| Silvianus a întrebat:

Am și eu câteva întrebări:

Cum pot fi oamenii așa de naivi să creadă în ceea ce au scris evreii pentru a prostii lumea, și să fie așa de încuiați și să nu observe că totul se învârte în jurul baniilor?
Nu demult am trecut prin Timișoara și am văzut 3 biserici într-o curte, ceea ce m-a șocat. Nu m-a șocat faptul că erau 3 biserici într-o curte ci cum pot fi oamenii așa de creduli și să nu observe toată făcătura asta.(Să nu uitam că sunt mai multe biserici decât spitale)

Mai văzusem mai demult o întrebare în care cineva spunea ceva de genul: Cum pot ateii sa steie noaptea singuri și să plăngă în loc sa ceară ajutorul lui Dumnezeu? Dupa părerea mea asta se întâmplă doar dacă ești prea slab să ai încredere în propriile tale forțe.

Aștept păreri, si sper să nu înceapă un război între creștini și atei, este doar părerea mea și fiecare are dreptul la o părere atăta timp cat nu afectează pe alții.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Cum pot fi oamenii aşa de naivi?"

Nu ştiu.

| ania a răspuns:

Cum pot fi oamenii atat de prosti sa mai faca copii and atatea firme sunt create numai pentru a face profit de pe urma bebelusilor, vanzand jucarii si haine pentru bebelusi?
Si daca toti nevoia aceasta profunda din oameni de a se lamuri in privinta cauzei universului si exisentei a fost pusa in noi tocmai de Creatorul existnetei si EL a ales sa comunice cu noi intr-un anume fel?

| Silvianus explică (pentru ania):

Dupa cum spuneam, de exemplu tu ai intrat in capcana.

| ToKen a răspuns:

Oamenii au nevoie de ceva de care sa se agate. Credinta in tot felul de religii le da speranta. E o metoda de a trece peste greutati, sa zicem.
Dar, cu indobitocirea aferenta, exagereaza, iar baietii destepti profita de naivitate.
Dar oricum, daca te uiti, e o anumita categorie de varsta care fuge la moaste.

| VelaJohnny a răspuns:

Prietene, tu ai habar ce scrie in Biblie? happy Nimeni, nici un critic al Bibliei si nici un ateu zelos nu iti va arata profetiile consemnate in Biblie care s-au implinit dupa secole de la consemnare. Nimeni nu iti va aduce un istoric care cunoaste istoria orientului mijlociu ca sa iti confirme ca Biblia e in armonie cu descoperirile arheologice. Asta e motivul pentru care ii faci naivi pe cei care sustin Biblia, pentru ca vorbesti fara sa cunosti si ai credinta mare in ceea ce iti spun altii.
Daca ai fi cunoscut Biblia ai fi vazut ca fix cartea pe care pretind ei ca se bazeaza (Biblia) ii demasca si nu sustine ceea ce practica ei. Nu isi pot explica preotii de unde provin bisericile, intrucat Isus nu a dat detalii sa fie construita vreo cladire cu clopote, cu cruci in ea si in felul asta. Daca citesti pe wikipedia despre Craciun, sau despre imparatul Constantin vei vedea faptul ca este modificat crestinismul fata de cel original. Nu scrie nicaieri sa te inchini la morti care nu putrezesc (pana si mumiile egiptene nu putrezeau, si nu erau sfinti acei faraoni) nicaieri de icoane (scrie sa nu ai chipuri cioplite) de a iti face cruce, de a aprinde lumanari etc. Tot ce vezi tu la religiile astea care se dau drept crestine e de fapt o combinatie intre crestinismul autentic si paganismul din imperiul Roman. Cauta pe wikipedia subiectul Craciun si pe Constantin sa vezi cat de sfant era el, daca dupa ce a fondat crestinismul in imperiul roman a batut inca monede cu chipurile zeilor pe care inca ii adora precum Marte.
Asta e motivul pentru care oamenii nu mai au nici o incredere in crestinism si devin atei, pentru ca is niste prostii de fapt adunate din religiile pagane si transformate in traditii si obiceiuri „crestinizate". Si eu am fost ateu pana cand am realizat cum e cu adevarat crestinismul si doctrinele pe care le are Biblia, nu religiile. Sper ca mi-ai inteles pe deplin ideea.

| Silvianus explică (pentru VelaJohnny):

Foarte bun raspunsul, mersiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci doar o greseala, stii care e aceea?
Pornesti de la ideea unei conspirati. Torah n-a fost scrisa pentru control, ci era incercarea evreiilor primitiv de a-si explica lumea in care traiau, mai tarziu normal ca au aparut editari care sa conformeze Torah imprejurariilor politico-religioase (vezi Ipoteza Documentara), cat despre Noul Testament acesta nu e scris de evrei, ci de greci si romani crestinati, documenteaza-te despre aparitia Noului Testament, Evangheliile sunt patru marturi izolate una de alta, dar totuna inspirate una de alta despre viata lui Iisus, facand aport atat sursele anterioare exemplu Matei se bazeaza pe o parte din scrierea lui Marcu, Iar Luca se bazeaza pe Matei si Marcu, dar si pe marturii orale despre Iisus, iar Ioan are alta sursa diferita de cei trei, mult timp ultima evanghelie a fost considerata o apocrifa de origine gnostica, lucru care e foarte posibil, infine ceea ce vrea sa evidentiez e ca nu e vorba de o conspiratie, ca oamenii se folosesc de credintele altor oameni pentru cresterea propriei avuti, da.

| Silvianus explică (pentru anonim_4396):

Eu nu spun că a fost scrisă pentru control, ci că este folosită pentru control nu de cei care au scris-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca unul care se crede destept si striga tare; nu vrem catrindale da vrem schitale.Mergi ma la nani si lasa prostiile, stii cati isi au doctoratul in studiul religiilor? iti inchipui ca si l-au luat pe TPU? ce parere e asta?

| Silvianus explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce poti intelege tu ca copil din tot ce am scris eu mai sus. Se vede ca parintii tai nu au investit in educatia ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvianus):

Esti liber sa te increzi in propriile forte,nu te impiedica nimeni.Dar nu poti fi atat de neghiob, incat sa crezi ca ai crescut pur si simplu in pantecele mamei tale singur din voia ta,si daca nu, spune-i cum vrei,legi fizice,universale,evolutie,oricum vrei,eu ii spun Doamne-Doamne,si nu cred ca e un Mos barbos cu plete, ori cum il numiti voi,Dumnezeu,fiul si fantoma.Ce poti gandi rational cu siguranta,e ca in mod natural,ori nu,vei muri singur, asa ca tot muritorul, fara sa ai o explicatie logica unanim multumitoare, referitor la fenomen si ce mai e in continuare, fiindca la noi la prostii astia pupatori de icoane, inchinatori la nu stiu ce oti crede voi, crestinopati, ne invata cuvantul, ca MOARTEA este ultima treapta a fiintarii fizice.Si mai afla ca am cei 6 ani deacasa, fiindca s-a considerat ca sunt destul de destept sa incep scoala de la 6 ani nu la 9 ca tine, iar educatia religioasa o am din nastere si din autoeducatie, fiindca parintii mei aveau treaba iar eu ii ajutam nu stateam in calculator ca tine, citeam si invatam ce tu probabil nu vei invata nicicand, fiindca l-ai exmatriculat pe Dumnezeu.sanatate si virtute.

| 6684464 a răspuns:

De frica, din pacate. Sa auzi ca dupa moarte o sa fii incontinuu torutar nu e tocmai un gand bun, nu-i asa?
Si..., sa para credinciosi, nu? Un om credincios este bun, onest, etc. Deci mai bine vazut in societate.
Nu stiu daca esti ateu sau credincios, dar sperand ca esti pe calea ca buna... nu conteaza daca esti ortodox/neoprotestant/mai stiu eu ce, atat timp cat crezi in Dumnezeu si faci voia Lui, totul este bine. Biblia este numai una.

| Silvianus explică (pentru 6684464):

Apropo, nu mă iau de cei care cred în așa ceva, dar nici nu vreau sa aud de calea cea dreapta etc. Ține pentru tine și cei care cu adevărat cred.

| Silvianus explică (pentru 6684464):

Și sunt mai multe biblii, dacă e până acolo. Că fiecare religie acceptă doar propria biblie, asta este altceva.

| 6684464 a răspuns (pentru Silvianus):

Bine..., deci esti ateu...
Nici eu nu sunt de acord cu privire la popi sau cu rugarea la Sfinti.
Dar fi atent. Am mai spus, Biblia este doar una.
Poti sa nu fii credincios, Dumnezeu a dat libertate. Insa, vezi ca riscul este mare. Daca iadul chiar exista, degeaba iti traiesti viata "la maxim" pentru ca moartea este inevitabila si cu totii stim ca DACA exista, acolo te duci DUPA moarte.
Tu iti traiesti viata "la maxim"? Se merita sa fii ateu?

| Silvianus explică (pentru 6684464):

Dacă ești ateu cu adevărat, nu crezi în iad/rai. Eu pot zice că îmi trăiesc viața la maxim. Și, odată ce spui, Dumnezeu a dat libertate deja încerci să furi acea libertate. Era mai logic să spui, că fiecare are dreptul în ași alege în ce vrea să creadă. Nu înțeleg de ce toți merg pe modul: Mai bine să cred, pentru că dacă chiar exista să nu ajung în iad, atunci dacă ești ateu au trăit ca un credincios, și ai fost privat de acea libertate, iar dacă ești credincios ai trăit cu gândul ca un ateu. Se merită să fiu ateu, dar nu influențez pe nimeni. Fiecare are dreptul să creadă în ce vrea.

| 6684464 a răspuns (pentru Silvianus):

Hm., nu prea am ce sa raspund la asta laughing. E destul de bine ce ai zis.
Referitor la postare(intrebare)... sa stii ca daca faci cum cere Isus devii un om bun, nu un prost. Un om bun, dar cu credinta in Dumnezeu. De fapt, cam asta cere Biblia, sa fii un om bun(sa-ti iubesti aproapele) cu credinta in Dumnezeu.
Fiecare face ce vrea...
Bafta!

| 6684464 a răspuns (pentru Silvianus):

Biblii sunt milioane, dar toate au acelasi Isus/Dumnezeu.

| Silvianus explică (pentru 6684464):

Biblii sunt milioane, dar toate au acelasi Isus/Dumnezeu. Total fals, fiecare are alta denumire si cere alt lucru, precum si ofera alte recompense. Daca faci ce zice acel Isus esti un fraier(no offense).

| 6684464 a răspuns (pentru Silvianus):

Spune 3 Biblii care au alt Isus. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| MistretulPufos a răspuns:

Pentru ca ei fac parte din "Turma", si nu vor sa-si deschida mintile

| Iliotropion a răspuns:

Da cum poate să creadă cineva în miturile Indiene asta nu spui?
De ce toată lumea se leagă de creștini când unii încă mai au zeități cu cap de elefant, zeițe care taie capete etc.

| Silvianus explică (pentru Iliotropion):

Pentru ca crestinii sunt cei care se dau mari si tari. Pana la urma si Dumnezeu este o zeitate, pe care multi o au in cap.

| Iliotropion a răspuns (pentru Silvianus):

L-ai citit pe Nicolae Velimirovic să vezi radiografia societății contemporane intuită încă din anii 50 în cartea Prin Fereastra Temniței?