| florin1979 a întrebat:

de ce cand ai o persoana decedata, in camera respectiva se acopera oglinzile, televizorul monitorul etc, deci tot ce e din sticla cu ceva?

Răspuns Câştigător
| nacumihai a răspuns:

Buna Florine aceste obiceiuri se pasteaza de la crestini primari care din dorinta de a avea ocomuniune mai apropiata cu cel decedat incercau sa acopere toate obiectele care reflectau cipul personelor ramase in viata.deoarece cei ramasi in viata vazind chipul cel neinsufletit neputincios nemaiputind cineva al ajuta cu ceva este inutil ca noi cei ramasi in viata sa ne mai aranjam in fata oglinzi sau sa privim la televizor atit timp cit rapoosatul este printe noi

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Superstiții tâmpite fără nici o noimă.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cauta cuvantul asta in dictionar,, Paranoia''.

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

Ai uitat sa specifici ca la tara si pisica se duce de acasa. Superstitii fara temei religios (obiceiul locului)

| Birjaru a răspuns:

Televizorul? monitorul? Ahahahaha laughing

| dudumihai a răspuns:

Dupa superstitia asta s-au facut filmele Mirrors 1 si 2

| DontHaveANamee a răspuns:

Prefer sa nu cred in altfel de superstitii. Nu comentez.

| Bteen a răspuns:

Aceste practici sunt superstitii stravechi ele cica ar avea darul de a impiedica intoarcerea defunctului sau poposirea lui mai indelungata in casa unde a trait.

| sufletista21 a răspuns:

Ca sa nu'si vada reflectia spiritul persoanei decedate ca ramane vesnic in acea casa.asa se spune din popor

| black1white a răspuns:

Pentru ca spiritele maortilor sa nu poata iesi pana nu se face o slijba de binecuvantare.cica spiritele ar pute iesi sau trece prin suprafetele luciose.stii si tu probabbil ca se spune ca oglinda e granita dintre cele doua luni.
eu un, nu cred in astfel de superstitiibig grin