| anonim_4396 a întrebat:

Biblia merita citita? De ce?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este cartea de Capatai a omeniri si pricina de poticnire pentru cei ce nu stiu de ce si pentru ce au aparut pe Terra.

| doctorandus a răspuns:

N-ai cum intelege cultura europeana si americana daca nu stii despre ce e vorba in Biblie.

| RAY a răspuns:

Merita, incepe prin a citi vechiul testament http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament.php

| AlexDarius3 a răspuns:

Normal ca merita, iti mai purifici mintea si sufletul.

| xerxes1 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Iti purifici mintea cand citesti ca Lot se imbata si isi viola ficele.
Cand Moise a ordonat uciderea a mii de copii prizonieri impreuna cu mamele lor.
Iti purifici sufletul cand afli ca Dumnezeu cerea procentaj din prada de razboi,

Isaia 13:15-18~
15Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16Copiii lor vor fi zdrobiti supt ochii lor, casele le vor fi jafuite, si nevestele lor vor fi necinstite.
17Iata, atît împotriva lor pe Mezi, cari nu se uita la argint, si nu poftesc aurul.
18Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, si vor fi fara mila pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruta pe copii.

Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!"

Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!" Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis:,, Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti!… Iesiti…" Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.

1 Samuel 15:2-3 ~
2Asa vorbeste Domnul ostirilor:, Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

Iosua 6:20-21 ~
20Poporul a scos strigate, si preotii au sunat din trîmbite. Cînd a auzit poporul sunetul trîmbitei, a strigat tare, si zidul s’a prabusit; poporul s’a suit în cetate, fiecare drept înainte. Au pus mîna pe cetate,
21si au nimicit -o cu desavîrsire, trecînd prin ascutisul sabiei tot ce era în cetate, barbati si femei, copii si batrîni, pîna la boi, oi si magari.

etc etc.

| Krax256 a răspuns:

Daca iti plac cartile SF si fantasy atunci merge sa o citesti. Am citit-o dar pot sa-ti spun de pe acum ca este foarte prost scrisa si este plina de contradictii, unele atat de aberante incat cine are creier de obicei ajunge aproape de anevrism. Aberatiile in schimb se pupa perfect cu singurul neuron al celor care au ata intre urechi ca sa le stea legate.
Ajunge sa te uiti la zilele in care ies moastele la lumina si adoratorii unui prieten imaginar se si bat ca sa pupe niste mortaciuni. Cam asta face o astfel de carte din cei cu psihic si intelect sub medie si instabil.
Sa fim totusi realisti, nu numai cartea este vinovata ci si acei ninja in robe negre care ajuta la adancirea prostiei in multi oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| R00xy a răspuns:

Da.
Iti dau un singur motiv. Ai ceva ce sa inveti din ea, niste zicale, niste pilde. Acolo gasesti si niste intamplari care se intampla si in zilele noastre.

| MrYonXtrez a răspuns:

Biblia merita citita pentru folosul spiritual. Nu este o carte ca si altele, asa ca trebuie sa ii acorzi atenție pentru a o intelege in adevărul ei sens.