| LorentiaIoanaSociu a întrebat:

Bună! Intru în clasa a VIII a și vreau să mă retrag de la ora de religie. Știu ca trebuie să facă părintele o cerere și de astea, dar întrebarea mea este : ce motive pot să dau? 100% o să mă întrebe diriginta sau proful de religie (probabil în fața clasei) din ce motiv nu mai vreau să particip. Nu vreau sa spun ca sunt ateu, ca nu ma fascinează deloc acest subiect sau că aș prefera să scap de oră ca să mă fixez mai mult pe materiile pentru examen pentru ca mi-e frică să fiu judecă (mai ales că am anxietatea ft gravă). Dacă aveți alte scuze mai bune vă rog să mi le spuneți!

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu trebuie sa dai nici un motiv, scrii cerere ca vrei sa te retragi si gata. Nu scrie in lege ca trebuie sa dai vreun motiv ppenteu a te retrage.

| Violleta2022 a răspuns:

Motivul trebuie sa fie unul real.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu era invers?
Participa doar cei care vor?

| LorentiaIoanaSociu explică (pentru suntserios):

Nu stiu, ca gen eu am fost înscrisă automat la religie si diriga o zis sa fac cerere ca să ma retrag

| Fatamuntilor a răspuns:

E fix invers
https://lege5.ro/......etodologie
parintii trebui sa faca cere daca ai fi participat
vorbeste totusi cu dirigintele

| gabriela2201 a răspuns:

N-ai nevoie sa te retragi de la ora de religie, iti va fi foarte utila in viitor dupa ce termini scoala si te lovesti de lumea reala- multi nebuni psiho; nu te va intreba nimeni de nota de la examene sau mediile la stiinte exacte dar lejer poti fi pus in situatii in care ori alegi sa ramai cu fruntea sus ori cu fruntea jos de teama sa nu fii oita revolutionara si sa pierzi unele beneficii. Eu am studiat inclusiv in liceu (2005-2009) si chiar daca ti se pare pierdere de timp ori doar o materie care sa te ajute la media generala daca ai un profesor ce-si iubeste materia il poti intreba orice te framanta.

| gaminator a răspuns:

Scriu asta din postura elevului care isi dorea sa "profite" de oportunitatea asta. Totusi astazi, ma bucur ca parintii nu au fost de acord. In clasa a 12 a am avut un alt profesor de religie, la orele caruia am mers cu placere si de la care am inteles de fapt ce era religia, teologia si viata. Ii multumesc lui Dumnezeu,
dar si parintilor mei pentru alegerea facuta si parintelui profesor care mi-a deschis ochii si cu ajutorul caruia m-am trezit la realitate. Decizia iti apartine, eu doar mi-am spus experienta si ti-as recomanda sa te gandesti foarte bine inainte sa iei o decizie.

| NinjaLegendMan a răspuns:

Draga mea LorentiaIoanaSociu. Doar un sfat pot sa-ti dau. Nu te retrage de la ora de religie, cerceteaza scripturile si cauta-L pe Dumnezeu si daca il cauti din toata inima El ti se va descoperi. Nu pune pe primul loc, materiile si lucrurile aceste efemere. Ai sa ajungi in viata, in unele momente in care vei avea nevoie de Dumnezeu. Din experienta iti spun. Religia adica credinta adevarata e de cel mai mare pret!

| diomaiale29016 a răspuns:

Ma stai zitto puttana la madonna non gliene frega un cazzo a nessuno come hai trovato dio, impara ad accettare gli altri e non rompere i coglioni con "trova dio! trova dio!" dio non esiste e sei solo delirante perché non sai su chi cazzo ti devi appoggiare per vivere una vita, sei davvero miserabile

| LorentiaIoanaSociu explică (pentru diomaiale29016):

Aiuto (hel why cant i use all caps on this site wtf)