. Apropo de Craciun, atata timp cat ne respectam unii pe ceilalti, nu vad de ce nu am putea sarbatori.

PS: daca nu iti convine ce spune unul sau altul, ca un om inteligent ce te afli, raspunde-i la obiect - nu provocand si generalizand in mod nedrept.

| Mădă0611 a răspuns:

Si tu stii cum e treaba...
Bradul si Mos Craciun nu au nimic de a face cu religia. Eu astea le sarbatoresc love struck Mosule ce tanar esti \dancing

| M25M a răspuns:

Mai, Craciunul este o "sarbatoare" pentru profitul unor companii producatoare de tot soiul de produse. Craciunul a ajuns sa insemne consum si profit, si-a pierdut orice nuanta religioasa iar asta nu s-a intamplat din vina ateilor ci a crestinilor, care dovedesc cat de mult isi iubesc rudele si apropiatii cumparandu-le tot soiul de porcarii. La noi Craciunul este un bun pretext pentru a hali si a bea pana in acel stadiu de ajungi la spital cum s-a mai intamplat.
Eu ca ateu, vad craciunul ca o perioada pe care o petrec cu cei dragi, fara a avea o tenta religioasa.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ce e ''Craciunul''
L-au sarbatorit cumva apostolii?

| Qinz a răspuns:

Daa crestinii care beau cel mai mult din tot anul si apoi merg toti la spital ca or mancat prea mult, da toti o iau ca pe o sarbatoare profunda.

Răspuns utilizator avertizat
| tinerelul a răspuns:

La spital merg hamezitii care nu au invatat ca daca tot ai tinut post la anumite produse nu trebuie sa le consumi dintr o data in cantitati industriale pentru ca iti dai hormonii peste cap. o sa faca pancreasul rolles eyes

| georgeceltoma a răspuns:

Nu vad nici o diferenta intre atei si credinciosi in sarbatoarea de craciun, se mananca 80 de sarmale se consuma 200 litri de vin, dulciuri pana pocnesc....asta inseamna sarbatoare mai nou. Macar eu nu ce faceti voi credinciosii, noi ateii traim clipa, viata de acum este mai importanta decat cea de dincolo. Pentru noi sarbatoarea este in fiecare zi, nu cand vor altii!