| anonim_4396 a întrebat:

Buna grup TPU, de aproape o saptamana nu scap de dezamagire, sunt o femeie cu frica de Dumnezeu asa ca ma gandesc sa ma spovedesc si la preot dar poate ma puteti sfatui si voi.Eu cred ca omul e dator sa suporte durerea si nelinistea pana cand Dumnezeu il ia la el, nu sa intervenim noi oamenii cu motivul ca ii crutam durerea bolnavului. In urma cu 3 saptamani m-am angajat in Germania sa particip ca infirmier la ingrijirea unei batrane autonumita atee de 91 de ani, 43 kg, aflata la pat in stadiu paliativ cu multe boli inclusiv cancer. Degradarea sanatatii i s-a facut cu pasi repezi si in ultimele 6-7 zile de viata era foarte infricosata, tremura si se agita ca si cum vedea spirite rele si repeta: "Lasati-ma, asa ceva nu se poate". Cu 3 zile inainte sa moara cei doi baieti ai sai de vreo 70 de ani impreuna cu medicul de familie in Germania unde se afla au stabilit sa o treaba pe injectii subcutanate cu morfina si intrucat procedura cerea semnatura unui oncolog sau cineva certificat de guvernul neamt in a asista "suicidul" au chemat o asistenta de la acea organizatie ce ii injecta la 6 ore cate 1ml de morfina. In a treia zi cand s-a trezit batrana era mai ceva ca experimentul Frankenstein, se uita in gol, nu isi mai misca niciun muschi si a murit fara a scoate un sunet, se trezea in ultimele doua zile la fix 5.5 ore dupa ce isi primea doza; desi nu am participat activ la injectarea ei m-a marcat aceasta experienta.

Răspuns Câştigător
| kalasnicov22 a răspuns:

Si eu m-am spovedit, la un moment dat preotul a zis, dumneata ai venit sa te spovedesti sau sa te dai mare?

| gabriela2201 a răspuns (pentru kalasnicov22):

Urat din partea lui; in loc sa aprecieze si sa te incurajeze te-a luat la 11 m.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu cred ca omul e dator sa suporte durerea si nelinistea"

De ce cu cat mai religios cu atat mai crud fata de fiinta umana?

| gabriela2201 a răspuns (pentru suntserios):

Nu este cruzime, si in Biblie sunt numeroase exemple de oameni credinciosi ca Iov care au suferit; daca ingaduie Dumnezeu sa trecem prin clipe grele e ca sa ne invete o lectie (sunt suferinte mari si in timpul vietii nu doar pe patul de moarte), n-ar trebui sa-I dam peste mana sa stopam singuri suferinta celor din jur.

| suntserios a răspuns (pentru gabriela2201):

Un tiran acest Dumnezeu... Să își chinuie propria creație pentru satisfacerea proprie.

| doctorandus a răspuns (pentru gabriela2201):

Un zeu care aproba violul, sclavia si genocidul nu e demn de inchinare.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu nu este doar o speranță sau nădejde. Ci El este o realitate, o Persoană ce Se vrea a fi descoperit.
Alegerea celor mai mulți oameni de a dori să trăiască fără Dumnezeu, va duce întotdeauna la deznădejde pe care nimeni nu și-o poate imagina cât de mare și adâncă poate fi.
În schimb, alegerea de a cunoaște pe Dumnezeu va umple golul ființei umane de o nădejde ce nici nu poate fi descrisă. Dragostea existentă dintre muritori poate că mai poate fi descrisă; dar dragostea dintre om și Dumnezeu este dincolo de înțelegerea ființelor umane. Fără această dragoste, viața aceasta nici nu se poate numi viață, oricât de plin de bani și fericire ar vreunul dintre noi.

Pe de altă parte, mai sunt și unii oameni care nu doar că ei nu cunosc pe Dumnezeu, dar ei se și aventurează pe tărâmul celui rău prin folosirea practicilor ce îl atrag în viața lor: ghicire, vrăjitorie, tarot, descântece și multe altele de felul acesta. Chiar și simplii spectatori fac ca arhivrăjmașul să nu mai de-a pace nici măcar acestora care doar au luat parte ca spectatori la lucrările lui. Oamenii se joacă cu viețile lor: atât cu viața prezentă, cât și cu cea veșnică ce poate fi căpătată de orice alege să trăiască trup și suflet pentru Dumnezeu.
Tu nu trebuie să te simți vinovată pentru votul la care nu ai luat parte în dreptul trecerii la odihnă a acelei femei.
Tehnologia este de la Dumnezeu, dar nu întotdeauna oamenii o și folosesc pentru slava Lui. Nu sunt de acord cu susținerea în viață a unui muribund; dar odată legat la aparate, nu sunt de acord cu deconectarea lui de la ele. Moralitatea oamenilor este departe de moralitatea lui Dumnezeu.

| gabriela2201 a răspuns (pentru anonimg):

Multumesc, foarte util raspunsul tau!

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Am uitat sa adaug ca acest serviciu de eutanasiere acasa nu e gratuit, costa cam 1000 euro ce se pot plati din asigurare de sanatate, chiar daca unica firma e acreditata de guvern. Ce om integru ar semna sa-si ucida parintele, fie si pentru a-i curma suferinta, dar sa mai si plateasca?

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Interesant cate hibe si capcane exista in tarile vestice democrate, dar si mintea omului e naiva. E de vreun folos in a oferi cuiva, fie chiar ruda, prin semnatura la notar drept de decizie asupra proprietatii, finanțe sau îngrijire medicală? Poate are ca scop sa se foloseasca de bunurile tale si iti grabeste moartea. Cred ca mai bine n-ar exista optiunea de eutanasie in mana cetatenilor.

| gaminator a răspuns:

Buna! Pentru crestin, durerea este de fapt bucurie, aceasta lume este "trecerea prin foc", care duce la mantuire. Spre exemplu, sfintii isi pun intrebari atunci cand nu primesc ispite, pe cand pentru omul de rand, aceasta este nebunie, cum adica un om sa isi doreasca sa patimeasca cat mai mult? Incearca sa iti gasesti un duhovnic bun, sa mergi la spovedanie atunci cand ai ceva care te apasa foarte tare si sa te rogi cat mai mult, pentru ca rugaciunea educa constiinta si aduce linistea in suflet si inima.

| gaminator a răspuns (pentru gaminator):

Edit: care te apasa si simti sa scapi de acea durere a constiintei, iar duhovnicului ii poti cere orice sfat ai nevoie

| gabriela2201 a răspuns (pentru gaminator):

Am gasit, multumesc de ajutor!

| gaminator a răspuns (pentru gabriela2201):

Cu drag!