Întrebare recomandată | Genesis2014 a întrebat:

Biserica Ortodoxă Română se află în topul celor mai profitabile instituţii din ţară, veniturile continuând să crească neâncetat.Arhiepiscopiile şi Mitropoliile din ţară deţin averi uriaşe, de la clădiri, afaceri, 40 hectare de teren arabil, 35 de mii de hectare de pădure până la trusturi de presă,radio,televiziune,hoteluluri,spitale private, etc.TOATE SUBVENTIONATE DE STAT!
Multe organizaţii nonguvernamentale au atras atenţia asupra bogăţiilor Bisericii, stârnind un val de dispute publice, dar din interese politice aceste semnale au ramas fara raspuns (politicul se foloseste de sistemul religios si invers)!
Romania are cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Uniunea Europeană, pe întreg teritoriul României există 19.000 de biserici şi doar 400 de spitale.
,, Nota" de plata probabila : 400.000.000 de Lei. Bani din care s-ar putea construi 15500 de scoli. Sau :peste 300 de kilometri de autostrada. S-ar putea utila cu aparatura de top international 40 de centre medicale de excelenta.
Cu imensele sume de bani donate de stat, s-ar finanta 9000 de transplanturi (vieti salvate) Sau 8000000 de nasteri.Intrebarea este:,, salvarea"romanului consta in aceasta institutie? sau...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Salvarea noastră...constă în desfiinţarea acestei afaceri (sau măcar separarea ei de stat).

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Degeaba o separam daca tot exista relatii la negru.

27 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Nu se poate defiinta biserica din motive de credinta dar si de traditie. dar separaraea ei de stat si retragerea din invatamânt ar regla aceasta problema partial
Copiii sunt indoctrinati cu biblia si cu amenintari stupide din parte acretinilor de dascali si as zisii profesori de religie
religia a fost inventata pentru a tine in frâu masele de ignoranti si se vede ca acum e in flaore când majoritatea tienrilor nostri sunt manelisti!

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii incep sa vada. Oricum Cristos nu ar fi fost preocupat de aceste lucruri.

| milan9 a răspuns:

"Profitul" pe 2011 spre exemplu a fost de 28 milioane de lei.
Faţă de tot "personalul" antrenat în ceea ce înseamnă Biserica Ortodoxă, haideţi să vedem cam cât înseamnă acest PROFIT. S-a afirmat: un profit de 28 milioane de lei, obţinut de către un personal de 14.513 preoţi şi diaconi şi de peste 8.000 de monahi şi monahii (călugări). Asta ar însemna, un "profit mediu" de aproximativ 1243 Ron / an. Profitul pe an, nici măcat cât salariul pe o lună al unui bugetar. Să fie într-adevăr oare mult?

- Din acest profit trebuie susţinute extrem de numeroase lucrări de reconsolidare, reconstrucţie, în ţară şi peste hotare. Acest "profit" urmează apoi a susţine şi costurile de funcţionare a instituţiilor sociale aflate sub directa îndrumare a Bisericii.

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

Ceea ce ai,, pălăvrăgit'' tu acolo nu este decat praf in ochi. Doar cei naivi pot crede aberatiile astea.
In adevaratul sens al cuvantului BOR este o instititui ce ar trebui sa fie indenpendenta de stat NU O INSTITUTIIE CĂPUȘĂ!
Popii daca vor averi ar trebui sa le faca din munca proprie NU din buzunarul oamenilor de rand!
Ce sa mai spun de monstruoasa cladire cat un bloc de 40 de etaje care suge din buget ar fi trebuit dirijati catre spitale, scoli, institutii de ajutorarea poporului NU de a-l secătuii de acesti bani care NU AU NICI O LEGATURA CU DUMNEZEU!

| MskDesign a răspuns:

Hotia, se intruchipeaza in moduri diferite!
Credinta, este ceea ce simti in suflet, si s-a format intr-un mediu saracacios.Nu uitati ca apostolii, erau imbracati in niste zdrente si propovaduiau religia cristiana fara a cere bunuri.La ce s-a ajuns azi cu Vaticanul, cu biserica Ortodoxa este strigator la cer.Inele de aur, conturi bancare si alte bunuri, cu siguranta nu reprezinta ceea ce noi numim credinta.Nu uitati ca adevaratul motiv al marei schisme, a fost preluarea controlului bogatiilor bisericii cristiane.Astfel s-a ajuns la biserica de vest si biserica de est(catolica si ortodoxa). Icoanele pe care credinciosii ortodocsi si cei catolici contravin uneia din cele 10 porunci din ambele biblii:„Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii pînă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc; şi Mă îndur pînă la al miilea neam de ceice Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele" dar voi tot le cumparati si va inchinati la ele.Toate acestea pentru ca bisericile,au ca punct final, ca si orice afacere, profitul.
Cat despre Bechtel si CNADNR, avem part5e tot de hotie, dar cu forta, pe cand in privinta bisericii ne lasam furati de buna voie.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Să zicem că statul nu ar mai dona banii Bisericii, crezi că i-ar folosi pentru a face spitale sau alt exemplu dat de tine? Te asigur că nu. Trăim într-o lume în care toţi cei "de la putere" vor doar bani. Puţin îi interesează pe ei că se moare de foame în România, sau că avem nevoie de şcoli şi spitale.
Sunt multe spitale care, deşi au o astfel de aparatură descrisă de tine, nici măcar n-au folosit-o.
Biserica măcar face ceva material, real, cu banii ăia. Chiar crezi că ar termina ăştia cu banii primiţi o autostradă, o şcoală sau un spital? Tot în buzunar ar băga banii.
Numai bine!

| Genesis2014 explică (pentru MadRaven):

Ok.DAR,de ce crezi ca din toate timpurile aceasta instititie numita biserica a fost infrățită cu politica?
Oare chiar atatea milenii omenirea a fost oarbă?
Ce,, autoritate'' divină are aceasta institutie dacă la baza stau doar interese materiale si manipularea?
TU spui ca daca acesti bani nu ar mai fi directionati catre biserica tot s-ar face,, menevre''catre alte institutii.
Da sunt de acord : DAR s-a incercat acest lucru? NU fiindcă revin cu afirmatia care este 100% adevăr, că institutia biserică a fost infrătita dintotdeauna cu politica! Putem trage concluzii?
Numai bine si tie!

Răspuns utilizator avertizat
| Genesis2014 explică (pentru Isaia):

Ceea ce ai,, spus''tu mai sus ca,, fiecare cetateam al acestei tari sa doneze Bisericii jumatate din avere '' este o mare indobitocire!
Cum tu care te pretinzi om al sec.XXI poti sa afirmi asemenea aberatii teribile?
Mare dreptate avea Einstein cand spunea ca prostia este fara margini, chir mai mare decat,, marginile''universului!

| Alphawolf a răspuns (pentru MadRaven):

"Biserica măcar face ceva material, real, cu banii ăia."

Nu mai spune... Realul de care vorbesti nu trebuie doar construit, el trebuie si intretinut, iar asta pentru a hrani subiectivismul, pentru a intretine credinta, adica aberatiile(basme) si anormalul(manipulare si vanzare de iluzii).

"Chiar crezi că ar termina ăştia cu banii primiţi o autostradă, o şcoală sau un spital? Tot în buzunar ar băga banii."

Oare cum ai dedus, de unde convingerea asta?

| MadRaven a răspuns (pentru Genesis2014):

Precizez de la început că, atunci când spun aceste lucruri despre Biserică, mă refer la acea Biserică lacomă. Este şi o Biserică bună, modestă, care are ca scop ghidarea şi sfătuirea credincioşilor, dar rar o găseşti. Important e că există.
Problema e că oamenii credincioşi au mai mare încredere în această instituţie lacomă, decât în Dumnezeu. Credincioşii cred că toţi cei care au titlul de preot împărtăşesc ideile predicate de Isus, dar nu e aşa. Credincioşii au încredere oarbă în Biserică, deoarece ei cred că ea Îl reprezintă pe Dumnezeu. De aici provine puterea ei.
Biserica asta lacomă e înfrăţită cu politica deoarece au scopuri comune: bani, putere etc.

| MadRaven a răspuns (pentru Alphawolf):

Cum i-am răspuns şi lui Genesis2014:
Biserica aceasta lacomă pe care i-am descris-o mai sus lui Genesis, e înfrăţită cu statul deoarece au scopuri comune.
Dacă statul nu ar mai complota cu Biserica, ar găsi ei altă instituţie cu care să-şi asigure un trai cât mai luxos lor şi familiilor lor.
Chiar crezi că ai noştri conducători ai ţării sunt aşa de buni la suflet, încât ar renunţa la o vilă, pentru a construi o şcoală sau un spital?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot te pricepi la calcule cate spitale sau scoli se puteau construi cu banii dati firmei Bechtel doar ca sa plece(de 10 ori mai multi) sau cu cei dati de CNADNR pentru exproprierile inutile?
Macar bisericile construite sunt reale si creeaza mii de locuri de munca in cele mai diferite domenii.
Trebuie doar sa deschizi ochii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica,, Macar bisericile construite sunt reale si creeaza mii de locuri de munca in cele mai diferite domenii.'''. Lumineza-ma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ai idee cati oameni lucreaza la o constructie?
Incepand de la fabricantul hartiei pe care se tipareste proiectul pana la femeia de serviciu care curata cand totul este gata.
Arhitecti,sefi de santier,zidari,ajutori de zidari,fierari betonisti,electricieni,dulgheri,pictori,etc cat si furnizorii de materiale beton,fier beton, caramida, mobilier, lampi, sticla, vitralii, sanitare etc.
Toti obtin castiguri de pe urma constructiei unei biserici.
Bechtel a luat banii si a plecat.
Dar pe unii nu-i deranjează ca statul le-a dat un miliard de euro degeaba sau ca au expropriat sute de terenuri pentru o autostrada fantoma.
Biserica este reala iar 90% din autostrada Bechtel nu exista.
Ai inteles acum?

| Genesis2014 explică (pentru anonim_4396):

Dar TU ai idee daca acei oameni care muncesc la constructia fara rost,numita biserică, acei oameni puteau de fapt muncii productiv la constructia unei fabrici, unde ar fi putut avea loc de munca si rudele celor implicati pe tot restul vietii!
Ce,, fac''aceste constructii numite biserici? Sunt bănci ale popilor, episcopilor, mitropolitilor! nimic altceva!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

O, daaa, multumesc! Logica ta e buna, recunosc.Dar efortul pe care tu il descrii ar trebui canalizat pe alte proiecte mai profitabile pentru cetateanul de rand. Scoli, spitale, azile de batrani ...si lista poate continua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Genesis2014):

Am avut sute de fabrici care au ajuns la fier vechi.
Cineva le cumpara la pret de nimic si in cateva zile se vindea totul la fier vechi.

| Genesis2014 explică (pentru anonim_4396):

Da asa este aceasta clas politica a Romaniei este de rahat, DAR ce spui de popi care folosesc oase de caini ca si moaște, pentru a atrage plebea sa doneze bani in buzunarele alea lungi si largi ale lor? DA este adevarat, sper ca stii cazuri, nu mai este nevoie sa-ti exemplific din media!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salvarea romanului nu consta in banii bisericii ci in omorarea hotilor, politicienilor, coruptiei si a celor ce traiesc pe spinarea celor ce muncesc. daca-=i numeri vei vedea cat amar de bani fura ei legal, preotii sant mici copii, fiindca ei primesc.nu iau.

| unpustiobisnuit a răspuns:

Trebuie sa intelegem odata ca biserica e doar un business si chiar unul profitabil

| Genesis2014 explică (pentru unpustiobisnuit):

Apreciez faptul că incep unii sa,, vadă''adevarul!
Oricât il ascund ei!

Răspuns utilizator avertizat