| FlorentinaDinu99 a întrebat:

Bună! Știe cineva în București o biserică (de preferat catolică pentru că au căsuța unde te poți spovedi) care are un preot calm și răbdător? Sunt ortodoxă, nu m-am spovedit niciodată și mi-aș dori să fac acest pas. Pentru cine se întreabă de ce îmi doresc să mă spovedesc la catolici, este pentru că nu simt o conexiune cu spoveditul în fața tuturor la biserica ortodoxa unde se înghesuie oamenii și aud ce spui, plus mai este partea cu statul sub preot și nu mă simt confortabil să fac asta. Vă mulțumesc pentru următoarele răspunsuri sau sfaturi.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Toti preotii catolici sunt calmi si rabdatori! Daca cineva ti-a zis altceva, te-a mintit! Sunt catolic si m-am spovedit la foarte multi preoti, deci stiu despre ce vorbesc!
Totusi cand ajungi la partea in care trebuie sa-ti spui pacatele mentioneaza ca esti ortodox si vezi ce-ti va spune, sau ii poti spune imediat ce intri in scaunul de spovada, dupa salutul: Laudat sa fie Isus Cristos, ca asa incepe fiecare spovada...
Deci poti alege orice biserica catolica ca toate au scaune de spovada inchise si toti preotii sunt calmi in orice situatie, in cel mai rau caz iti va spune ca nu poate sa-ti dea dezlegarea pacatelor tale pana nu te rogi cum zice el apoi sa te intorci din nou la spovada! Dar nu-ti inchipui ca va urla/striga la tine! Tonul vocii sale nu se va schimba! Si inca ceva important: ca sa fi iertata de Dumnezeu si sa fi impacata ca ai facut o spovada buna trebuie sa-ti para rau din tot sufletul pentru pacatele tale si sa-ti fagaduiesti ca vei incerca sa te abtii cat mai mult posibil de la ele, sau pentru totdeauna daca poti!

| FlorentinaDinu99 explică (pentru lpavel):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Din întâmplare știi când sunt zilele în care poți merge la biserică să te spovedești? Sunt tot în weekend sau poți sa mergi și în timpul săptămânii când este mai liber. Am trecut de câteva ori pe lângă catedrala Sfântul Iosif, poate ai auzit sau știi cum sunt preoții de acolo?

| lpavel a răspuns (pentru FlorentinaDinu99):

De obicei inainte de fiecare sfanta liturghie cu 15-20 minute Duminica este cate un preot la spovada dar mai sunt si exceptii, adica nu mereu... dar rar sa nu fie! Acum afla la ce ora e sfanta liturghie si mergi!
Sunt liturghii si in cursul saptamanii in fiecare zi dar dimineata sau seara, depinde de cum a fixat asta fiecare parohie in parte!
Dupa cum am mai zis toti preotii catolici sunt calmi, niciunul nu ridica tonul in scaunul de spovada! Dar e foarte posibil sa-ti puna diferite intrebari dar pe un ton calm binenteles.

6 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun rost sa te spovedesti la catolici pentru ca nu vei primi dezlegare de pacate. Asta doar un preot ortodox iti poate da. Daca te deranjeaza lucrurile astea poti vorbi cu preotul sa te spovedeasca cand nu e nimeni in biserica si sunt sigur ca te va primi.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dezlegarea de păcate, cum spui tu, nu o da preotul, ci Dumnezeu. Nu consider ca (,) conteaza cui te spovedesti atat timp cat esti sincer.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Dumnezeu ți-o dă, dar prin intermediari; de aceea le spune Iisus apostolilor: "Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute." (Ioan 20, 21-23)
Pe lângă asta, catolicii nu au succesiune apostolică. Au pierdut-o.

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

Normal că Dumnezeu o dă, dar numai în Biserica Ortodoxa, nu si in cea catolica