| Tyberiu2000 a întrebat:

Bună am văzut multe certuri între Religie și Ateism.În toate certurile acestea am doar 2 întrebări :1)Creștinilor:dacă chiar există Dumnezeu,lăsa-ți totul în seama lui,va exista o judecată pentru toți, inclusiv pentru atei.Nu îi disprețuiți pe ei,pentru că tot ce faci se plătește,și sper că atei nu vor răspunde cu glume"Dar eu n-am bani de dat pentru așa ceva". Serios,al fi un semn de slăbiciune, nu crede-ți? 2)Ateilor,de ce vă implicați,dacă nu crede-ți, măcar lăsați-ne pe noi să credem.E dreptul nostru,și să nu începeți ca și copiii mici"dar ei au început".După cum se vede eu cred.N-am probleme cu voi,vă las în pace. Dacă vreți să trăiți după propriile reguli, n-aveți decât.Eu sunt fericit cu stilul meu de viață.Acum,vreau să văd dacă măcar reuși-ți să nu face-ți glume pe seama a ce am spus.P.s.Îmi pare rău că am ales un site de întrebări pentru a spune acest lucru.Știu că nu al trebui s-o fac dar prea mă enervează creștini care se comportă ca sectele și atei care ne înjură pentru libera exprimare. Avem dreptul la o religie,nu ni- luați,au dreptul să nu creadă,lăsa-ți,nu e problema noastră.Și creștinilor,să nu spuneți că "e spre binele lor".Ei fac ce știu că e bine,ști poate noi chiar ne înserăm,n-avem de unde ști, doar putem crede!

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Cu gramatica şi ortografia aia chiar vrei să te iau în serios şi să nu mă piş pe mine de râs?

| Inferno a răspuns:

Tu esti certat numai cu limba romana.

| Dandanache a răspuns:

Pe mine ma enerveaza agramatii. Aia care nu cred in gramatica si ortografie.

| anonimg a răspuns:

Vezi tu, dupa cum 'nu tot ce zboara se mananca', tot asa nu toti care se numesc crestini sunt si crestini. Cei mai multi asa zisi 'crestini' "propovaduiesc pe Hristos din pizma si din duh de cearta (Filipeni.1:15), dupa cum spune Scriptura. Ei nu cunosc pe Dumnezeu, si sunt crestini doar pentru ca asa s-au nascut, si se lasa condusi de un spirit al celui rau, asemanator cu musulmanii care sunt in stare sa ucida in numele lui Allah; diferenta nu este prea mare, iar pasul nu este prea departe. Oricum, cei mai multi crestini ucid cu vorba daca nu cu fapta, si tot ucid.

In alta tabara se afla ateii de care vorbesti tu. Afla ca inaintea lui Dumnezeu nu exista atei. Ei sunt oameni ca oricare dintre noi, si care cauta sa cunoasca adevarul asa cum cei mai multi oameni isi doresc.
Domnul Hristos a raspuns mai marilor poporului din vremea Sa: ""Adevarat va spun ca vamesii si prostituatele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Matei.21:31) Am putea spune si despre atei ca ei vor merge inaintea celor mai multor crestini in Imparatia lui Dumnezeu, deoarece atunci cand un om este sincer va gasi raspuns la intrebarile cu care se framanta. Dumnezeu apreciaza pe cei ce isi pun intrebari, ori care cauta sa cunoasca adevarul. Caci acestia cand il vor cunoaste il vor trai; ei nu sunt cu doua fețe asa cum sunt cei mai multi crestini.
Degeaba este plina tara de crestini -caci este plina de lucruri rele atat in clasele de sus cat si in cele de jos: vrajmasie, ura, manie, avaritie, invidie, desfranare si preacurvie, nedreptate, necredinta, lipsa de interes pentru cei lipsiti, lipsa de dragoste atat fata de cei din familie cat si fata de cei ce se numesc atei, necunoastere de Dumnezeu; sa mai adaug furtul, mita, crima, betia, fumatul? De ce am impresia ca cei mai multi atei nu se fac vinovati de astfel de pacate?
Tyberiu, ca pe un frate te sfatuiesc: cauta sa-i iubesti pe oameni; cauta sa-i privesti prin ochii lui Dumnezeu; indeparteaza spiritul de enervare care este al celui rau si nu te mai lasa stapanit de el. Cauta sa-ti predai inima lui Dumnezeu si vei fi fericit. Astfel vei putea sa lucrezi impreuna cu Dumnezeu pentru a-i conduce pe oameni la Dumnezeu si nu sa-i indepartezi de El. Dumnezeu nu este doar drept, ci este si milos in acelasi timp. La fel trebuie sa fim si noi. Si vom fi daca vom invata de la El.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai.
1. statul finanteaza biserica.
2. biserica prosteste lumea.
3. la scoala copiii sunt invatati ca exista dumnezeu, astfel creierul incepe sa respinga informatiile in contradictoriu, chiar daca sunt adevarate si foarte utile.
4. religia la tv, scoli, gradinite (copiii invata macar pentru serbari cine e Iisus si ce se presupune ca a facut), e o incalcare a libertatii constiintei.
4. pentru a dovedi ca altceva e adevarat si nu ce scrie intr-o carte de povesti, oamenii au avut de suferit, si culmea, cei care cred ca biblia e cuvantul lui dumnezeu se folosesc de munca celor oprimati, cel putin oprimati.

| Alcyon a răspuns:

Si eu am o intrebare: cand o sa inveti sa scrii corect?

| Dorugar a răspuns:

Intr-adevar este dreptul vostru de a crede chiar si in povestea cu Tom Degetelu, dar noi ca atei constienti de faptul ca religia crestina nu are nicio legatura cu Dumnezeu pentru ca este o facatura politica cu aspect religios prin care sunt controlate, manipulate, spoliate si prostite turmele/masele, si ca un asemenea instrument de prostire este malefic pentru progresul societatii in general si in mod special mai ales societatii romanesti care este cea mai retrograda societate din UE, tocmai din cauza acestui fenomen generalizat de prostire prin "credinta" si noi constientizam ca aceasta "alienare in mase" este atat de periculoasa incat va duce la distrugerea Romaniei.
Asa ca noi suntem Anti alienare religioasa pe motive de Spirit Civic animat de CONSTIINTA.
Poti sa crezi ce vrei la tine acasa, dar nu iesi pe un forum public ca sa prostesti tinerii pe care hotii care conduc tara ii vor prosti, adica buni de belit, pentru ca te vom lovi cu argumente bazate pe adevaruri pina iti vom demasca reaua vointa, dorinta de a prosti sau de a excroca oamenii, sau propria ta incultura da este cazul!

| marin81 a răspuns:

E si normal sa se cada in extreme. Crestinii, dupa cum se stie, sunt mult mai fanatici ca si ateii. E normal sa creada fiecare in ce vrea: unii cred in Dumnezeu, altii cred in Allah, altii pur si simplu cred in stiinta. Problema e ca fiecare incearca sa-i arate taberei adverse ca adevarul lui este cel corect.
Majoritatea oamenilor sunt foarte influentabili, de aceea fiecare are propiul lui adevar. Adevar inpus, mai mult sau mai putin, de prieteni, societate, familie, media, etc. Din aceasta cauza va exista tot timpul aceasta lupta de ideologii

| rabbit2015 a răspuns:

Majoritatea crestinilor nu dispretuiesc ateii,ei se ataca cand vad ca incercam sa le spunem ca exista,,Cineva,,, altfel cum am fi asa de capul nostru, toate se trag de undeva, au fost create, nu aparute asa din senin