| AlexeHellsing a întrebat:

Bun, intru acum ultima data pe acest site si pe internet din dorinta de a scapa de acest parazit provenit din ceea ce zic ateii ca va fi un viitor frumos, exact ca si comunistii. Am intrat pe acest site pentru a incerca sa-i inteleg pe ateii si a invata cum se vindeca aceasta molima. Sunt dezamagit intrucat in timpul in care am pozat ca alexandrelul, patriotul crestin, deusestdominis si dumnezeuestedomnul am observat ca ateismul nu are nici un consens, nu aveti ratiune, trecut, viitor, siguranta pe voi, mai pe scurt aveti un subconstient normal. Regret ca trebuie sa va spun aceste lucruri, dar acesta este adevarul. Poate voi putea sa vindec ateismul, dar nu voi gasi nimic pe acest site, intrucat stiinta nu e serioasa, nici creatiile ei nu sunt serioase. M-am convins ca tot ce zice chimia, nu sunt minciuni, dar sunt baliverne pe care omul poate sa scuipe si sa traiasca mai departe. M-as fi bucurat sa gasesc pe cineva care sa-si exprime corect punctul de vedere, dar nu, nu se putea, nu se putea sa ma inteleg cu cineva care macar sa aiba putina rabdare, putina rabdare de a pune pazalul cap la cap, dar nu va pot cere ce nu puteti.
Concluzia: M-am scabit mia tare de tot ce inseamna stiinta(chimie,biologie,fizica,astrologie, etc.), am descoperit ca tot ce a impartit stiitna este sortit pieirii(si nu vorbesc de iad, inca inainte de iad vor pierii) si am descoperit ca ateul chiar sufera de o boala si nu este incapatanat. Acestea fiind spuse, imi iau la revedere! Mi-a facut placere ss va cunosc, si prin voi m-am referit la EmaS.
Deci vă spun adio vouă și acestui site (și pentru cârcotași, un semn de întrebare)?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

O, ma simt onorata ca m-ai amintit si pe mine. Si mie mi-a facut placere sa interactionez cu tine pentru ca ai adus lumina si bunatate pe site. Mai gandeste-te inainte de a lua o decizie. Dumnezeu are nevoie de fiecare dintre noi. Tot ceea ce facem este spre slava Lui. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

34 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

De obicei oamenii care sunt scarbiti de stiinta sunt prea prosti sa o inteleaga...

| William a răspuns:

Nici mie nu imi place chimia frate.

| Zenicide a răspuns:

Cand pleci exact? Ca vrem sa dezinfectam locul dupa tine.

| Thunderstruck a răspuns:

Ti-e scarba de chimie, biologie, fizica? N-ai ce face, sinucide-te, peste tot dai de fizica, biologie.Asta e acum...

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Greșești, încă mai există locuri în care n-a ajuns duhoarea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tu nu intelegi ca oriunde ai fi in Universul asta te supui legilor fizicii? Omul doar incearca sa-si dea seama de unde vin, in ce constau etc.

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Știința este un domeniu fragil.
Aș spune mai mult, dar după cum am scris mai sus, ar fi fără speranță.

| dracu14 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ar trebui sa devi pusnic, sunt sigur ca asa nu vei mai da de stiinta
PS:nu inteleg de ce folosesti pc-ul din moment ce a fost creat de un ateu...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Foarte fragil domeniu, am mai fi vorbit acum daca nu exista stiinta. Uita-te in camera ta doar, cate lucruri ti-a oferit stiinta.

| C0nstantin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Bine ca e scarbit de stiinta, dar sta pe net cu ajutorul calculatorului laughing. Cand ii bolnav se tratateaza cu medicamente, si cand se caca se sterge la cur cu hartie ca nu cred ca el inca foloseste frunze de brustere sa fie 100% natural laughing...

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Și care este avantajul convorbirii noastre? Îți zic eu dezavantaje, pierdem timp și ne contrazicem.
Și să ști că nu prea văd vreun avantaj asupra lucrurilor din sufragerie, chiar dacă nu ști cum îmi arată casa. Din câte se poate observa, pe lângă războaie și un sistem economic prost, știința ne tratează precum niște anemici. Un exemplu.
Odată lumea își cocea pâinea, apoi și-o cumpărau de la brutari. Aici apare știința și produce pâine în serie, o bagă apoi în pungă, o feliază și desigur în viitor ne va scuti de efortul de a mesteca pâinea, ne vor pune pâinea la pahar. Dar cum am mai spus, știința e o molimă. Cum ar fi să vină un flux magnetic puternic dinspre soare care să distrugă orice mijloc de comunicații sau de distribuire a electricității? Câți oameni ar muri de foame? De ce? Pentru că nu mai știu să muncească. Asta e știința... un domeniu fragil care pe deasupra are la baza ipoteze, și foarte puține concluzii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru C0nstantin):

Om fi noi cum ne-a descris el, dar cei care fac afirmatii de acest fel, sunt cu siguranta niste ipocriti.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Stiinta ne distruge?laughingInainte ca stiinta sa fie asa avansata, oamenii traiau cate 50-60 de ani, ia zi acum care-i media pe glob? Nu cumva 75 de ani? De ce crezi ca traim atat, nu datorita stiintei care produce medicamente? Avem o viata mult mai buna.

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Mă pot acomoda cu acest titlu

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Aaaaaa...
Pot să întreb de unde te-ai documentat? Mortalitatea era foarte scăzută, mulți oameni trecând peste 100, iar media nașterilor era foarte ridicată. Acum, dacă nu mai treceam prin comunismul care ne-a împins înapoi, ajungeam și noi pe la 60 de ani. Ce trăiește acum 75 de ani este ce-a rămas din generația secolului 20 în România. Cum să trăiască omul mai mult acum? Posibil, dacă amenioacizii din alimente și chimicalele din aer îi fac, și desigur alimentele modificate genetic, lipsa mișcării, efectul tragic al pixelilor și undelor magnetice din telefoanele mobile care fac praf sistemul nervos uman și animalele consumabile crescute în crescătoriile în care stau într-un loc și se hrănesc cu lături anorganice și legumele și fructele stropite cu erbicide și injectate, fac bine omului, atunci da, omul trăiește mai mult acum decât altădată când toate lucrurile enumerate mai sus nu existau.

| 4b a răspuns:

Nu trebuie sa pleci de pe site doar pentru ca cei din jur nu vad lucrurile asa cum le vezi tu... daca ti-ai facut datoria din iubire pentru semeni, e de ajuns.
Ai grija de tine

| Mădă0611 a răspuns:

Cand te imbolnavesti, sa nu iei medicamente, ca acolo e biologie si chimie, bleax. In sapunuri, la fel, sa nu te mai speli. Pc-ul si netul sunt tot stiinta, bleax. Legile fizicii sunt cele mai bleax, noroc ca sunt atee si sunt naspa, sau ce ziceai tu acolo, altfel varsam din secunda in secunda, muream de mult, spre fericirea crestinilor iubitori love struck.
Drum bun! happy

| M25M a răspuns:

invata cum se vindeca aceasta molima.--- aceasta molima nu are la activ nici o crima, pe cand unele religii cam au si de ordinul milioanelor.
nu are nici un consens, nu aveti ratiune, trecut, viitor, siguranta pe voi,---nici religia nu are ratiune si siguranta, din moment ce a creat zei si semi-zei. Voi sunteti siguri pe voi ca exista zeu x si ca dupa moarte se va intampla cutare lucru. Bravo voua. Noi ateii avem curajul sa recunoastem ca nu stim unele lucruri. ca inca mai avem de invatat, voi pe de alta parte detineti adevarul, deci implicit stiti tot ce a fost si ce va fi, fiindca religia voastra este miezul universului, ea este cea corecte.
stiinta nu e serioasa--- ce legatura are stiinta? In fine, sa inteleg ca mai serioase sunt povestile biblie?
M-am scabit mia tare de tot ce inseamna stiinta---- Sa inteleg ca nu vei mai intra pe internet, nu vei mai folosi pc-ul si telefonul mobil, iar cand vei suferi din pricina sanatatii inseamna ca vei alege sa te rogi in loc sa apelezi la medicina, nu? Bafta.
am descoperit ca ateul chiar sufera de o boala---De cand, a te indoi si ati pune intrebari inseamna o boala?!?

Daca alegeai sa iti iei adio pe o cale amiabila fara a insulta vreo categorie doar pentru ca, ce sa vezi nu au aceleasi convingeri ca ale tale, nu iti raspundeam in felul acesta.

Toate cele bune!

P.S. Vezi ca nu esti singurul care este crestin si care a postat un discurs lung de adio la fel de dezamagit ca nu a reusit sa converteasca pe nimeni, ca apoi sa se reintoarca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

thumbs up pentru p.s.

| AlexeHellsing explică (pentru M25M):

Sa inteleg ca nu vei mai intra pe internet, nu vei mai folosi pc-ul si telefonul mobil, iar cand vei suferi din pricina sanatatii inseamna ca vei alege sa te rogi in loc sa apelezi la medicina, nu? Bafta.

Mersi...

| M25M a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu ma intelege gresit nu iti doresc sa ai probleme de sanatate, nici gand, doar am vrut sa aflu un raspuns intr-un caz ipotetic.
Asta ca sa clarific.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt mai multi crestini aici, de ce numai la EmaS te-ai referit? In fine.
Adio, o sa ne lipsesti laughing

| AlexeHellsing explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Adio, o să-mi li..., de fapt, are rost să mai mint, n-o să-mi lipsiți.

| LegionarulRoman a răspuns:

La revedere.Asta incerc sa fac si eu.Sa le lasam "raiul" ateilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, asta e ceva... Când mi-a zis un utilizator ce frecventează această categorie, că majoritatea creştinilor neagă tot ce ţine de ştiinţă credeam că debitează, dar uite că sunt unii creştini care chiar nu dau doi bani pe ştiinţă. Păcat. Dacă ateii nu dau doi bani pe credinţă şi ridică în slăvi ştiinţa, asta nu înseamnă că un creştin trebuie să facă opusul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanatate si virtute.ne bucuram ca ti-ai dat seama ca nu poti schimba lumea decat schimbandu-te tu insuti total. fuga nu e o rezolvare.a da piept cu inamicul este o rezolvare.si a duce lupta cea buna.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Internetul e o pierdere de vreme.Nimeni nu se va converti sa isi va scjmba parerea pe TPU ci doar isi va pierde timpul.

| casablanca40 a răspuns:

Saracul de el, neintelesul! Ca sa te vindeci de pneumonie trebuie sa vrei asta nu? asa si cu ateismul si cu oricare alta "boala". Sunt profund fericit ca vor fi -1 crestini pe site.

| Mădă0611 a răspuns (pentru casablanca40):

Oricum, observ ca doar atei au mai ramas pe aici, asa imorali suntem dom'le... [-(
http://i.imgur.com/G8Zzf.jpg

| casablanca40 a răspuns (pentru Mădă0611):

Saraca Ema... in curand singura printre atei.

| C0nstantin a răspuns:

Tu realizezi ca tot ce ai tu ai datorita stiintei nu? Daca esti bolnav iei medicamente nu cred ca mergi sa iti suflii mucii prin biserica sau mergi sa sugi oase ca sa te vindeci. Ai internet, calculator/laptop datorita stiintei. Tot ce ai in jurul tau, inclusiv tu se supune in intregime legilor fizicii. Datorita stiintei exista telefon, curent, radio, televizione, tipografii etc.
Daca tot esti atat de antistiinta, de ce naiba mai stai pe net si postezi pe site? De ce nu mergi iti sapi o gaura in pamant, iti faci o coliba acolo in mijlocul naturii si traiesti doar din ce gasesti tu si cu ce iti da Dumnezeu tau.

| AlexeHellsing explică (pentru C0nstantin):

Crede-mă, nu sunt departe.
Dacă știința continuă să facă ce face atunci mă vor mânca munții.

| C0nstantin a răspuns (pentru AlexeHellsing):

De ar gandii multi ca si tine, am scapa macar de majoritatea spalatilor pe creier. Nu ar plange nimeni dupa voi. O sa ajungeti si voi material de documentare pentru astia de la National Geographic, Discovery sau chiar Animal Planet.

| Calininio a răspuns:

Ti-e scarba de chimie, biologie, fizica, astroNOMIE ( probabil, astrologia nu-i o stiinta, e o mizerie ). Pai, daca ti-e scarba de realitate poate gasesti tu o solutie mai buna. Oricum nu poti vorbi despre faptul ca ateismul nu are consens, ratiune, trecut, viitor, atat timp cat ce ai promovat tu nu a fost deloc diferit. Intr-un fel imi pare rau ca pleci de pe site pentru ca mai vedeam o opinie, alta decat a mea, dar pe de alta parte, lasi locul altora mai lucizi decat tine. Adio si tie.