| Kwid a întrebat:

Bună, dacă viața mea este efectiv groaznică, m-am născut să îndur doar greutăți, problemele vin una după alta, în plus sunt și sărac, bolnav și singur. Am probleme acasă în familie, familia mea nu m-a ajutat absolut cu nimic în viața asta decât obligația de mă creste Am 25 de ani și au doar așteptări de la mine să le dau bani dacă lucrez. Dacă nu am de muncă mă fac întreținut și în toate felurile, cerându-mi cont că mau crescut, eu tot le-am dat fiecare salariu de câțiva ani la rând, m-am săturat efectiv, parcă sunt blestemat.

Am boli dentare, boli la ochi, dar nu îmi permit să mă duc la consult pentru că nu am bani. Lumea crede că sunt nebun din cauza cearcănelor de la ochi și ochilor roșii de câțiva ani am ochii rosii cu venișoare multe, dar nimeni nu vrea să mă ajute atunci când mi-e greu. Toți întind mâna la mine dar mai mult rău îmi fac singur pentru ca le dau bani deși nu pot pentrucă nu ma lasă sufletul, dacă pun piciorul în prag, e vai și amar, apar scandaluri și șantaje emoționale.

Nu pot să plec în chirie fiindcă nu am destui bani pentru a plăti utilitățile pentrucă am si rate la o bancă iar din cauza danturii strâmbe am carii. Femeile fug de mine și nu pot zâmbi pentru că mi-e rușine....sunt un om prea sincer privind sentimentele..toate femeile fug de mine pentrucă vreau o relatie...

Trăiesc în singurătate, uneori în lacrimi; viața mea a fost distrusă de mic copil, toți si-au bătut joc de mine și în ziua de azi toți fac râs de mine, nu stiu de ce parca sunt blestemat să pățesc aceste lucruri,

Am ajuns la vârsta de 25 de ani având numai probleme în viață dar numai probleme fiecare chichiță trebuie să se întâmple ceva și nu mai știu cum să reacționez. nici macar neamurile,familia ta,frati,surori nu te ajută cu nimic,toți sunt pentru ei iți urmarrsc viața iar dacă iti mwrge rău râd de tine Nu mai pot fi nici supărat, câteodată râd singur. Doar Dumnezeu știe prin ce trec. ma rog lui Dumnezeu, Din cauza tuturor acestor probleme, blocaje în viață, văd totul ca o poveste neclară si ma fac automat nesimțit, Creierul încearcă să se protejeze sau nu știu, Dar vă rog să mă ajutați cu un sfat fara a ma judeca că și așa toti ma judecă, pe această platformă, mă simt eliberat și găsesc libertatea de a-mi exprima sentimentele. Nu pot împărtăși lucrurile acestea cu alții, fiindcă ar râde de mine și mar crede nebun, Simt că încep să înnebunesc și îmi pierd sănătatea înainte de timp

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si pentru toate astea te-ai gandit ce cel mai simplu e sa dai vina pe un divinate inchipuita?

Sa iti gasesti un loc de munca mai bun ai incercat?
Sa nu iti mai dai banii la altii ai incercat?
Sa nu te mai lasi santajat ai incercat?

Sau vrei doar ajutor divin si atat?

| T0Teu a răspuns:

Imi pare rau sa aud toate astea... Nu iti pierde speranta, Dumnezeu te iubeste atat de mult! El te iubeste cel mai mult, mai mult decat oricare alt om de pe pamant! Atat de mult te iubeste incat ssi a dat unicul Fiu sa moara pentru tine pentru a putea avea o viata noua, pentru a putea ajunge in rai, pentru a te scapa de iad! Dumnezeule te poate ajuta si in privinta sanatatii tale mintale, si in privinta celei fizice, El te poate vindeca de orice boala si orice stare sufleteasca care te apasa! Doar El te poate ajuta, cere I ajutorul si insista inaintea Lui...

Totusi, nu uita, daca vrei ca Dumnezeu sa fie aproape de tine si tu ai de facut ceva. lasa te de orice pacat, incepe o viata noua alaturi de Isus: citeste Biblia, roaga te, mergi la biserica etc.
Daca mai ai nevoie de vreun sfat imi poti da si mesaj

| Kwid explică (pentru T0Teu):

Sunt prea încercat, am și eu păcatele mele, dar prea multe rele se abat asupra mea, viata mea este foarte grea! efectiv groaznică

| T0Teu a răspuns (pentru Kwid):

Doar Dumnezeu te poate ajuta, nimeni altcineva