| Kepacy a întrebat:

Bună.

Am avut un deces in familie, iar recent simt o dorința ciudată de a mă duce la biserica. Să mă rog pentru decedat sau să aprind o lumănare, orice. Problema e ca sunt ateu și nu am mai pus piciorul în biserică de mic de cănd mă forța bunica sa mă duc cu ea. Cum procedez? Pot să mă duc la orice ora in biserică sau numai într-o anumită zi se aprind lumini? Aduc lumănări de acasă sau sunt prezente la biserică? Sunt anumite rugacine ce trebuiesc spuse sau spun ce simt eu?

Chiar nu am nici-o idee. Dacă puteti, vă rog sa mă informați.

2 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Salut! Mă bucur să aud asta. Multe biserici au programul afișat undeva pe site-ul lor sau pagina de Facebook sau pe ușă. Te poți duce duminica dimineața la Liturghie și să aprinzi înainte sau după slujbă. În funcție de loc se poate face și vecernie seara. De obicei se pot cumpăra lumanari de acolo și undeva langa intrare sau în curtea bisericii vei gasi locul unde se pun lumanari la morți sau la vii. O aprinzi, o pui acolo și spui "pomenește Doamne pe robul sau roaba ta [Numele] în Împărăția Ta".

| T0Teu a răspuns:

Am sa fiu sincera. Tu crezi ca mai poti rezolva după ce acea persoana a decedat? Sufletul ei cel mai probabil deja se afla intr-un loc, iar Dumnezeu nu va muta sufletul din iad in rai (daca e acolo) doar ptc faci tu niste rugăciuni. Daca ti ar fi pasat atat de mult de sufletul acelui om trebuia sa te rogi pentru el cat timp a fost in viata, cand mai puteai schimba ceva. Acum e prea tarziu. Filele vietii acelui om s au terminat si Dumnezeu va tine cont doar de ce a facut acea persoana cat a trait pe pământ. Ceea ce se face dupa decesul acelei persoane e degeaba, timp, bani si speranta aruncate degeaba