| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
M-am uitat pe YouTube la niște video-uri audio cu niște proroci din biserici de pocăiți cred!
Eu nu înțeleg ce urlă aștia așa
Și ce tot vorbesc jumate românește, jumate păsărăcească?
Unii vorbesc numai păsărăceasca!
Este un canal pe YouTube, nu mai știu exact cum îi spune unde la fiecare video îi un introu ca un fel semnal bruiat/ radiații?
La iconița/ avatarul de la canal, la fel și wallpaperul, e totul roșu cu, o ploaie de bombe peste un oraș!
E o voce de femeie, care vorbește cu un fel de disperare în limba aia păsărăcească pe fundal!
Iar după ce termină o frază, vorbește unul în românește!
șeparagrai, esaltomio, șamanagrovia elitovreia... nu știu ce!
Așa ceva n-am mai văzut!
Te crucești mah!
Ce înseamnă asta?
M-am speriat cum țipă aia!
Ciudat că secțiunea de comentarii, e dezactivată!
Tot timpul apare câte o prorocie cu tot felul de clikbaituri, cam din 3 în 5 zile sau mai mult!
Asta dacă cauți pe YouTube proroci!
Eu nu înțeleg cum de numai la pocăiți îs proroci din astia?
De unde apar?
Răsar acolo pur și simplu?
De fiecare dată parcă bagă spaima!
De ce nu prorocesc în stradă sau de ce nu își fac un canal al lor?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cum putem avea o opinie despre ceva ce nu stim, nu am vazut sau auzit?
Toti crestinii trebuie sa se pocaiasca asa ca daca sunt unii de isi spun pocaiti NU inseamna ca si sunt asa.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ii intereseaza in mod expres pe ei tehnologia.

| Panamax a răspuns:

Nu intelegi cam multe, dovada intrebarile tale.
Se spune ca un idiot pune mai multe intrebari decat pot 100 de intelepti sa raspunda.

| Algo098 a răspuns:

Fac si ei un ban prin minciuna si spectacol fals. Cand nu ai ceva frumos si bun de aratat, arati lucruri false si inutile, dar care starnesc interesul. In strada, s-ar putea sa deranjeze oamenii si sa fie alungati si amendati pentru tulburarea linistii publice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din păcate în astfel de Biserici respectul și bunătatea dau în naivitate și când un ipocrit își dă seama de asta se dă drept proroc sau bancă de Duh Sfânt făcând din întreaga Biserică creștină una cu tente păgâne.
De asta este important să citească fiecare în parte Cuvântul lui Dumnezeu și să se roage pentru ca Duhul Adevărului să-i arate Adevărul.

| Michaeel a răspuns:

Este cam nerespectuos sa zici asa ceva, indiferent de religia sau parerea ta.Nimeni nu vorbeste ''pasareasca'', daca tu nu intelegi o limba nu trebuie automat sa jignesti.Probabil acei oameni tineau slujba in doua limbi pentru ca era o biserica si pentru oameni de alta natie.In fine, pe langa ca vorbesti ca ultimul cocalar te mai si iei de religia cuiva.Nu sunt pocait, ba din contra dar daca ti-e nu iti place pur si simplu nu te uiti, mai bine decat sa te oftici pe TPUwinking

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Asta îi părerea ta!
Nu mi se pare nici o jignire că am zis că vorbesc o jumătate de păsărăcească!
Nu sunt nici un ofticat, doar pentru faptul că am împărtășit ceva ce nu pot să înțeleg!
Da văd că ție îți place mult să "înțepi"!
Așa că mai bine du-te și înțeapă niște baloane!

| gratargratar a răspuns:

Ei pretind ca se pogoara Sf. Duh peste ei, cum se intampla in cazul apostolilor. Doar ca ei nu au Sf. Duh, iar apostolii cu siguranta nu se manifestau astfel - aflam asta destul de clar din epistolele sf. Ap. Pavel.
La ei se pogoara altceva. Poate fi vorba de duhurile rele si de posesie, sau pur si simplu de autosugestie colectiva.
Astia sunt prooroci mincinosi. Au protestantii si sectantii o gramada.

| sanboss a răspuns:

Citeste 1corinteni cap 12. efeseni 4. si cauta pe google, despre ce spune Biblia de proroci, cel mai simplu e sa te documentezi singur, ar fi cam greu prin scris sa iti scriem cate un eseu de zeci de pagini pe tema aceasta

| GicaGigekGica a răspuns:

Urla asa pentru ca vorbeste Duhul Sfant prin ei.