| heyromania a întrebat:

Intrebare pentru atei: Cati dintre voi ati pus vreodata mana pe biblie, sau pe " Invatatura de credinta crestina ortodoxa", ce sa mai vorbesc daca aveti vreo icoana cat de mica in casa? Sper sa gasiti calea adevarului, a dreptei credinte si sa va abateti de la mainile satanei, de la calea cea ratacitoare a satanei. Chiar daca nu credeti in satana, ei ii convine atata timp cat nu credeti si in Dumnezeu. Slava tie Dumnezeule, slava tie! Amin.

Răspuns Câştigător
| mimikafrumusika a răspuns:

Sunt ortodoxa dar cred ca ar trebui sa respectam credintele fiecaruia pentru ca fiecare are libertatea de a alege in ceea ce vrea sa creada.

22 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ai tras ceva pe nas înainte să postezi asta?
Oricum, da am pus mâna pe Biblie, chiar m-am apucat să o citesc până am ajuns la un anumit punct unde am zis că e prea plictistore și ilogică să o citesc pe toată ala că am renunțat ( Și nu, nu am renunțat din vina Satanei care m-a ispitit spre rău).
Și de icoane, gosh, cerd că am mai multe ca-n biserică, am și ațipilduri cu sfinți, la urma urmei picturile sunt tot picturi, ori că e cu un claun psihopat sau cu o șcenă biblică pentru mine tota aia e, se numește artă.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Am pus mana pe Biblie, si in ea scrie doar prostii.
2. Avem icoane, mama e crestina.
3.Parca ai fi copia Emei sau a Marioarei.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite ca am avut curiozitatea sa citesc Biblia; e chestie de cultura generala, nu de credinta. La fel, am citit si Coranul. Iar faptul ca am citit "Mein Kampf" nu ma face obligatoriu si nazista.
Icoane nu am in casa, pentru ca mi s-ar parea o lipsa de respect pentru cei care se inchina la asa ceva; atata timp cat nu ma inchin, de ce as tine o icoana in casa?
Ah... daca mi-as putea permite o icoana pictata (sa zicem) de Caravaggio, originala, da. As tine-o ca pe un obiect de arta si nu ca pe unul de cult.
Te-am lamurit? Ok. Acum fugi la biserica sa nu pierzi vecernia.

| chelstone a răspuns:

Am citit prima pagina a bibliei si mi-a fost de ajuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Toti ateii am pus mana pe biblie,cred ca asta ne-a facut sa fim foarte convinsi ca dumnezeu nu exista.
Am impresia ca de asta a fost scrisa cartea aia, ca cei care citesc sa se "lumineze".
Icoane nu am, nu dau banii pe lemne cat timp padurea este plina.
Ba chiar pot spune ca de 3 ori am citit biblia.
Recunosc ca de 2 ori nu am reusit sa o termin,deoarece urasc basmele, a fost chiar foarte plictisitoare cartea, dar a 3 a oara m-am ambitionat.
Si am o biblie acasa, dar o pastrez deoarece este din anul 1900, si valoreaza o gramada.

| Bogdanux a răspuns:

Impusca-te.Nu m-as putea cobori la nivelul unei intrebari oribil de prost formulata, asadar la nivelul tau.

| Hombre a răspuns:

Neuroni sa-ti lumineze mintea, conexiunile neuronale sa nu se scurtcircuiteze, "conductorii' nervosi ce-ti strabat corpul sa fie protejati, si un pic de minte daca ai mai avea, ai tăcea.

| Laura a răspuns:

Am citit o parte din biblie, și aș fi citit-o pe toată dacă nu mi se făcea scârbă. Icoane nu știu câte am în casă, pe pereți am două mici, puse de părinți, na, doar e casa lor, n-am ce le face. Satana e fată? R'amen și ție!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Eu am pus mana ca era prafuita si mi-a zis maicamea sa o mai sterg! oricum am folosit manusi sa nu se ia prostia din ea!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ateii au citit Biblia, ca doar nu au devenit atei dupa ureche, iar marea majoritate au si icoane in casa ( dar nu se inchina lor), pentru ca au copii pe care nu vor sa ii influenteze ( sau alte rude... dupa caz ). Nu o icoana ma face ateu sau credincios! Irelevanta intrebare...

| MoonLight a răspuns:

Asa si daca am pus mana pe biblie si am icoane in casa, asta inseamna ce? Nu crezi ca esti putin batut/a in cap? Crezi ca daca eu sunt atee inseamna ca toata familia mea este ca mine?

Ce cale a adevarului? Zi si mie unde vezi tu adevarul aici?! Care dreapta credinta ca toate credintele sunt aproape identice din punct de vedere ideologic. Toate au un Zeu si mai multi oameni care ii raspandesc vestea.

Si te rogi la Dumnezeu la biserica. Tu crezi ca daca scrii "Sala tie Dumnezeule" pe un site, de ajuta cu ceva? Hai fiti seriosi...

| Zippy a răspuns:

De ce un ateu ar trebui sa aiba o icoana in casa? nu ii gasesc rostul. Drept tablou sau de ce?

| bluebios a răspuns:

Am citit Bibliea in intregime, chiar de mai multe ori, pot sa spun ca este o carte pe care o recomand cu caldura la oricine vrea sa devina ateu, mai ales vechiul testament, care consider ca este extrem de edificator asupra moralitatii crestine. Icoane nu am deloc prin casa, iar biblia o am decat in format electronic. Nu am cum sa merg pe calea Satanei, deoarece diavolul este o inventie a religiei, iar eu nu am nici o religie.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu nu sunt ateista dar nu-mi plac exagerarile cu amintirea numelui care nu trebuie amintit.Un credincios adevarat nu se gindeste la ce nu trebuie se gindeste doar la Dumnezeu si are sufletul curat si respecta porunca :nu judeca sa nu fi judecat.

| Reminisce a răspuns:

M-am născut și trăiesc într-o familie creștin-ortodoxă și sunt ateu. Cu toate astea pot să spun că știu mult mai multe despre religia voastră, sau alta, decât majoritatea adepților ei/lor.
Eu nu consider un om ateu, doar că spune că el nu crede în Dumnezeu pentru că nu vrea să se ducă la biserică așa cum îi spune mă-sa. Un ateu cercetează, gândește, pune în balanță orice aspect pentru a-și da seama cu adevărat unde se situează.
Nu cred că ești tu în măsură să ne plângi nouă de milă!
De ce să nu cred în Satana? Cred în el la fel de bine cum cred în Dumnezeu sau în Harap-Alb. Sunt doar personaje fictive, pe care putem să le caracterizăm direct(după cărți scrise de oameni).
Prea mult sarcasm?

| Fluffinator a răspuns:

Ce legatura exista intre a fi ateu si a fi satanist!?
Doar pentru. ca nu sunt atat de ratat incat sa ma trezesc in fiecare duminica la ora 6 si sa ma duc la Biserica nu inseamna ca sunt satanist. Si oricum, odata pe an tot ma duc si eu la Bisericalaughing
Si nu.nu am pus mana pe Biblie, cine stie poate ma arde rolling on the floor

| anyia a răspuns:

Buna. Intrebare pentru prosti. Cati dintre voi ati pus vreodata mana pe alta carte decat biblia, ce sa mai vorbesc daca nu aveti vreun tablou pictat de un om care nu stia cum sa-si piarda vremea? Sper sa gasiti calea inteligentei, a credintei ce nu exista si sa va abateti urechile de la minciunile popei, de la calea cea ratata. Daca credeti in dumnezeu, lu nea` popica o sa-i placa. Slava tie turmei, slava tie! Amin.

| Casandra a răspuns:

Nu stiu ce-i ala ateu, icoane n-am in casa, pentru ca nu sunt crestina ortodoxa...eu sunt baptista, si da am pus mana pe biblie si imi place foarte mult

| Firefly a răspuns:

Noroc de tine ca ne arati calea spre lumina. rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar invatatura de credinta islamica ce are? Dar hinduismul, budismul si jainismul ce au? Pui intrebari doar sa te afli in treaba, sa vada lumea ca existi pe Terra. Vezi-ti de religia ta, in liniste, nu mai bate toba prin sat!
Ia spune, ce religie avea Adam? Pe atunci nu exista crestinismul ortodox, sau de alta natura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca am ceva cu religea dar nici nu pot spune ca is credincios
raspunde tu,(daca eu spun ca ai sa te lovesti la piciorul stang )ai sa te lovesti?,,,,, sa spunem ca exista ceva dzeu etc (a venit cineva de pe lumea cealalta sa spuna mergeti in rai ca in iad e rau?) legat de biblie...(hmm aici am sa te contrazic e scrisa de oameni ca oricare alta carte doar ca proeti o interpreteaza dupa bunul plac e manipulare in masa ceva de genul tu sa fi de acord cu mine te intreb "simplu e scris negru asta?" intelegi si toti care vor citi vor spune cum am spus eu,,,,,,,>nu stiu daca a existat sau va exista cineva vre o data care sa spuna ca e adevatat ceva >>>omul modern stie sa inventeze asta stim si noi si religia va ramane una din cele mai mari puteri ale globului pentru care vor mai fi multe razboaie si multe mame vor mai plange... inchei ca nu are rost