| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Ce diferenta este intre martorii lui iehiva si penticostali?

Vreau cateva detalii despre fiecare in parte
multumesc

Răspuns Câştigător
| rocco09 a răspuns:

Hai sa iti spun mai intai diferenta intr/e ortodocsi si celelalte doua! (nu le argumentez pe toate ca e tare mult de scris, si nici care e cea adevarata, iti spun doar in mare)
Diferenta majora e ca
1 ortodocsii cred ca mantuirea, sau raiul vine in viata credinciosului prin sfintele taine, cum ar fi botez, spovedanie, impartasanie etc!
Adica preotul este considerat imputernicit de Dumnezeu ca sa dea mantuirea credinciosului prin aceste taine, si daca cineva a facut una sau cateva din ele prin asta a dat mandat preotului sa/i poarte de grija de suflet! Daca faci asa ajungi in rai daca nu in iad!
2 penticostalii si baptistii cred ca fiecare om are libertate de la Dumnezeu ca sa devina crestin, la maturitate, e liber sa gandeasca sa se hotarasca, si el personal ramane responsabil daca accepta crestinismul si ajunge in rai sau daca nu i/l accepta si ajunge in iad!
3 Martorii nu cred in rai si iad, ci doar intr/un eden pe pamant, pentru cei buni, sau credinciosi, iar ceilalti sunt anihilati, sau inceteaza sa mai existe!

Ca mod de viata, pe ala ortodox i/l stii!
penticostalii practicanti sunt mai atasati atat de religie cat si unul de altul, merg cu regularitate la biserica, se intalesc peste saptamana, se ajuta, sunt mai sociabili cel putin intr/e ei.Desi o sa gasesti destule lichele si printr/e ei!
Martorii nu stiu cum sunt, in afara ca sunt foarte activi sa spuna si altora despre credinta lor, poate ca cea mai activa confesiune din Romania, iar in viata particulara nu/i stiu, nu am avut prieteni de la martori!(era unu pe TPU)
Slujbele de asemenea la ortodocsi le stii
La penticostali cele mai importante sunt duminica dimineata si seara!
In prima parte se canta, cam toate genurile, de la corala, pop, populara, cu versuri crestine si se roaga, apoi cineva predica 30/40 de min, in general pastorul(rolul preotului de la ortodocsi) si se incheie slujba, daca vrei sa mergi nu o sa trebuiasca sa faci nimic, poti participa ca simplu curios fara sa aiba nimeni nimic cu tine si fara sa te puna sa faci ceva. Poti merge la inceputul slujbei, si iesi cand vrei.
Sarbatorile nu sunt asa sacre ca si la ortodocsi, ci multe dintr.e ele simple zile de odihna, si in cele mai semnificative (craciun, paste) se fac slujbe de asemenea normale in amintirea nasterii, invierii mantuitorului.
la martori deasemena nu stiu cum e ca nu am fost, dar cred ca ceva tot ca la penticostali
http://www.youtube.com/watch?v=WoC_vTp4BR4

http://www.youtube.com/watch?v=2M7UizHQlrE

Martori
https://www.youtube.com/watch?v=rmAhIBUHwR4

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu am nimic cu nici o confesiune.Dar Martorii lui Iehova duc lumea in eroare spunand ca nu exista iad.Mi se pare o mincinua a satanei care ar suna cam asa: Stai linistit, traiesti cum vrei ca oricum mori si nu mai platesti pentru pacatele tale!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si peenticostalii?
Eu doar ma documentez..eu sunt Ordodoxa si imi sustin ideea si credinta

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Penticostalii se straduiesc sa traiasca dupa principiile Bibliei sa renunte la pacat si sa fie nascuti din nou adica traiesc din perspectiva lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Aha...nu au sarbatori..nimic

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai cele legate direct de Domnul Isus: nasterea, moartea si invierea, inaltarea.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Martoii lui Iehova sunt aia care sunt cei mai enervanti(zic asta pentru ca ma intalnesc mereu cu ei pe strada). Daca vezi pe cineva cu o Biblie in imana pea casa pe la tine sa stii ca sunt de la Martoii.Penticostalii,au asa zisul "vorbitul in limbi" cand coboara"duhul sfant " asupra lor(ei vorbesc dar nu ii intelege nimeni spre deosebire de apostoli care vorbeau in limba lor si ceilalti de alte natiuni i intelegeau).

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Mai uitate si tu pe speranta tv joi de la 10, si adeventisti spun ca nu exista iadul, si sufletul se odihneste, cei care se vor trezi vor vi in rai, cei care is pacatosi odihna vesnica

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu cred cu sfintenie in ceea ce scrie Biblia!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si aia cred dar ce vina au ei ca asa au fost indoctrinati?

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Apreciez ca nu ai nimic cu alte confesiuni.Dar esti de acord ca trebuie sa vedem ce spune Biblia in aceasta privinta.In primul rand, omul conform Bibliei este sufletul.Geneza2:7.Apoi,tot conform Bibliei, cand moare sufletul merge in pamant, nu in cer sau iad. Ezechiel18:4,20,Eclesiastul9:5,6,10.De asemenea in unele traduceri ale Bibliei, Isus a fost in Iad, ceea ce esti de acord ca e imposibil, pentru ca el a fost perfect si nu a gresit cu nimic. Fapte2:25-27.Dar majoritatea traducerilor folosesc expresia locuinta mortilor.Atunci,tot Biblia foloseste expresia iazul de foc, dar tot ea spune ca se refera la moartea a doua, sau distrugere eterna. Apocalipsa21:8.Nici unde in Biblie nu spune cum e in iad si ca Satan ar fi conducatorul iadului. Logic, daca ar scrie asa ceva, Satan e cel mai mare dusman a lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu i-ar arunca pe oameni in iad pentru a fi chinuiti de Diavol, n-ar insemna ca intre Dumnezeu si Diavol ar exista o oarecare colaborare? Noi stim clar ca Dumnezeu nu ar face asta niciodata.Mai mult decat atat, Biblia spune ca Dumnezeu il va distruge pe Diavol si lucrarile lui, ce se va intampla atunci cu iadul de care spui tu ca exista vesnic? Apocalipsa20:1-3,7-10,14 arata ca vor fi distrusi.

| EmaS a răspuns (pentru danay72):

,,Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.,,
Fapt semnificativ este
14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15 Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în iazul de foc,,.
Trebuie sa recunoastem ca in Biblie este scris in mai multe locuri despre faptul ca iadul este o realitate.Nu este de trecut cu vederea asa ceva. Fapt semnificativ, invataturile mincinoase din secolele 19 si 20 au ca tema comuna tagaduirea pedepselor vesnice, dovada ca e posibil sa descoperi o miscare de ratacire din clipa cand sunt exprimate rezerve cu privire la declaratiile din Apoc.20:11-15
De aceea e foarte important sa afirm din nou autenticitatea pedepselor vesnice, cea mai tragica realitate care va veni. Oricat de teribila este perspectiva condamnarii vesnice a necredinciosilor, trebuie sa avertizam cu ea generatia noastra si sa reafirmam autoritatea a ceea ce este scris in Biblie.

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Asa cum ai spus, in Apocalipsa20:14 arata clar ca iazul de foc este moartea a doua,nu chin vesnic.Iar daca un parinte iubitor,desi imperfect, nu si-ar pedepsi copilul bagandu-i mana in foc, cu atat mai mult Dumnezeu, care este perfect in iubire, nu ar face acest lucru. 1Ioan4:8.Apoi cand Adam a pacatuit, Dumnezeu nu i-a zis ca se duce in iad ci in tarana.Geneza3:19.Dumnezeu nu e malefic ca sa-i chinuie vesnic pe oameni si chiar cand evreii au facut asa ceva, cand s-au luat dupa popoarele pagane, si si-au aruncat copiii in foc, Dumnezeu nu a fost de acord cu asa ceva.Ieremia7:31.Deci Biblia explica clar la ce se refera iazul, adica moarte, repet nu chin vesnic, iar totul este argumentat doar din Biblie.Cat despre cei care nu vor sa asculte, un alt arument e in Romani6:23,unde spune ca plata pacatului e moartea, nu spune de un chin vesnic.

| Filip23 a răspuns:

Biserica veche s-a format prin jertfa lui Iisus Hristos, dar si a sfintilor; pentru a nu uita acestea in altar este asezata Crucea, iar intr-un picior al mesei (in bisericile vechi in cripte de sub altar) se pun moaste de sfinti. Miscarile noi minimalizeaza jertfa sfintilor si se sprijina pe teorii si pareri, cele mai multe nu mai vechi 100 de ani. Tot in biserica veche e acceptata iconografia, ca o forma de cinstire, de comemorare a sfintilor. Nu se intelege in miscarile noi ca vechiul credincios nu avea acces la izvoare scrise, era doborat de munca, de saracie si lovituri ale soartei si ca icoana era nu doar un mijloc simplu de comemorare si apropiere de un sfant ci era si singurul (in afara de predica de jumatate de ceas a preotului).

| costis a răspuns:

Unii spun ca Coborarea Duhului Sfant se repeta mereu, deci au aparut ei apostoli. Desi din scrierile vechi rezulta ca si primii episcopi au fost sfintiti prin punerea mainilor si rugaciuni, prin hirotonie. Am citit ca episcopil Bizantului, Stahis a fost hirotonit de Sf Apostol Andrei. La fel si Apelles, episcopul cetatii Heracleea. Ori la ei nu e prea clar cand s-a intrerupt continuarea harica (sfintirea de catre alti episcopi) si a reinceput sfintirea direct de la Duhul Sfant. Ce este clar, in intervalul 300-1850 nu a existat ideea.

| danay72 a răspuns:

Martorii lui Iehova cred in Dumnezeu care este Atotputernic si i se adreseaza lui pe nume, Iehova, care este numele sau si care ne cere sa-l folosim.Romani10:13.Il recunosc pe Isus ca fiind fiul lui Dumnezeu si care prin jertfa sa, noi putem beneficia de iertarea pacatelor, dar si de viata vesnica, si care acum are rolul de Rege al Regatul lui Dumnezeu. Ioan3:16,Daniel7:13,14.Apoi,cred in Biblie ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu si se bazeaza doar pe ea nu pe traditii sau idei personale. 2Timotei3:16.Predica despre Regatul lui Dumnezeu si despre ce va face acesta, si fac de cunoscut numele lui Dumnezeu, Iehova, si indeplinesc acest lucru pentru ca e o cerinta pentru crestinii adevarati.Matei28:18-20,Matei24:14.Se pastreaza neutri din punct de vedere politic imitand astfel exemplu lui Isus.Ioan18:36.Manifesta o iubire sincera si dezinteresata unii fata de alti si nu se implica in razboaiele lumii.Ioan13:34,35,Isaia2:4.Apoi numele pe care-l poarta este un nume biblic nu inventat de cineva.Isaia43:10-12.Iar invatatura biblica este foarte importanta pentru martori si fac cercetari amanuntite in textul biblic pentru a nu da informatii eronate.Nu cred in trinitate, suflet nemuritor, iad si sunt atenti sa tina doar ce anume cere Biblia din punct de vedere al sarbatorilor.

| danay72 a răspuns:

Ma bucur ca ai inteles ca e un loc simbolic si ca de fapt se refera la moarte, nu chin vesnic.Cat despre faptul de a schimba textul Bibliei, noi nu ne permitem asa ceva, pentru ca noi suntem constienti de modul in care priveste Dumnezeu lucrurile. Apocalipsa22:18,19.De fapt noi incercam sa le atragem atentia oamenilor ca multe lucruri au fost scoase din Biblie si musamalizate, de exemplu numele lui Dumnezeu, Iehova.In Biblile vechi, de exemplu cea din 1873, numele Iehova apare de aproape7000 de ori, si aceasta doar in Vechiul Testament, iar azi in unele Biblii apare doar de cateva ori iar in altele deloc.Pe noi chiar ne intereseaza sa respectam modelul apostolilor din sec1 si ne straduim ca si oamenii sa urmeze modelul lor, nu traditile, obiceiurile inventate de oameni, care n-au nici o legatura cu Biblia.

| Încrucişătorul a răspuns:

Mai putin nebuni decat scientologistii.

| RAY a răspuns:

Intri acolo citesti vezi ce si cum si afli mai multe, tot ce scrie e adevarat

| milan9 a răspuns:

Dar la "Oastea Domnului", la ortodocși, ai fost să vezi ce frumos e?

| milan9 a răspuns:

Danay72, OMUL NU ESTE DOAR SUFLETUL!

Dacă citeşti cu atenţie (în cazul tău, cu foarte multă atenţie, şi obiectivitate), Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":

Geneza 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Nu ştiu în virtutea căror motive insistaţi să spuneţi negrului alb şi albului negru (şi la figurat, dar mai ales la propriu!)!

| milan9 a răspuns:

CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, NU ÎN PĂMÂNT!

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7;

Danay72, tu îţi imaginezi că Dumnezeu se află în pământ?

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale"

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.

,, Martorii", în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind,, martorii", ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă,, martorii" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 orbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

„Daca Dumnezeu i-ar arunca pe oameni in iad pentru a fi chinuiti de Diavol, n-ar insemna ca intre Dumnezeu si Diavol ar exista o oarecare colaborare?"- danay72

Nu. În primul rând, Dumnezeu nu aruncă pe nimeni nicăieri! Oamenii sunt cei care „pot" prin intermediul libertăţii lor, să se separe şi să se îndepărteze de Dumnezeu, alegând exact opusul Lui. Iar „opusul" lui Dumnezeu, „rămânerea în afară" înseamnă o serie întreagă de lipsuri şi cauze ale suferinţelor veşnice, precum şi „compania" celui rău. Dumnezeu nu a luat în calcul acest lucru. A fost inclus însă în LIBERTATEA omului.

Nu există colaborare a lui Dumnezeu cu demonii. Să lăsăm la o parte reaua voinţă şi aberaţiile în neştire!

| milan9 a răspuns:

Da, Mântuitorul Hristos a fost în Iad, ceea ce nu „este imposibil", deoarece el a purtat în plus, pe lângă divinitatea Sa, şi „rolul" asumării umanităţii noastre. Asumânduşi ŞI umanitatea, drumul „obişnuit" al oamenilor era Sheolul, locul îndepărtării de Dumnezeu, Iadul- din cauza căderii întregului neam omenesc începând cu Adam.

Dar fiind Fiul lui Dumnezeu (inclusiv fără păcat), prezenţa Sa în acel loc de suferinţă şi îndepărtare de Dumnezeu a fost intenţionată ca ELIBERARE a neamului omenesc de sub robia răului, a păcatului şi a morţii, o eliberare a drepţilor Vechiului Testament!

Traducerea corectă ce menţionează prezenţa lui Hristos în Iad (cu scopul de eliberare a oamenilor), dacă nu „convine" „martorilor", poate fi modificată de aceştia, aşa cum au modificat şi denaturat întregul Nou Testament!

| milan9 a răspuns:

Falsuri peste falsuri! Danay72 afirmă că diavolul va dispărea pur şi simplu! Nu este adevărat. Chiar din citatele date de ea se pare că va continua în veşnicie, în locul de pedeapsă al îndepărtării de Dumnezeu:

Apocalipsa 20, 1 „Şi am văzut un înger, pogorându-se din cer, având cheia adâncului şi un lanţ mare în mâna lui." Apoc.20, 2: „Şi a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este diavolul şi satana, şi l-a legat pe mii de ani,"
Apoc. 20, 3: „Şi l-a aruncat în adânc şi l-a închis şi a pecetluit deasupra lui, ca să nu mai amăgească neamurile, până ce se vor sfârşi miile de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat câtăva vreme."

Apoc. 20, 7 „Şi către sfârşitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui"
Apoc. 20, 8 „Şi va ieşi să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog şi pe Magog, şi să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării."
Apoc. 20, 9 „Şi s-au suit pe faţa pământului, şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer şi i-a mistuit."
Apoc. 20, 10 „Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor."

Apoc. 20, 14. „Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc." „Moartea cea de a doua" semnifică compromiterea definitivă a şanselor mântuirii şi fericirii sufletului. Apoc. 20, 10 spune: „Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor."

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Imi pare rau ca nu am vazut ca ai scris, dar nu am ce sa-ti spun pentru ca tu ai scris versetele si tot tu ai ajuns te contazici. Apocalipsa20:14 iti da raspunsul, dar cand nu e pe placul tau, ii dai o alta interpretare.Mie chiar imi pare rau de tine si chiar sper sa fi destul de flexibil in a cauta sa cunosti adevarul biblic.Geneza3:15, Romani16:20

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Apostolii nu au avut intenția ca noi să o interpretăm liber, după ureche, dar nici să cădem în confuzie. Iată aici este rolul Bisericii, cea care a dus mai departe fără modificare, sensurile APOSTOLICE ale Noului Testament, nu pe cele ale oamenilor.

Între sensul inovatot dar greșit dat de o persoană îmbrăcată la "patru ace" și sensul apostolic transmis neschimbat, îl prefer întotdeauna pe cel apostolic, pentru că doar el este cel Mântuitor!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Iezerul cel de foc" este un loc CONCRET şi VEŞNIC! Iată doar o parte dintre dovezi:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Numele IAHVE (greşit pronunţat Iehova) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută de cultul "martorilor" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Ioel2:32,Romani10:13.De fiecare data cand citau din Vechiul Testament si in verset aparea numele Iehova, apostolii il foloseau, nu cautau scuze.Inainte de a transmite anumite idei informeaza-te corect si nu denatura. Apocalipsa22:18,19

| milan9 a răspuns:

Iată soarta „proorocului mincinos" – organizaţia „turnului de veghe" care a făcut în istorie sute de profeţii dintre care nu s-a împlinit nici una: „IEZERUL DE FOC ŞI PUCIOASĂ, unde este şi fiara şi PROOROCUL MINCINOS, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, ÎN VECII VECILOR." Apoc. 20, 10!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Cat am de citiiit laughing
Ce religie esti?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ortodox.

| milan9 a răspuns:

Cei din "Oastea Domnului" se doresc ei înşişi a fi un fel de elită a Ortodoxiei, bineînţeles, pe lângă cei din mediul monahal, al mănăstirilor...

| Narfundo a răspuns:

Intr-o zi au venit la mine la usa niste martori ai bisericii iehiva sa-mi propavaduiasca. Dupa cateva minute de vorba cu mine si-au pierdut sensul vietii.

| milan9 a răspuns (pentru Narfundo):

Sunt curios să ştiu ce le-ai spus...

| anonim_4396 explică (pentru Narfundo):

Bu inteleg ideea "si-au pierdut sensul vietii"

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Buna.
Amandoua sunt niste secte (grupari, confesiuni, denominatiuni, sau cum vrei sa le spui), amandoua au iesit/retras/indepartat/excomunciati din Bisericile Protestante care l-a randul lor s-au despartit de Biserica Universala (Cea Ortodoxa si Catolica din anul 1054).
Ele au multe doctrine respinse, viziuni protestante, si/sau rataciri (fiind indepartate de Biserica Universala.

Mai jos o sa iti las niste surse cu informatii despre ele (nu foarte amanuntite, din punct de vedere doctrinar si teologic) :

http://www.crestinortodox.ro/secte-culte/cultul-penticostal-72856.html

http://www.crestinortodox.ro/secte-culte/martorii-iehova-72860.html

Dintre cele doua secte cele care sunt mai (printre cele mai) indepartate de Biserica Ortodoxa sunt cea de-a doua enumerata.

| Qinz a răspuns:

Martorii lu Iehova in caz de un acciedent nu primesc sange, ca cica asa le zice Isus, adica mai bine mor decat sa primeasca sange la spital ca sa-si salveze viata.

| anonim_4396 explică (pentru Qinz):

Spune mai multe informatii

Daca stii

| Qinz a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand se facea armata obligatorie, ei nu se inrolau in armata deoarece nu ii lasa religia, si faceau puscarie un an.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Qinz):

Fals. Martorii sunt atat de gresiti si eretici incat nici nu il mai socotesc pe Iisus ca persoana istorica veridica, dar ca profet-> Dumnezeu

| danay72 a răspuns (pentru Qinz):

Martorii lui Iehova pretuiesc viata pentru ca este un dar de la Dumnezeu si tocmai de aceea evita tot ce le-ar putea dauna sanatatii. Legat de Biblie, ei se straduiesc sa aplice poruncile divine in totalitate si nu iau doar ce le place din textul Bibliei.Tocmai de aceea in Biblie sunt mai multe versete utile in aceasta privinta.Geneza9:3,4,Leviticul17:13,14,Fapte15:28,29; 21:25; Fapte5:29.Dar aceasta nu inseamna ca Martorii sunt fanatici si nu fac nimic in spital, daca hemoglobina este mica si trebuie ca volumul sanguin sa creasca.Martorii accepta orice tratament nesanguin,ca de exemplu, solutile saline, ringer, dextran, eritropoetina etc.Toate aceste nu prezinta riscuri si fac ca pacientul sa-si revina mult mai repede.Iar in Romania exista Comitete de Asistenta Sanitara care colaboreaza foarte bine cu medici care sunt dispusi sa opereze fara sange. Apoi sangele prezinta multe riscuri, poti sa iei hiv, hepatita c si multe alte boli.Crezi ca degeaba a pus Dumnezeu aceasta interdictie? E de fapt tot pentru binele nostru.

| Qinz a răspuns (pentru danay72):

Eu nu i-am acuzat pe martorii lu iehova, doar am zis ce stiu despre ei...

| danay72 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Esti gresit informat.

| danay72 a răspuns (pentru Qinz):

Stiu ca nu i-ai acuzat si chiar ma bucur ca sti aceste lucruri despre noi, dar am vrut ca sa se inteleaga mai bine ce spune Biblia despre sange.

| Qinz a răspuns (pentru danay72):

Si oricum fiind ortodox, nu cred ca iadul este un chin fizic, eu zic ca este un loc unde esti despartit de Dumnezeu si sti ce ai pierdut, si pentru mine focu poate sa insemne iubirea pe care Dumnezeu o are pentru om, si celelate sunt scrise metaforic, adica o durere sufleteasca ca sti ce ai pierdut, eu asa vad iadu acum nu stiu cum o fi, cine stie...

| anonim_4396 explică (pentru Qinz):

Exact!
Nu cred ca este un chin fizic..mereu m-am gandit la asta..este probabil o separare de rai si dumnezeu...

| Qinz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar este doar o parere, acum cine stie...

| danay72 a răspuns (pentru Qinz):

Intr-adevar nici Biblia nu vorbeste despre iad ca fiind un loc unde oamenii sunt chinuiti vesnic, un loc fizic, ci arata ca iazul de foc inseamna moarte. Apocalipsa21:8

| Teodor_Serba_1992 a răspuns:

Salut si eu sunt, interesat de diferente intre religi! de acea am creat aceasta pagina

https://www.facebook.com/pages/Razboiul-Religilor/385715994874921?ref=hl

eu unul mam detaliat, si am mai multe informati! vezi pe pagina

| anonim_4396 explică (pentru Teodor_Serba_1992):

Merci