| asfadfgasgasg77777 a întrebat:

Am o problema mare de mult timp care tot ma deranjeaza rau sufleteste! Cand eram mic (acum am 13 ani) tot ma agitam prin pat si ma frecam, intr-un fel ma masturbam fara sa stiuc e inseamna. Acum cand am crescut m-am uitat in chiloti sa vad de ce era ud. Era o chestie vascosa alba, numita sperma. Ma speriasem. Din diferite articole de pe net am aflat ca este masturbare si e un pacat mare! Si mai si face rau la sanatate! Cum as putea sa devin normal? Ma abtin si fac o data pe saptamana si nu mai vreau sa fac deloc asa ceva! Si cum pot sa-mi curat acest pacat? Voi mai ajunge in Rai? Voi avea copii vreo data?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Deci in primul rad nu ii lua in seama pe atei care zic ca e perfect normal asa ceva.Ei nu cred in Dumnezeu nu dau 2 bani pe credinta.
Intr-adevar ceea ce faci tu se numeste masturbare e pacat grav, dar nu te nelinisti daca chiar iti doresti sa te indrepti si sa nu mai faci asta e simplu.trebuie doar sa mergi sa vb cu un preot(nu te rusina fii sigur ca a mai vazut sute de cazuri ca tine), trebuie sa te spovedesti curat la preot(adica sa ii zici ca te masturbezi si pe langa asta celelalte pacate care le mai ai). Prin Sfanta Spovedanie se iarta absolut toate pacatele pana in momentul respectiv daca spovedania este facuta cu credinta si cu smerenie.La spovedanie trebuie sa fii sincer sa"nu uiti" intentionat nici un pacat pentru ca acolo vb cu Insusi Dumnezeu si pe Domnul nu iL poti minti. Daca minti toata pacatele se dubleaza.Ai incredere in Dumnezeu ca te va ierta, Domnul ne iubeste si de aceea a si creat posibilitatea sa fim iertati. Poti tine post(miercurea si vinerea).tot se apropie postul craciunlui e un moment bun pentru a te curata sufleteste(14 noiembrie, 25 decembrie).si citeste in fiecare dimineata si seara Psalmul 50.Domnul sa te binecuvintezehappy

| asfadfgasgasg77777 explică (pentru Allrc24):

Multumesc de raspuns! Dar mi-e foarte, foarte rusine sa spun de chestia asta cu masturbatul, nu exista o alta cale sa spun fara sa folosesc acest cuvant?

| Allrc24 a răspuns (pentru asfadfgasgasg77777):

Pai din nefericire nu se poate altfel.E mai bine sa traiesti acum rusinea in fata duhovniocului decat la judecata de apoi in fata intregului univers.UN lucru pe care oamenii nu il inteleg este faptul ca la Sfanta Spovedanie nu preotul este cel care iarta pacatele.el este doar un martor.la Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip nevazut care te primeste la el cu toata dragostea si te iarta asemeni unui tata care isi iarta copilul cand a facut o prostioara iar copilul isi cere scuze.nu trebuie sa iti fie rusine de Dumnezeu.ai facut un pacat sta in firea omeneasca.esti om. Daca te caiesti sincer pentru pacat si nu il mai repeti Domnul te iarta.Crede-ma ca preotul a mai auzit sute de cazuri ca ale tale si nu numai din partea baietilor.crezi ca fetele sunt mai sfinte? ceea ce spui tu la rugaciune va ramane secret il va sti doar preotul si nu il va spune nimanui.dac ar face asta ar comite pacat mare de tot si ar fi dat afara din institutia bisericeasca. Iisus le-a zis apostolilor dupa ce le-a dat puterea sa dezlege pacatele."oricate veti lega pe pamant atatea vor fi legate si in cer si oricate veti dezlega atatea vor fi dezlegate" deci pacatele spuse acum se iarta, cele nespuse nu se iarta si mergi cu ele la judecata si nu e bine.cu incredere fara frica si rusine.Domnul este cu tine si te asteapta sa iti ierte pacatele.El iti vrea binele si te asteapta la fericirae vesnica impreuna cu Elhappy Domnul sa te binecuvinteze si sa iti dea tarie de caracterhappy

| asfadfgasgasg77777 explică (pentru Allrc24):

Dar care este pacat mai mare? Sa te masturbezi sau sa omori pe cineva?

| Allrc24 a răspuns (pentru asfadfgasgasg77777):

Pacatele se clasifica in 3 categorii: 1)pacate capitale 2)pacate impotriva Duhului Sfant 3)pacate strigatoare la cer. Iti voi spune si ce inseamna fiecare. Pacatele capitale:mandria, iub irea de bani, desfrancare/curvie(ceea ce ai facut tu prin masturbare.Deci intra la categoria asta),invidia,lacomia, mania, lenea.Pacatele impotriva Sfantului Duh sunt si cele mai grave si acestea, dupa spusele Mantuitorului NU SE IARTA.Deci incearca sa le eviti.Acestea sunt:indifersimul religios(ateii adica, care te sfatuiau zicand ca masturabrea e buna deci nu da 2 bani pe spusele lor),necredinta,erezia(adica spui cv fals despre biserica),superstitia,vrajitoria,magia,deznadejdea, nepocainta pana la moarte(Domnul te asteapta pana in ultimul ceas sa te indrepri de la pacat), increderea peste masura(atunci cand zici:"lasa ca Domnul e mare si iertator stie firea omului.imi iarta precis apcatul.Da til iarta cand vrei sa nul mai faci dar cand il faci cu buna stiinta si profiti de Dumnezeu nu se iarta) si pacate strigatoare la cer,unde intra si crima:necinstirea parintilor,crima,sodomia(realtii sexuale pervertite), auprirea orfanilor si vaduvelor. Deci tiam facut un scurt rezumat.Dar repet nu te ingrijora totul e sa doresti sa te schimbi sa renunti la pacat, sa revii la Domnul Iisus.De ce crezi ca Domnul Iisus s-a sacrificat pentru tine? sa poti fi tu iertat.e mare pacat sa dai cu piciorul primesti iertarea gratis, Domnul nu iti cere nimic in schimb si mai mult te primeste cu toata iubirea si caldura:). Totul e sa spui la preot sa nu minti sa zici tot si se airta, fa-ti un obicei ni a studia biblia si a merge la biserica.cand ai vreo nelamurire nu exita sa vb cu preotul te va indruma spre directia buna:) Uite aici ai niste informatii iti als un link sigur te intereseaza este despre masturbare: http://www.razboiulnevazut.org/......masturbare Domnul sa te lumineze:)

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca nu ai puterea sa te marturisesti in fata unui preot,citeste :,,Ferice de cel cu fărădelegea iertată şi de cel cu păcatul acoperit!

Ferice de omul căruia nu-i ţine în seamă Domnul nelegiuirea şi în duhul căruia nu este viclenie!
Câtă vreme am tăcut, mi se topeau oasele de gemetele mele necurmate.

Căci zi şi noapte mâna Ta apăsa asupra mea; mi se usca vlaga cum se usucă pământul de seceta verii. (Oprire)

Atunci Ţi-am mărturisit păcatul meu şi nu mi-am ascuns fărădelegea. Am zis: „Îmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!" Şi Tu ai iertat vina păcatului meu. (Oprire)
De aceea orice om evlavios să se roage Ţie la vreme potrivită! Şi, chiar de s-ar vărsa ape mari, pe el nu-l vor atinge deloc.

Tu eşti ocrotirea mea, Tu mă scoţi din necaz, Tu mă înconjori cu cântări de izbăvire. (Oprire)

„Eu – zice Domnul – te voi învăţa şi-ţi voi arăta calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfătui şi voi avea privirea îndreptată asupra ta."

Nu fiţi ca un cal sau ca un catâr fără pricepere, pe care-i struneşti cu un frâu şi o zăbală cu care-i legi, ca să nu se apropie de tine.

De multe dureri are parte cel rău, dar cel ce se încrede în Domnul este înconjurat cu îndurarea Lui.

Neprihăniţilor, bucuraţi-vă în Domnul şi înveseliţi-vă! Scoateţi strigăte de bucurie, toţi cei cu inima fără prihană!,,
Pune-te in genunchi,vorbeste cu Dumnezeu,spune-i ca regreti faptele facute, cere-I iertare, putere ca sa te lasi de ele si sa nu le mai faci.Vei simti iertarea si eliberarea.

| MMihai a răspuns:

Ma abtin si fac o data pe saptamana si nu mai vreau sa fac deloc asa ceva! == Da este un cetățean cu un pistol - mitralieră, care zice că te omoară, dacă nu te masturbezi?
Să îmi spui cine este ăla, să îi dau o bătaie, să te lase în pace, și să plece de lângă tine.
Voi mai ajunge in Rai? ==depinde unde este amplasat și Raiul ăsta și dacă ai cu ce să ajungi acolo, că până să pui tu întrebarea asta, nu știam că există o cale ferată și un tren România - Rai, cu mers regulat.
Voi avea copii vreo data?== bănuiesc că da!

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Spui bine ca face rau la sanatate; iti pot fi afectate celule neuronale pe termen lung, pentru ca, se pare, este irosita o energie pretioasa pe care neuronii o stocheaza si care e destinata dezvoltarii si functionarii normale a organismului. Se poate ca mai tarziu sa afli ca suferi de o boala degenerativa a neuronilor. Apuca-te un sport, nu te complace doar in activitati intelectuale. Pt ca ai pus si problema pacatului (nu e un pacat nou), duhovnicii le recomandau celor atinsi de acest pacat sa evite mandria, judecarea aproapelui si lenevia la rugaciune; intre rugaciunile recomandate sunt cele din genul "Canon" si rugaciuni de pocainta. Sunt prin cartile de rugaciuni ortodoxe.

| IMC90 a răspuns:

1) Masturbarea este un proces normal
2) Nu iti va afecta sanatatea
3) Nu vei ajunge in rai intrucat nu exista asa ceva
4) Esti un om normal, ca si restul
5) Nu dona bani la biserica, doneaza la azil si la orfelinate

Elianna
| Elianna a răspuns:

O Doamne,nu este nici un pacat capital! Toţi barbaţii o fac,fie că sunt mici sau mari. Şi o să ai copii caţi vei vrea! Singurul incovenient este ca o sa te descurci la început mai greu cu femeile, pentru ca acolo trebuie oarece efort. Dacă acesta este singurul tău pacat, iţi garantez că Dumnezeu te va ierta şi o să ajungi în rai.

| MG4Life a răspuns:

Vei avea copii...
Vei ajunge in rai, decat daca ii spui preotului si el o sa te indrume spre ce e mai bine...
Increde-te in el, deoarece o portita de salvare exista oriunde!

| Bogdan1o a răspuns:

Nu e asa mare problema ca te masturbai...e un lucru firesc chiar daca e sau nu un pacat, majoritatea baietilor fac acest lucru, ar trebui sa te faca sa te simti bine, si nu ai dc sa-ti fie rusine, esti un baiat normal, iar faptul ca te masturbezi nu va canta daca vei avea sau nu copii... daca vrei sa vb mai multe adryan_vampir e id meu

| MaStErShOt a răspuns:

Alea de pe net sunt doar speculatii negative, da vei avea copii, NU este un pacat (toata lumea face) si nu trebuie neaparat sa te abtii, fa de fiecare data cand simti nevoia happy si da ESTI normal, nu trebuie sa te sperii de asta