| anonim_4396 a întrebat:

Buna este pacat mare sa juri stramb, adica am facut ceva m-au descoperit eu sa nu zic adevaru ca imi era rusine am jurat pe DUMNEZEU ca nu este adevarat desi era. Funda restul vot

Răspuns Câştigător
| MiNuTz a răspuns:

Roaga-te timp de 3 zile dimineata si seara si evita astfel de momente...
Spune-le adevarul
Daca te vor rani nu ii mai considera oameni
Toti avem secrete...

7 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Urat obicei! E de prost gust! Nu mai face asta, nu are niciun sens, e doar inca o minciuna si o falsitate! Si nu cred ca vrei sa fii asa! happy
Nu ma refer la juratul pe Dumnezeu, ci ma refer la juratul de orice fel!

| Zenithf a răspuns:

Dumnezeu uraste minciuna. Nu uita ca inceputul pacatului a fost asta: "hotarat nu veti muri". Si fiindca Iisus este Cuvantul, minciuna este impotriva lui Iisus.
Nu zic ca eu nu am mintit niciodata, dar uite ce este minciuna...

| ania a răspuns:

Indiferent dacă e mare sau mic(doar despre mândire se spune în Biblie că e un păcat mare), e un păcat. Orice păcat pune bariere între noi și Dumnezeu. Dacă alegi să conteze asta pentru tine și vrei să fii liber de mustrări de conștiință, sfatul lui AliGab e unul foarte bun.

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune ca sa fac pe crestinu ortodox care nu sunt...
"O sa arezi in iad buhuhuhu "
Si ca sa fiu eu normal. ( un ateu convins)
Chill dude, nu vezi pati nimic, doar ca nu-i 'mumos' (ca sa fac pe tarfa sentimentala) adica, e cam urat ce ai facut, poate si el/ea iti va face la fel tie.
Sau ti-a facut? ce pot spune, ai grija sa nu se mai repetelaughing ca arzi in iad " buhuuuuu" si toate cele.
P.S se zice " calca stramb" mnu 'jura stramb " laughing

| AliGab a răspuns:

Trebuie sa iti recunosti greseala si sa iti ceri iertare atat fata de persoana pe care ai mintit-o cat si fata de Dumnezeu prin spovedanie. Si in viitor ai grija sa nu mai faci

| Marian001 a răspuns:

Este un pacat foarte mare, sa te juri pe Dumnezeu dar daca iti pare rau si te rogi lui D-zeu sa te ierte, poate ca te va ierta.dar sa nu mai te juri ca-i pacat.bafta

| MiNuTz a răspuns:

Este un pacat destul de mare dar daca te rogi 3 zile dimineata si seara si eviti sa mai savarsesti astfel de fapte, Dumnezeu te va ierta