| LiberCugetator88 a întrebat:

Biblia nu se contrazice?

Matei 27:3-5
"Atunci, Iuda*, vânzătorul, când a văzut că Isus a fost osândit la moarte, s-a căit, a dus înapoi cei treizeci de arginţi, i-a dat preoţilor celor mai de seamă şi bătrânilor. şi a zis: „Am păcătuit, căci am vândut sânge nevinovat." „Ce ne pasă nouă?" i-au răspuns ei. „Treaba ta."
5Iuda a aruncat arginţii în Templu şi s-a* dus de s-a spânzurat. "

Faptele Apostolilor 1:18
"Omul* acesta a dobândit un ogor cu plata** nelegiuirii lui, a căzut cu capul în jos, a plesnit în două prin mijloc şi i s-au vărsat toate măruntaiele."

Cum a murit de fapt Iuda?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Trditia bisericii spune ca Iuda s-a spanzurat deasupra unei stanci si apoi a cazut asa cum scrie in Faptele Apostolilor.

| RAY a răspuns:

Cum au înțeles aia, cei 4 autori fiind anonimi, la distanta de timp între ei

| mastadont a răspuns:

Pentru necredincioși e clar că se contrazice dar pentru cei spălați pe creier întru credință nu există nici o contradicție pentru că credința este irațională, orice fiind posibil, chiar și faptul ca iuda să fii murit de două ori doar să le satisfacă credințele. laughing

| EestiSodalane a răspuns:

Iuda a murit spanzurat. Dupa ce a murit spanzurat trupul lui a cazut cu capul in jos, etc.

| T0Teu a răspuns:

Eu cred ca tot spanzurat a murit, dar apoi o fi cazut si a plesnit in doua, sau ceva de genul. Nu e ca si cum versetele astea sunt contradictorii, exista atatea moduri in care s ar fi putut intampla lucrurile.