| anonim_4396 a întrebat:

Bună dragilor! De ce de fiecare dată când mă duc la biserică nu simt nimic, nu simt de parcă ar intra duhul sfânt în mine, nu ma simt bine ba din potrivă vreau să plec cât mai repede acasă... Pur şi simplu nu îmi place nu înţeleg aproape nimic din ce îmi spune părintele, pls help me!

Răspuns Câştigător
| adi97 a răspuns:

Eu cred ca tu esti posedat din monet ce ii spui ei ca nu se mai poate face nimic pentru ei.Daca si cei mai rai oamnei L-au accepttat pe IIsus in inima lor atunci cum sa nu mai fie ceva de facut pentru ei rolling on the floor.Dupa poza si raspunsul pe care i l-ai dat tu esti mai aproape de diavold decat ea(incearca si tu sa il accepti pe Dumnezeu si numai vorbi asa). Acum pentru cea care a pus intrabarea :nu iti fie teama probabil ca tu cand esti in Biserica te gandesti la altele, dau un exemplu pentru baieti mai mult(Daca el se duce la Biserica si se gandeste la nu nstiu ce joc care il asteapta acasa normal ca ii vine sa se ntoarca acasa).Si eu am trecut prin ce spui tu si chiar prin exexplul pe care l-am dat rolling on the floor dar dupa ce m-am Spovedit si Impartasit acum de Craciun vad ca nu mai imi vine sa plec din Biserica incearca sa cauti adevarul si Iisus de va face libera si vei vrea din ce in ce mai mult sa stai la Biserica. Sper ca ti-am fost de ajutor

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Asta mi se întâmplă și mie. Adică nu neapărat că vreau să plec repede de-acolo, doar că nu simt nimic, ori de intru într-un supermarket, ori într-o biserică, e tot aia. Meh, dacă nici nu cred în dzău, e cam greu să simt nuș ce, pentru mine nu contează. Îmi plac mânăstirile, construcțiile, dar cam atât.

| BrD a răspuns (pentru aliceinchains):

Si mie tot dpdv arhitectural imi plac.

| Inferno a răspuns:

Esti posedat de diavol si nu se mai poate face nimic pentru tine. Esti PIERDUT.

| Inferno a răspuns (pentru adi97):

Am facut si eu o gluma domnule posac.

| Inferno a răspuns (pentru adi97):

PS:Nu am mai fost la biserica de la 4 ani.

| adi97 a răspuns (pentru Inferno):

Eu cred ca tu esti posedat din monet ce ii spui ei ca nu se mai poate face nimic pentru ei.Daca si cei mai rai oamnei L-au accepttat pe IIsus in inima lor atunci cum sa nu mai fie ceva de facut pentru ei rolling on the floor.Dupa poza si raspunsul pe care i l-ai dat tu esti mai aproape de diavold decat ea(incearca si tu sa il accepti pe Dumnezeu si numai vorbi asa). Acum pentru cea care a pus intrabarea :nu iti fie teama probabil ca tu cand esti in Biserica te gandesti la altele, dau un exemplu pentru baieti mai mult(Daca el se duce la Biserica si se gandeste la nu nstiu ce joc care il asteapta acasa normal ca ii vine sa se ntoarca acasa).Si eu am trecut prin ce spui tu si chiar prin exexplul pe care l-am dat rolling on the floor dar dupa ce m-am Spovedit si Impartasit acum de Craciun vad ca nu mai imi vine sa plec din Biserica incearca sa cauti adevarul si Iisus de va face libera si vei vrea din ce in ce mai mult sa stai la Biserica. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Inferno a răspuns:

Daca nu o sa imi dai funda la raspunsul precedent este calr ca esti posedat. Dracu nu vrea sa se stie adevarul)
Daca imi dai funda poate se mai poate face ceva pentru tine.

| Holocaust a răspuns:

Pentru că e normal.Să mă gândesc când am fost ultima oară la biserică.de paște.Nu de alta, dar stăteam cu prietenii.Mi se pare o prostie faza cu intratul duhului în tine, deși mai bine s-ar vorbi despre revărsarea acestuia asupra ta.Eu cred că totul e o prefăcătorie.Tot ce faci e să te uiți pe pereți, să te plictisești și să inhalezi fum.de-ăla de la tămâie.Preotul doar citește ceva,nici nu-mi pasă, nici nu înțeleg.
Sunt mulți oameni care merg la biserică, în special cei bătrâni. Oare ei înțeleg ceva? Habar n-am.
Poate nu-i de mine biserică...nu că m-ar deranja. Poate nu-i nici de tine.Fă ce vrei tu.Nu te obligă nimeni să pierzi vremea acolo.

| CobraLeon a răspuns:

Te astept pe la mine ca sa iti arat cum poate intra "duhul sfant" in tine. Sigur il vei simti!

| doctorul5 a răspuns:

Esti atee, se vede dupa cum scrii de corect.Ateii nu "simt" deoarece sunt mai nesimtiti.rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| PreaSfintitu a răspuns (pentru doctorul5):

Hai sa numaram ateii agramati dupa TPU si dupa crestinii agramati sa vedem care sunt mai multi

| BrD a răspuns:

Nu te mai duce la biserica. Ce rost are? Nu exista nici un duh si nici un dumnezeu in biserica. Altfel nu ar fi trasnite atatea biserici ( un exemplu http://www.adevarul.ro/......76630.html )

| EojiKumnE a răspuns (pentru BrD):

saraku de tine straight face

| EvangelineDS a răspuns (pentru EojiKumnE):

Mai bine ai invata sa scrii inainte sa ii judeci pe alti happy

| EojiKumnE a răspuns (pentru EvangelineDS):

ce ti se pare tie gresit in ce am scris eu?raised eyebrows

| EvangelineDS a răspuns (pentru EojiKumnE):

''saraku''? eu cred ca era saracu laughing

| EojiKumnE a răspuns (pentru EvangelineDS):

fai fetito p tine te doare capu 'k' in loc 'c' cred ca si cel mai prost copil ar sti ce inseamna asa ca mai bine numai comenta ca ***winking

| EvangelineDS a răspuns (pentru EojiKumnE):

Hai ca nu am chef sa imi bat capu' cu un cocalar /o pitipoanca happy

| EojiKumnE a răspuns (pentru EvangelineDS):

mars

| BrD a răspuns:

Nu te mai duce la biserica. Ce rost are? Nu exista nici un duh si nici un dumnezeu in biserica. Altfel nu ar fi trasnite atatea biserici ( un exemplu http://www.adevarul.ro/......76630.html )

| noktambul a răspuns:

Dar cand intra altceva in tine "simpti" ceva sau " din potriva"? Nu "simpti" nevoia sa pui mana pe cartea de romana?

| Roxiuttzaaa a răspuns (pentru noktambul):

Ia taci din gura fraiere

| RoXyRaLu a răspuns:

Buna! Multi adolescenti au problema asta! Cel mai des, este motivul ca noi stam prea mult la calculator, televizor si in,, lumea virtuala", atat de mult incat nu ne mai emotioneaza mersul la biserica, si lucrurile astea care tin de interorul nostru, Pur si simplu devenim pietre. Nu mai simtim nimic profund in biserica si nu ne mai impresioneaza vorbele parintelui. Din aceasta cauza vrei sa iesi cat mai repede din biserica! Eu zic sa incerci sa te gandesti noaptea la acest lucru, la cat de important este si poate vei reusi sa prinzi dragul de a merge lla biserica.
Sper ca te-am ajutat? Ma raslatesti cu o fundita?batting eyelashes
Pa, pa!

| RoXyRaLu a răspuns:

Raspunsul meu nu a fost bun?sad

| George2000_6958 a răspuns:

E de rău...Nu te speria,dar am mai auzit si eu de oameni ca tine,si din cate am auzit,diavolul,e in sufletul acelor oameni,du-te cat mai repede la un preot, poate te ajuta el, si nici macar nu te uita la ce au scris alice si brd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cui nu-i place sa stea la biserica? cine nu sufera cuvantul Domnului? cui nu-i place aghiazma? cine nu iubeste adevarul? daca aveai Duhul sfant in templul trupului tau, acestuia i-ar fi placut in casa Domnului.dar tu ce fel de duh ai in tine? eu mi-as face griji, sa fiu in locul tau.

| BrD a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu n'ai avut tetris cand erai mic? laughing

| Roxiuttzaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ţi-ai face griji? Adică eu cred în El, dar la Biserică nu simt nimic nu mă simt mai bine poate un pic mai rău sau la fel.

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai iubi adevărul, l-ai căuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Delia? nu devii sfant peste noapte.cand iti deschizi inima sa intre Domnul Iisus, trebuie sa-ti deschizi si mintea.deasemeni trebuie sa citesti ceva religie, notiuni de baza pana sa intelegi ca inima este ca un ogor care trebuie lucrat pana sa sameni samanta cuvantului lui Dum, nezeu in el.si dupa ce ai samanat trebuie sa prinda radacina.cred ca iti dai seama ca e o lucrare pentru intreaga viata.nu de o zi doua, sau doar vizite la biserica duminica.bineinteles ca daca mergi la biserica dar te gandesti la altele care nu au legatura cu cuvantul Domnului si cu credinta, Duhul sfant nu e cu tine.

| aFurisit a răspuns:

happy, Ce stiti sa mai speriati lumeahappy

In primul rand, Delia nu cred ca are mai mult de 10 ani happy e copil, ce sa inteleaga ce spune parintele? La varsta ei, stiam doar "Tatal Nostru" si "inger ingerasul meu", ma mai lua bunica mea la biserica, dar ma plictiseam, nu neaparat ca nu credeam in Dumnezeu sau am pe nu stiu cine in mine, pur si simplu eram copil si nu intelegeam multehappy

si ce vreti voi sa simtiti cand intrati in biserica?
Crezi ca daca ai intrat, pacc vuuup, ai scapat de toate pacatele si te simti alt om? laughing
Te duci la biserica sa te rogi, sa asculti slujba si pleci cu multumirea de sine, sufleteste ti-ai facut datoriahappy. pleci cu speranta ca o sa fie mai bine!

thinking parerea mea

| Roxiuttzaaa a răspuns (pentru aFurisit):

Ba tampitule am mai mult de 14

| aFurisit a răspuns (pentru Roxiuttzaaa):

Dupa cum mi-ai raspuns. tot copil esti. numai ca ai adaugat si putina prostie!