| andreiadrian21 a întrebat:

Biblia Marcu:4:25-27:25 Căci celui ce are i se va da, dar de la cel ce n-are i se va lua chiar şi ce are!"
Biblia Matei 20:16. Astfel vor fi cei de pe urmă întâi şi cei dintâi pe urmă,..Ce parere aveti? Are Dumnezeu aceasta capacitate?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În altă parte spune că "i se va lua și ce i se pare că are". Tot ce are omul, toate darurile și toate talentele sale -în orice domeniu ar fi ele- totul este dat de Dumnezeu. Orice capacitate a minții, orice dezvoltare, totul este darul lui Dumnezeu. Acela care nu recunoaște că tot ce are este de la Dumnezeu, și nu le folosește spre slava Lui, va fi dezbrăcat de acestea. Un astfel de om se poate bucura de ele chiar până la sfârșitul vieții sale. Dar nerecunoștința unui astfel de om îl împiedică să folosească aceste daruri și în veșnicia nesfârșită pe care a pregătit-o Dumnezeu pentru cei mântuiți. Veșnicia nu îi face bigoți pe cei mântuiți; ci în veacurile veșnice cei mântuiți își vor putea dezvolta capacitățile la cote la care natura umană păcătoasă îi împiedica.

În privința celor dintâi care "își vor schimba locurile" cu cei de pe urmă, Domnul Isus nu spune că se va întâmpla acest lucru cu toți. Ci cu "mulți". Dragostea unor creștini va scădea față de Dumnezeu și lucrarea Sa. Oboseala, greul vestirii Evangheliei, lipsa realizărilor materiale, sociale și multor lipsuri de tot felul -chiar și a sănătății, îi fac pe mulți credincioși să le scadă credința și dragostea în Acela care a promis că ei vor fi întotdeauna "cap și nu coadă."
"Din pricina nelegiuirii, dragostea celor mai mulți se va răci", spunea Domnul Isus.
La început, toți cei care cunosc pe Dumnezeu Îl iubesc, pentru că dragostea Lui față de noi dă naștere în inimile noastre față de El. Dar neîntreținută dragostea se răcește.
Deci nu-i vorba de capacitatea lui Dumnezeu, pentru că nu schimbă El lucrurile în privința aceasta; ci schimbul acesta este determinat de factorii mai sus enumerați, și mulți alții. Dorința Lui este aceea: "Adu-ți aminte de dragostea dintâi."

| andreiadrian21 explică (pentru anonimg):

Iisus Cristos nu se referea la asa ceva ci la abuzurile pe care le faceau unii anormali calai de pe negativ aparent prea buni dar rai in fapt Dominus chiar dominatori.Ei distrugeau averile oamenilor considerandu-i pacatosi, ii compromiteau faceau praf apoi ii ucideau iar pe sarpele l-au umilit torturat si batjocorit si au inventat n religii n dzei calai dupa raul bunul lor plac, ei conducand planeta calaii care s-au autoproclamat alesi sau chiar zei.