| anonim_4396 a întrebat:

Biblie vs religie, pe ce anume pui mai mult pret?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, pe Biblie.

| RAY a răspuns:

Ipocriti naibi puneti pret pe bani nu pe biblie =mia vorbit dumnezeu acum

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe realitate

| Mosotti a răspuns:

In nici una ca e acelasi lucru, biblia din religie provine, ca preotii erau de dinainte sa apara biblia, rolul bibliei a fost sa faca din imparat, rege dictator! Sa nu mai conteste lumea ce fac ei, adica ca ii asupreau, le cerea taxe si asa mai departe. Lumea afland ca vezi doamne aia de sus sunt trimisii domnului, nu mai contestau.

A se citi Romani capitolul 13 din biblie unde spune ca oamenii trebuie sa se supuna oricarei stapaniri si sa nu se opuna ca astfel isi vor primi osanda, ca sa dam taxele si birurile. Dregatorii adica smecherii regilor erau ok si ca aia e, aia erau platiti superi ca sa ii fie loiali regelui, deci erau smecheri.
Stapanire adica regii, cine conducea, aici:

https://biblia.resursecrestine.ro/romani/13

Lumea credea ca fraiera si aia e. Nu a zis nimeni "baai astia dar de ce dumnezeu ala sa te puna pe tine acolo ca sa ma jupoi si de banii putini care-i am? Daca dumnezeu e bun din contra, facea ceva bun mie", dar cum lumea nu gandea, aia e. Iar atunci din taxe nu se facea ceva pentru om cum se mai face acum totusi mai ales prin occident.
De fapt esenta bibliei asta e, restul e umplutura inutila.

Asa ca nu pot pune pret nici pe o minciuna si nici pe alta minciuna provenita din prima.

| FreddieM a răspuns (pentru Mosotti):

,, In nici una ca e acelasi lucru, biblia din religie provine''
Esti sigur Mosotti? Din care religie ca-s o sumedenie. In locul tau as mai lucra la raspunsul asta

| Mosotti a răspuns (pentru FreddieM):

Pai prima jumatate de biblie spune despre evrei, istoria evreilor, a doua spune de Isus, provine din religie la general adica in urma existentei unei divinitati, ca mai putin poti avea rege si imparat fara un argument si anume ca e pus de divinitate ca sa nu poate fi contestat, apoi a vb de Isus, crestinism in a doua jumatate a bibliei. Deci minciuni de nu se poate.

| Celcestietot a răspuns:

Pe Biblie.

| FreddieM a răspuns:

Pe niciuna, sunt ateu, nemanipulat si necontrolat de nici o idee dogmatica. Pace

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Dar ofera un confort psihic

| Octavian199 a răspuns:

Pe nici una.

| Digikey a răspuns:

Biblia daca ar fi avut hartia ceva mai moale ar fi fost intr-adevar utila.

| Algo098 a răspuns:

Pentru mine vremea povestilor a trecut si in consecinta le consider egale ca valoare.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pe ambele.

| Alexandrionelu a răspuns:

Bună întrebarea și bănuiesc ce va urma; așteptăm răspunsuri laughing

| alex598 a răspuns:

Biblie