| LuminitaRoz a întrebat:

Cei care sunteti la scoala, liceu, voi va rugati sa va ajute Dumnezeu in diferite cazuri?puppy dog eyes Va ajuta? Eu nu spun ca nu imi fac rugaciunea dar niciodata nu l-am rugat ceva despre dif.chestii pentru ca credeam ca nu ma ajuta puppy dog eyes

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

La mate-info nu te ajută nici un God, cât înveți atâta primești. În generală poate mai merge că te rogi lui God să aducă mai repede mama plicul pentru profesoară și ai nota rezolvată. Oricum, zic să nu te bazezi pe asta.

| Esperança a răspuns:

Daca tu nu inveti la ce vrei sa te ajute Dumnezeu sa furi? Adica sa copiezi?
Si eu am fost la liceu si da ma rugam si inca ma rog,pentru ca rugaciunea este felul prin care un om poate comunica cu Dumnezeu!
Comunic cu El tot timpul,nu numai cand am o problema imi amintesc ca este Cineva acolo sus si zic si eu ca toata lumea "Doamne daca exista fa asta acum si promit ca ma shimb" si pe urma ma ajuta si ma intorc inapoi la viata murdara.
Nu, nu se face asa ori cu Dumnezeu ori cu lumea, alegerea e a ta!

| DorelSudoru a răspuns:

D-zeu nu te ajuta...roaga-te la satan asta sigur o sa te ajute, iti zic eu o sa vina cu copiutele sub banca

| fratiikaramazov a răspuns:

Da ma rog sa ma ajute sa invat si ma ajuta. Exista o rugaciune speciala care trebuie spusa inainte de a incepe sa inveti si dupa ce o spun si pa apuc de invatat mintea mi-e mai limpede si retin mai usor. Acum nu-ti imagina ca e ca o formula magica, trebuie sa te straduiesti si tu. Roaga-L sa te ajute si vei vedeawinking

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

laughing Te rogi degeaba, mai bine pune osul la treaba si vezi ce bine o sa-ti mearga. Totusi, exista efectul "Placebo" daca crezi in ceva cu tarie, acel lucru o sa se intample. Este o filozofie luuuunga despre acest fenomen, informeaza-te pe internet despre el.

| iuli_2345 a răspuns:

Domnul ne ajuta de fiecare data mai putin sau mai mult. Asta depinde si de noi cum il iubim pe El. Spre ex eu inainte sa plec la scoala m-am rugat la El si la ora de romana am dat un test si m-am descurcat... asta depinde de fiecare cum Il iubim...

| ionutzshadow a răspuns:

Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de exemplu am avut intr-o zi test la romana si aveam de invatat 4 comentarii mari, si din toate am invatat unu si m-am rugat asa: Doamne eu atata am invatat daca tu imi dai subiectu care l-am invatat o sa fie foarte bine daca nu macar am constiinta impacata ca am invatat. Si a doua zi ghici ce? am primit subiectu care l-am invatat, mai vrei alta dovada?

| SexyFrumushika a răspuns:

Pai da uneori, inainte de teste sau teze, dar nu mereu ajuta! tine si de psihicu personal si cata incredere ai in tine!

| spiridusuanonim a răspuns:

Am terminat si eu scoala de 1 an si sa stii ca uneori ma rugam si nu primeam nici un raspuns entru ca eu nu faceam nimic, nu invatam.deci daca te rogi si nu inveti nimic.eu am dat doar un exemplu cred ca se intelege?

| soryn7777 a răspuns:

Pai ne ajuta daca ne rugam

| anamariacornea10 a răspuns:

Pai daca nu crezi in dumnezeu nu mai are rost sa te rogi