| Yosifica a întrebat:

imi puteti spune va rog cateva lucruri despre baptisti? Despre religia lor, despre botez, tinute, cateva reguli, cum e la biserica lor etc.(daca stiti mai multe lucruri mi-ar fi de folos)

Răspuns Câştigător
| rocco09 a răspuns:

Sunt oameni ca toti ceilalti, se imbraca la fel ca ceilalti care se imbraca decent, nu au o tinuta specifica, se boteaza la maturitate daca vor sa imbratiseze crezul baptist, daca nu merg unde vad cu ochii fara sa oblige cineva sa faca ceva, la slujbele lor se canta, se roaga si se predica, poate participa cu prezenta oricine fara sa fie nevoie sa participe activ cu ceva! Daca e comunitate mica s-ar putea ca la urma sa mearga la noul venit sa-i multumeasca de participare, daca e biserica mai mare n-o sa observe nimeni! De ce intrebi?

| Yosifica explică (pentru rocco09):

Prietenul meu este baptist iar eu ortodoxa si nu stiam cum este la ei. din ce mi-a povestit el am inteles ca se canta si in rest e ca la mine la biserica, multumesc!

| Rebeka321 a răspuns (pentru rocco09):

Si nici nu se face cruce, nu se inchina la icoane, nu exista mir, se pune multa baza in rugaciune pe Dumnezeu si mai putin pe Maica Maria, Sfinti etc.(asa cum ar fi normal)

| rocco09 a răspuns (pentru Rebeka321):

Nu pot sa spun cum ar fi normal, normal raportat la ce? Raportat la biserica ortodoxa sau catolica nu e normal, raportat la bisericile reformate (luterani, calvinisti) e normal ...raportat la bisericile neoprotestante e normal. Raportandune la musulmani si la hindusi nici biserica ortodoxa nu e normal.
In concluzie e important daca e e normal raportandune la Biblie, cea care este si pe altar la preot si pe anvon la baptisti

| Rebeka321 a răspuns (pentru rocco09):

Ma rog fiecare o i-a cum vrea dar, In Biblie spune sa nu te inchini la idoli( adica icoane)

6 răspunsuri:
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este o secta crestina aparuta undeva prin anul 1600, numele ei venind de la a baptiza adica a boteza.
Uite aici o sursa cu mai multe informatii despre aceasta confesiune http://www.crestinortodox.ro/secte-culte/cultul-crestin-baptist-72854.html insa ei sunt indepartati de Biserica Originara.

| rocco09 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

In primul rand baptist e un cult nu o secta daca stii sa faci diferenta, mai apoi nu am gasit acolo ca "s.au indepartat de biserica originara"