| nyko06 a întrebat:

de ce nu zice in loc de " pana ce moartea ne va desparti ", cat va vrea Dumnezeu la acel juramant care se face la casatorie pentru ca nu se stie niciodata ce va aduce ceasul de maine sau clipa dupa parerea mea ar fi mai corect asa, sunt destui care dupa cativa ani divorteaza si atunci "cade" juramantul facut, si nici nu a ajutat binecuvantarea facuta datarita faptului ca sau casatorit. Atunci daca se ajunge la divort dintr-o prostie ca m-am aruncat repede sa ma casatoresc in fata altarului sa am binecuvantarea de a trai impreuna cu perechea mea, casatoria daca e sa se ajunga acolo nu o faci din joaca. Ce folos daca ma casatoresc si se ajunge la divort. Nu mai bine stau asa ca si daca te casatoresti biserica nu incurajeaza dupa ce ai facut sa zicem 2 copii sa folosesti orice metoda pentru a nu mai avea copii si atunci nu e tot acelasi lucru cu a sta impreuna fara sa te casatoresti si sa alegi momentul potrivit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa amintesti ca este scris pe acolo si popa spune; ce a unit DUmnezeu, omul sa nu desparta.se refera si la cei doi soti care sunt persoane individuale dar prin casatorie sunt un singur trup.chiar daca divorteaza, ei raman tot un singur trup.doi curvari de fapt.nu spune in biblie? sa nu va luarti angajamente pe care nu le puteti duce? daca gandesti cu p.a cand te casatoresti sigur ca ajungi de rasul lumii.dar daca casatoria are la temelie sentimente, si credinta tare, va rezista si va birui lumea.numai moartea poate desparti doi soti.

13 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Casatoria presupune posesie totala, concubinajul da impresia a libertate, de fapt, exprima libertate si oarecum depravare. Mariajul este foarte util avand in vedere ca oamenii isi uita sentimentele. Hai sa facem un studiu de caz. O femeie care are un copil tocmai isi da seama ca, tipic, nu mai simte prea multe pentru perechea ei si peste asta, sentimentul e reciproc. Daca nu erau casatoriti, barbatu' se cara si respectiva ramane fara pensie de intretinere cu ochii in soare/luna sau ce o fi. Acum, gandeste-te ce ar reprezenta concubinajul din perspectiva unui barbat... mai exact sa nu stii care din gloata de copii iti apartin.

| DomineRex a răspuns:

Pai imi dau seama ca sunteti crestina(nu una practicanta dar credeti in Dumnezeul crestin), iar atunci am sa vorbesc din punct de vedere teologic.Este pacat ca doi oameni sa faca sex inainte de casatorie, deoarece in ochii lui Dumnezeu este considerata curvie, pentru ca nu au facut un legamant sfant in fata lui Dumnezeu, iar ca sa nu pacatuiesti poti intretine relatii sexuale doar in cadrul casatoriei. Daca ne uitam in geneza Dumnezeu i-a dat lui Adam o singura femeie cu care sa fie alaturi toata viata.Iar sa divortezi este pacat deoarece tu desparti ceea ce Dumnezeu a unit, nu stiu daca se mai spune cand te casatoresti, ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta.Omul devine intreg cand este completat de perechea potrivita. Poti sa vezi si mitul andorginului, este destul de frumos unde se vorbeste ca barbatul si femeia erau un singur trup, dar zeii au fost gelosi pe frumusetea androginului, asa ca l-au taiat in doua, iar acum cele doua parti sunt blestemate sa se caute toata viata pentru a fi din nou impreuna si a se reintregii in ceea ce au fost odata.Acuma punctul meu de vedere este altul deoarece eu nu sunt crestin, dar nu o sa intru in detalii pentru ca nu v-ar ajuta mai ales ca esti crestina.

| nyko06 explică (pentru DomineRex):

Puteti intra in detalii fiecare parere conteaza.

| DomineRex a răspuns (pentru nyko06):

Parerea mea este ca daca cei doi soti nu se mai inteleg, ar trebui sa se desparta deoarece isi fac viata un chin.Acum daca motivul despartirii este ca si-a gasit pe altul sau pe alta(depinde dupa caz si dupa orientari sexuale) mai frumos, cred cu tarie ca ar fi gresit sa te desparti de cel de langa tine, asta doar in cazul in care nu mai simti nici o atractie fizica si asta inca de la o varsta cand esti considerat tanar(a), daca te desparti pe la 50 de ani ca nu iti mai place cum arata partenerul, atunci pot spune ca esti curva feminina sau masculina.Eu zic ca daca partenerul tau de viata nu te mai poate satisface pe plan emotional, intelectual, moral si material depinde daca esti materialista, parasestel.Casatoria nu e o necesitate daca il scoatem pe Dumnezeu din ecuatie, nu vad nici un motiv pentru o casatorie, doar daca tu esti mai saraca, sotul mai bogat si vrei sa ciupesti putin din averea sotului in caz ca relatia nu merge.

| crynys a răspuns:

Trebuie sa privesti si partea buna probabil peste 90% din cei care fac acest juramant se si tine de el. Poate o sa faci si tu parte din acest procent cine stie trebuie sa incerci.

| nyko06 explică (pentru crynys):

Da vad si partea buna, dar de ce se casatoresc ata de putine perechi sau dupa ani buni de stat impreuna sau unele chiar niciodata si din ce cauza sunt atat de multe divorturi daca acele perechi au primit binecuvantarea sunt "salvate" la ce a folosit daca ajung sa se destrame.

| crynys a răspuns (pentru nyko06):

Divorteaza lumea din motive financiare sau pentru alta persoana de care te indragostesti asta e. Daca nu iti pierzi credinta si asculti de cele 10 porunci printre care una e " sa nu preacurvesti" nu ar mai divorta lumea dar dracu isi mai baga coada si ne pierdem credinta.

| DomineRex a răspuns (pentru crynys):

Cand un sot isi abuzeaza sotia din punct de vedere fizic si psihic in mod repetat, iar ea divorteaza si isi gaseste pe altul inseamna ca este curva si ca diavoul a indemnat-o sa faca acest gest?

| nyko06 explică (pentru DomineRex):

Ce raspuns i-mi dati la ceea ce am intrebat cu argumentari?

| crynys a răspuns (pentru DomineRex):

Nu, in cazul asta cred ca dracu ia luat mintile lui. Dar in cazut in care un sot se poarta exemplar si ea divorteaza ca a descoperit pe altu mai frumos mai aratos inseamna ca este curva si ca diavoul a indemnat-o sa faca acest gest cum zici tu.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, pentru ca la catolici o data casatorit asa ramai pana in lumea de dincolo acolo am canditat eu ca avocat ma pregatesc sa dau bacu peste 10 ani sper ca nu mori pana atunci, ma ofer ca avocat

| nyko06 explică (pentru anonim_4396):

Bun si cum in ziua de azi nu cunosti niciodata pe dea-ntregu omul de langa tine biserica sa nu fie deacort cu divortul iar eu am dat peste un nemernic care a disimimulat foarte bine iar eu ajung sa traiesc in chinuri sa ajung batuta sau mai stiu eu cum si atunci unde se ajunge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyko06):

Mai greu gasesti bun la un om in ziua de azi