| cristinabab a întrebat:

Buna. Stateam si ma gandeam. De ce Dumnezeu face diferente intre oameni? De ce nu vine Iisus la fiecare generatie de oameni. Cei care traiau in timpul venirii lui Iisus sunt practic cei mai avantajati, au vazut cu ochii lor divinitatea, au fost avantajati profund in procesul de mantuire.

Noi acum, avem dificultati mai mari sa credem, este extrem de dificil, uneori chiar rade lumea de tine daca esti credincios.

Daca ne gandim insa la cei care au trait inainte de Iisus este si mai grei, ei nici nu stiau de Dumnezeu, probabil e Iadul plin de acei oameni, care nu au avut sansa nici macar a noastra de a cunoaste dorinta lui Dumnezeu?

In aceste conditii, exista dreptate?

9 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

El vine destul de des...dar in ziua de azi, daca sustii ca esti fiul lui Dumnezeu, esti catalogat schizofrenic si internat

| KovacsB a răspuns:

Doar cei din zona lui au auzit de el, cu un magarus nu te deplasai prea departe.
Asta in cazul in care chiar a existat.

| CIVIC1 a răspuns:

Da, Dumnezeu este drept si nu va considera bun pe cel rau si nici rau pe cel bun.
Tu te intrebi de ce Isus Cristos nu vine sa sufere si sa moara pentru fiecare generatie?
Raspuns: isus Cristos a venit pe pamant, a suferit, a murit si a inviat. Cel ce a inviat dupa ce a,, gustat" moartea nu mai poate muri, moartea nu mai are nici o putere asupra lui.
Dupa ce Dumnezeu va face un pamant nou si un cer nou, inlaturand definitiv raul, facandu-l o amintire, singurele semne ale suferintei provocate de raul din oameni ce va ramane imprimat in trupul lui Isus vor fi semnele cuielor prin care a fost pironit pe cruce.

| T0Teu a răspuns:

Normal ca exista dreptate in aceste conditii. Probabil ca ru nu ai inteles mântuirea. Cum sa fie diferente intre generatii? Isus a venit pe pamant cu un motiv, nu ca sa le demonstreze oamenilor ceva, ci ca sa moara pentru pacatele fiecaruia dintre noi ca sa putem ajunge in rai. In plus, sunt oameni care au fost mantuiti, desi au trait inainte de venitea lui Hristos pe pamant. Astfel de exemple sunt: Avraam, Isaac, Iacov, David, Isaia, Ieremia, Ezechiel, Daniel, Noe etc.
In plus, scrie in Biblie ca e mai ferice de cei care cred fara sa vada, decat de cei care cred cand vad. Credinta e credinta, fara sa vezi

| pacatosulBogdan a răspuns:

Noi cei de astazi suntem cei mai avantajati, dar din pacate nu stim sa ne bucuram de avantajul ca avem o Biserica, pastratoarea Cuvantului dumnezeiesc, prin Traditie si prin Biblie; avem Sfinte Taine, Sfanta Liturghie si avem preoti care ni-L impartasesc pe Hristos cel euharistic, daca vom fi gasiti vrednici. Avem acces la atata invatatura dumnezeiasca si totusi putini sunt cei care o gusta. Cati au citit Predica de pe munte sau cati au citit talcuirile Sfintilor Parinti ai Bisericii la Evanghelii sau la Epistole? Avem toate conditiile necesare pentru invatatura si mantuire, dar totusi le respingem si preferam goana dupa placeri, rautatile, desfranarile, avorturile. Hristos este si astazi prezent si este neschimbat, ne este contemporan, dar, ca si cei din timpul vietii Sale pamantesti, refuzam sa-L cunoastem si preferam sa umblam numai prin vedere, nu si prin credinta! Biblia consemneaza ca desi evreii Il vedeau savarsind atatea minuni, ei tot nu credeau in El. Deci, care era avantajul lor? Il puteau vedea si pipai pe Dumnezeu intrupat, dar ei tot nu credeau in El fiindca erau incapatanati si invidiosi.
Iar cei dinainte de Hristos, daca au trait dupa legea firii si a constiintei pe care Dumnezeu a sadit-o in om, si au fost gasiti drepti, au fost mantuiti, pentru ca Hristos S-a pogorat pana si la iad ca sa salveze pe cei care-L asteptau ca izbavitor.
Da, exista dreptate si neamurile o vor vedea si vor vedea si semnul ei, Sfanta Cruce, si vor plange ca nu s-au pocait la timp si n-au crezut in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu!

| EestiSodalane a răspuns:

Ceea ce ai zis aici are atât de multe erori de logică încât nici nu știu de unde să încep. În primul rând aș vrea să-mi zici la ce folos a fost acel "avantaj" pentru farisei și pentru Iuda care au văzut toate minunile și profețiile împlinite de Iisus și tot n-au acceptat. Să nu mai vorbim de apostoli înșiși care deși au avut atâtea motive să creadă aproape de fiecare dată au căzut în neîncredere, în special la momentul crucificării. În al doilea rând, cum îți explici că eu și atât de multă lume în ziua de azi nu avem nicio problemă să credem că Dumnezeu există? În al treilea rând de ce te raportezi la Dumnezeu ca la cineva obligat să se ia după niște reguli? Dumnezeu e liber, drept și iubitor și nu nedreptățește pe absolut nimeni. Din fericire nu știm cum va judeca Dumnezeu pe fiecare om în parte, dar e clar că va lua în considerare absolut orice element din ecuația vieții lui ca să se facă toata dreptatea în final. Vrei să știi, dacă poți accepta, că filozoful Platon e în rai? Acel Platon care a murit înainte de Hristos și nici măcar evreu nu era. Asta ca să înțelegi că Dumnezeu nu e nedrept față de nimeniwinking

| Pocait01 a răspuns:

N-ai înțeles ce s-a întâmplat acolo.
Păi dacă până și Ioan, cel care a pregătit calea Sa, L-a întrebat dacă El este Acela care avea să vină sau dacă trebuie să aștepte pe altul? Cum poți să spui că "Noi acum, avem dificultati mai mari sa credem"... decât cine, decât cei care L-au omorât?
Altele au fost motivele pentru care Dumnezeu a venit ca om pe pământ în timpul în care oamenii venerau zeități cu mare nume în istorie. Și nici unul nu este acela că oamenii aveau atunci cea mai mare probabilitate să creadă în Isus ca fiind Dumnezeu.

Crede-mă că sunt mai mulți oameni acum care spun că Isus este Dumnezeu decât au fost atunci când El a fost cu ei.

| RAY a răspuns:

Iisus nu avea cum sa vina dacă nici nu a plecat

| doctorandus a răspuns:

Dap, sa nu uitam ca pana pe la 1900 aproape toti stramosii tai aveau o teologie constand din 95% superstitii si 5% dogme crestine.