| Littlekid_Axi_1997 a întrebat:

Buna,ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Incep prin a spune ca am fost "prietena" cu un ateu si treptat treptat a aparut sentimentul ala de iubire. Prima data m-am gandit asa, exista un motiv pentru care e ateu (e botezat crestin ortodox) si am incercat sa aflu povestea vietii lui. A fost parasit de mama sa cand era mic,batut,lasat sa moara de foame pana cand intr-o zi unchiul sau l-a luat si din clipa aceea nu mai stie nimic de familie. A fost un copil nazdravan intr-adevar, se certa cu unchiul sau,voia sa-si puna capat zilelor. Acum injura,fumeaza,bea si mi-a marturisit ca nu-i pasa de viata lui. Nici macar nu se respecta,ca om,nici nu stie rostul sau pe pamant. Eu m-am atasat mult de el si vreau sa il ajut. S-a lasat de fumat si de bautura,i-am zis ca nu e bine ce face si incetul cu incetul isi revine. Stiti ca iubirea este Dumnezeu si Dumnezeu este iubirea. Vreau din tot sufletul sa aiba o viata frumoasa,sa fie crestin, sa ajut si eu cu ceva. Parca ma simt neputincioasa. Nu pot sta cu mainile in san si sa vad ca se distruge singur,asta m-ar durea mai mult decat l-ar durea pe el. Imi puteti da sfaturi? Vreau sa fie fericit,sa nu cada in iad, sa fac orice. Am adus vorba de Dumnezeu,ca el nu exista dar cum sa ii dovedesc. Eu cred in El,sunt o persoana buna care face bine (dar mai am si momente urate, nimeni nu e perfect). Nu pot lasa situatia asta asa, va rog, orice, doar spune-ti cum sa procedez. Multumesc ^^

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Sotia mea e crestina si nu discutam problema ateismului sau a credintei.

Motivele sunt numeroase dar un motiv important e ca oamenii ce iau o decizie (teologica sau filosofica) de obicei au gandit-o relativ mult sa o ia si un argument de genul: "am fost bolnav, luam pastile si nu mergeau si am inceput sa ma rog si tratamentul a inceput sa mearga" nu stiu ce sa zic dar nu convinge din alte motive.

Nu stiu ce sa zic, daca vrei sa convingi un ateu in general e foarte simplu: arata ca Dumnezeu exista, ca lucreaza in mod concret (de exemplu ii pasa de populatia Roma si copii lor sa aiba ce manca, sau de Africa) iar in particular, foarte probabil ca daca ai sa ii prezinti argumentele tale discutia nu are sa ajunga aproape nicaeri.

De aceea ce iti recomand:
- vezi ca si moralitate sunteti cat de cat pe aceeasi unda. Daca ajungeti cumva sa va casatoriti, sa vedeti ce faceti cu fii vostri si sa nu va scoateti ochii;
- daca parintii tai sau ai lui sunt ambivalenti si pot sa accepte diferente de opinie;
- daca puteti ignora complet diferentele (mi se pare ca orice convingere a unei persoane trebuie respectate atat timp cat nu face rau celor din jur).

La final, daca prietenul tau vrea sa ajunga in Iad sau nu ii pasa, cred ca ar fi echitabil sa ii vezi si lui argumentele. Poate iti arata ca Biblia e cel putin incoerenta legata de Iad, sau probleme de genul. Nu ti se pare ca daca prietenul tau ar fi musulman si tu ai vrea ca el sa devina urmas al lui Hristos, nu e la fel si cu el ca ar dori sa devii urmaritor al lui Mahomed, cel mai bun profet?

| Littlekid_Axi_1997 explică (pentru KhludCiprian):

Ii voir arata cu timpul ca Dumnezeu exista, dar pas cu pas. Ne uneste si iubirea dar ne si intelegem unul pe celalalt cu toate ca e o persoana "rea" sa zic asa. Multumesc frumos de explicatii. Mi-ati dat de gandit. O zi buna va doresc ^^

13 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Nu faptul ca e ateu se comporta asa! Faptul ca a avut probleme in familie, l-au facut sa se autodistruga.
Tu trebuie sa il intelegi, sa fii aproape de el (daca el asta doreste, nu poti intra cu forta in viata, mintea, inima lui), si impreuna sa depasiti aceasta faza! Nu il forta sa mearga la biserica sau sa citeasca biblia, sa se roage, pentru ca asa il vei indeparta. El are ideile lui, tu pe ale tale. Cum el nu incearca sa te faca atee, nici tu nu trebuie sa incerci sa-l faci mare crestin.

| milan9 a răspuns:

Exista mai multe criterii care valideaza compatibilitatea intr-o prietenie.
Unele dintre ele pun la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

| sublime89 a răspuns:

In primul rand tu trebuie sa intelegi ca nu ateismul este problema lui. Nu trebuie sa fii ateu ca sa ai vicii, sau sa fii depresiv. Un ateu poate sa fie la fel de echilibrat in viata lui ca oricine altcineva. Si eu sunt ateu de multi ani, dar n-am avut niciodata probleme cu alcoolul sau alte lucruri, si nici nu am incercat sa-mi pun capat zilelor. Exista o parte foarte frumoasa la ateism, de care majoritatea crestinilor nu-si dau seama. Iti poate da un sentiment de eliberare si bucurie. In sfarsit esti liber in gandire, si ai in fata ta lumea asa cum este, cu nenumarate posibilitati. Ca sa-l ajuti pe prietenul tau nu trebuie sa te bagi in probleme de religie si ateism, ci sa-i fii alaturi si sa tii la el. Asta ar trebui sa fie de ajuns sa-l aduci pe drumul cel bun.

| Littlekid_Axi_1997 explică (pentru sublime89):

Multumesc din suflet, ii sunt alaturi oricand pentru ca la altcineva nu gaseste alinare. Tine la mine si are incredere in mine pentru ca stie ca vreau sa-i fie bine. O sa tin cont de sfat.Multumesc pentru timpul acordat.

| Alcyon a răspuns:

In primul rand nu incerca sa-l convertesti. Este extrem de enervant. E cam ca atunci cand vine un martor al lui Iehova la tine si incearca sa te convinga. Daca o sa simta ca are nevoie de Dumnezeu si de credinta, o sa-si schimbe singur calea. Daca nu, nu. Sotul meu a fost ateu (si unul destul de agresiv). A scris si-o carte. Dar la un moment dat si-a dat seama ca a ajuns pe un drum care nu-l ducea nicaieri. Oricum ar fi, accepta-l pe omul asta asa cum e. Chiar daca nu gandeste ca tine, important e ca te are langa el.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca il iubesti il vei iubi asa cum este el in adancul sufletului. Daca vrea sa fie ateu lasa-l in pace. Oricum nu faptul ca e ateu sau crestin face un om bun ci modul in care se comporta si daca tu ai reusit sa-i retezi niste porniri urate precum fumatul si bautura e meritul tau asta nu inseana ca el trebuie sa devina crestin.

Scuza-ma cred ca ai o mare problema de logica. Noi toti ne nastem atei, faptul ca la nastere suntem botezati nu determina mental absolut nimic, oamenii devin crestini sau musulmani sau budisti mai tarziu cand pot rationa si sunt influentati, indoctrinati, invatati sau invata singuri despre o religie. Daca intelegi bine, daca refuzi sa pricepi, iar bine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti accesezi JW. Org, si cauti :,, sfaturi practice, in cartea,, Tinerii se intreaba >

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul religie este unul destul de delicat in situatia descrisa de tine.
Ai ales sa iubesti un orb( d.p.d.v. spiritual) acum trebuie sa-i suporti "handicapul".

| DarkAndDreary a răspuns:

Daca spui ca il iubesti, nu ar trebui sa incerci sa-l convertesti. Nu ateismul lui este problema. Exista si crestini deprimati si atei fericiti. E cam complicat sa-i dovedesti ca Dumnezeu exista, depinde de felul cum gandeste, s-ar putea sa nu accepte anumite...dovezi. Si iubita mea care e crestina a avut astfel de momente, totusi nu am aduc niciodata vorba de Dumnezeu si am reusit sa o fac sa se simta mai bine. Vorbeste deschis cu el, nu incerca sa-i schimbi credinta, spune-i ca sinuciderea e o solutie permanenta la o problema temporara, ca o sa regrete daca va face asta.

| photographer24 a răspuns:

Nu el ar trebui ajutat, tu esti cea care necesita ajutor, dumnezeu este o inventie pentru a tine in frau populatia lumii, din pacate biserica a ajuns un mod de a face miliarde de USD, s-a simtit aceasta naivitate a omului si biserica a actionat, ce nu stii tu poate e ca asa zisul tau dumnezeu cu a sa armata de preoti a ucis milioane de oameni pe vremea inchizitiei.Trateaza-te cat mai ai timp, si nu il acuza pe prietenul tau pentru ca el nu are nici o vina, el este cel care gandeste logic si rational.

| Alcyon a răspuns (pentru photographer24):

Daca omul ar fi un robot, da, argumentul tau ar fi unul valid. Dar omul nu e o masina. Are sentimente, vise etc. Astea il ajuta sa traiasca, ii ofera sprijin, il fac ceea ce este. Toate astea dau culoare vietii. Altfel nu esti decat o piesa de mobilier, un computer ruginit si... stricat. La asta te rezumi. Daca gandesti doar logic si rational ajungi un mare frustrat. Si lasa povestile cu Inchizitia... Inchizitia confisca proprietatile celor pe care-i excomunica. Prin urmare, rolul ei era unul extrem de lumesc si anume: imbogatirea prin orice mijloace. Iti suna cunoscut? Fata asta are o intentie frumoasa si mi se pare mizerabil modul in care i te adresezi. Poti sa ma injuri daca vrei happy Nu ma astept la altceva din partea ta.

| Littlekid_Axi_1997 explică (pentru Alcyon):

Eu doar vreau sa fie cat de cat bun,am zis, el gandeste ca un ateu,nu crede in suflet,el doar zice ca orice ar fi la un moment dat moare, ma doare pe mine mai mult decat pe el faptul ca se infunda mai adanc in intuneric, in durere si nu vreau asta. A zis ca renunta la tot pentru mine, adica la ce-i cer, atunci totusi chiar ma iubeste, nu incerc sa-l oblig dar el stie ca ce ma face fericita el continua sa-mi faca pe plac. Oricum va multumesc pentru toate mesajele fie de incurajare, fie mai logice sau de orice tip. Apreciez fiecare mesaj in parte, am inteles cat de cat din fiecare, nu mult dar totusi. Multumesc frumos, numai bine ^^