| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Buna, credeti in blesteme?
Tatăl meu la o ceartă mai aprinsă, mi-a dat mesaj si mi-a zis SA VA BATA DUMNEZEU PENTRU...
După câteva luni m-am despărțit de prietena, având cu ea o relație de 5 ani, dintr-o data m-a inselat, iar eu aveam de gand sa o cer aveam si inelul luat.
Intrebarea mea este oare are vreo cauza ce mi-a zis tatăl meu cand s-a supărat pe noi si n-am mai vorbit?
Dacă da, oare cum scap de asta?

17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Blestemul se "prinde" dacă ai făcut rău tatălui tău. Dacă nu ai facut rău, blestemul nu va avea nici o putere.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Cum ai tras concluzia asta? Care-i principiul de functionare al "blestemului"? Ai vazut vreun studiu stiintific despre asta, sau doar asa iti imaginezi tu?

| Robert_Beghean_1993 explică (pentru Holiday):

Asta am auzit la la oameni mai invarsta

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Este un principiu și biblic și științific acela că atunci când cineva face rău, răul acela se va întoarce împotriva capului său. Am observat lucrul acesta și la mine, și la alții (copii și adulți).

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Sunt lucruri diferite. Adica una e sa-ti traga cineva o palma si tu sa-i dai inapoi si alta sa-ti traga o palma si tu sa-l "blestemi". Raul poate fi intors prin actiune, dar nu prin invocatii, blesteme sau alte metode de genul asta.
Aaa, bineinteles ca daca vrei poti face legaturi fortate intre anumite evenimente de tipul "am pacalit pe cineva, mi-a trimis niste blesteme si mi-a murit pisica", dar n-au de fapt nici o legatura intre ele.
Singurul efect al blestemelor este acela ca, daca crezi in prostii de astea, ajungi sa fii stresat, iar un om stresat comite greseli mai multe ca unul relaxat. Apoi, intamplandu-ti-se diverse ajungi sa te afunzi si mai rau in spaima generata de "blestem". Deci da, poate avea o influenta psihica, dar doar daca te lasi pacalit de existenta unei posibile influente a lor.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma refer la faptul ca omul este pedepsit atunci cand face raul. Nu imediat, dar tot va fi pedepsit. Adica omul va suporta consecintele raului pe care l-a facut.
Pe de alta parte, credinta populara are si ea un fel de temelie, de suport, chiar daca acest suport este inteles gresit. Si aici ma refer la farmece, descantece, vraji, etc., lucruri a caror existenta au ca suport Sfanta Scriptura. Dumnezeu ne avertizeaza de realitatea acestora, si ne invata cum sa ne ferim de ele.

| Robert_Beghean_1993 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru sfaturi

| SilentRain a răspuns:

La cat sunt eu de blestemata trebuia sa fiu praf acum laughing)
Nu exista blesteme asta e o prostie

| Holiday a răspuns:

Crearea impresiei ca exista blesteme care functioneaza e promovata si pentru ca creaza o afacere. Unii inteligenti s-au gandit bine si au zis asa: daca omul crede in blesteme, atunci va crede si in posibilitatea anihilarii lor. Si astfel au aparut personaje gen vrajitoare, preoti, babe descantatoare, etc. Contra cost ele iti fac diverse ritualuri prin care sustin ca destrama efectele blestemelor. De fapt, prin metode care nu au nici un efect real (in afara ca te usureaza de bani) contracareaza niste lucruri la fel de neproducatoare de efecte (blestemele).

| Holiday a răspuns:

"Eu ma refer la faptul ca omul este pedepsit atunci cand face raul."

Nu exista o "lege a compensatiei" in privinta asta. Nici Universul, nici vreun spiridus din povesti religioase nu intervine in vreun fel. Totul tine de actiunile proprii si de probabilitati.

| SG1995 a răspuns:

laughing laughing laughing

Scuze nu pot să mă abțin. Stai ce, blestem? Te crezi Harry Potter cumva?
Nu puișor, dacă prietena ți-a dat papuci înseamnă că atitudinea ta, ori a familie tale a derajanat-o. Nu niciun psiho-buhu la mijloc. Realitatea nu funcționează astfel.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cum hoc ergo propter hoc.

| NGheorghe a răspuns:

Blestemele au efect dacă te sperii. Iar dacă nu te sperii, de obicei celor ce nu le comvine de tine, se informează despre tot ceea ce faci tu, si apoi incep si mintesc populația credulă din jurul tău, s-ar cu explicații cum ca fapta x are legatură cu y — si tot așa până când te sperii.
Cel mai fain este in tentativele de a speria oameni foarte corecți si apropiații lor: ai ocazia sa vezi scenete in care lumea se da cu fundul de pământ, să tevalesc pe jos, sau plâng de fac belți.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu cred că are legătură cu blestemele.
Nu cred că te-a înșelat dintr-o dată, cred că avea un timp de când ceva o nemulțumea la relația voastră, nu putea așa din senin să te înșele, nu ar avea logică.

| 6684464 a răspuns:

Nu, oamenii nu au putere sa blesteme, doar daca au putere de la diavol si blesteama oameni necrestini, adica neaparati de credinta in Dumnezeu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Blestemele exista. Dar in cazul tau poate fi o coincidenta. Blestemul de parinte este foarte greu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

1. Tatal tau este putin limitat intelectual daca a vorbit in aceasta maniera cu propriul copil. Probabil are si el traume. Poate sa consulte un psihologi.

2. El poate sa zica orice. Universul este random, zeii sunt mitologie. Mai citeste, maturizeaza-te, invata! Si asa vei intelege altfel lucrurile!

3. O femeie te insala din n motive. Uneori au traume emotionale, probleme etc. Nu avem noi de unde sa stim de ce te-a inselat. Asta puteti lamuri doar voi doi. Mult succes!