| Cinesafie a întrebat:

As dori sa stiu un procedeu prin care sa ii spun mamei mele ca sunt ateu.
Mama este credincioasa, asa si fratele meu(mai mare cu un an ca mine), iar tata este necredincios, ca mine. laughing
Ideea e ca se vede pe mine ca nu sunt tare credincios si dupa cum ma comport prin casa si restul, insa mama uneori ma tot cheama la biserica, imi zice sa spun "tatal nostru" dimineata, lucruri care normal, nu le fac.
As vrea sa ii spun intr-un mod care sa nu o supere prea tare faptul ca eu nu cred in Dumnezeu si nu as putea sa fiu schimbat de cineva in privinta acestui lucru.
Nu vreau comentarii de genul: "Sa crezi in Dumnezeu, sa mergi la biserica si sa te rogi zi si noapte pentru ca asta e calea ce dreapta" sau alte minuni care pot fi scrise.
Multumesc frumos! happy

Răspuns Câştigător
| Pomar a răspuns:

La mine a fost foarte usor.Era inaintea craciunului de anul trecut si m-am hotarat sa le spun ca eu ma declar ateu.
Si oricum ai mei nu sunt prea credinciosi asa ca nu s-au suparat,au incercat sa ma convinga sa ma mai gandesc dar eu stiam deja de mult ca nu sunt sanse sa ma convinga ca dumnezeu exista si asta a fost.
Dupaia normal,i-am ajutat de craciun si am stat la masa dar nu am vrut cadouri sau chestii din astea si nu am spus rugaciuni sau, ma rog, toate traditiile de craciun.

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Spune-i tatălui tău să-i spună mamei tale, el fiind ateu te înțelege și maică-ta știind că el e ateu o să credă că e moștenire de familie și asta e, o să se resemneze...sau o să bage divorț și o să te renege.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Fa ca mine...nu-i spune din prima, pune-i cateva intrebari mai dificile fara raspuns, dupa aceea zi-i ca nu crezi in Dumnezeu.

P.S: WTF? Decand ateu=homosexual?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Pai trebuie sa o zici mai pe ocolite.De exemplu:Mama ai vazut ca in padure nu toti copacii sunt drepti si frumosi? Daca nu se prinde:
Mama in momentul când ma-ți conceput, ați consumat ceva de care ar trebui sa știu?rolling on the floorFundita?

| Rapunzell a răspuns:

Atata vreme cat Il superi pe Dumnezeu, ce mai conteaza daca o superi si pe mama?

| hate1t4ll a răspuns:

De ce sa-i spui? :-P Spune-i doar daca te intreaba. happy
P.S: Cata, pentru majoritatea credinciosilor a fi ateu este egal cu a fi homosexual (toate astea incadrate in mentalitatea de azi din Romania)

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru hate1t4ll):

Hei! Nu homosexual! Eu vreau sa fiu lezbianca rolling on the floor

| harciog a răspuns:

Domnule dincolo de orice credinta se afla ceea ce insemnam ca oameni pentrucei apropiati.La tine se vede clar dorinta unor contraziceri de opinii si de trairi.Ptr ce sa-i spui cind ai de ales intre a trai in liniste respectind unele reguli sociale, elementare de altfel?

| negru30 a răspuns:

Ai sa crezi in Dumnezeu - sa fii convins de asta Mai asteapta putin si ai sa alergi tu la EL

| Ecea a răspuns (pentru negru30):

Eu de 10 ani astept sa ajung la el.
Si sper in fiecare zi sa ajung la el sau el la mine, dar din pacate cred ca avem orarul cam incarcat si nu avem timp unul de celalalt.
In schimb, imi doresc sa ajungi tu si semenii tai inaintea mea la el.Eu sunt prea ocupat cu invatatul,studiatul, ma gandesc ca intr-o zi un pot sa fiu un exemplu pentru cineva si pot face lumea mai buna.
Daca ideea ta este sa alergi dupa el, eu am altele mult mai bune.
Raspunsul tau lasa de dorit si imi lasa impresia ca nu faci nimic bun pentru tine si nici pentru ceilalti.

| negru30 a răspuns (pentru Ecea):

De data asta sa stii ca ai nimerit la fix Foarte inteligent raspuns Mai vb peste 10 ani Daca nu crezi in Dumnezeu si mai mult daca nu ai frica de Dumnezeu - timpul o sa-ti arate cat o sa-l cauti tu pe Dumnezeu si atunci cred ca TATAL o sa fie cam ocupat sa te bage in seama Mai asteapta putin - ai si tu putina rabdare - TIMPUL le rezolva pe toate

| Ecea a răspuns (pentru negru30):

Desigur,timpul le rezolva pe toate,doar ca eu nu am timp.
Sunt prea ocupat sa fac ceva in viata,sa las ceva in urma.Tu,si cei ca tine nu vedeti decat dumnezei,sunteti prea preocupati de el sa aveti grija de voi.
Prea putin imi pasa mie,pe spatele oamenilor prosti se castiga bani, daca nu ati fi voi, cei ca noi nu am mai avea de cine sa radem.

| negru30 a răspuns (pentru Ecea):

Cum isi bate Dumnezeu joc de tine si tu nu realizezi Citeste Psalmul 2 din Psaltire

| DorelSudoru a răspuns:

Daca chiar e credincioasa no sa accete, astia nu-si schimba parerea.

| VladimirPutin a răspuns:

Spune pur și simplu...crezi că o doare tare că ești ateu?

| ionutzul31 a răspuns:

II spui pur si simplu.Si totusi nu e bine sa fii ateu, mai bine te-ai ruga unei cutii decat sa nu crezi in nimic.Baftawinking

| chokingvictim a răspuns:

Aducand argumente neexistentei zeilor si o critica religiilor.asta fac ateii mereu

| HaDeS20 a răspuns:

Salut Sydu, nu prea ai cum sa ii spui asta. Daca mama ta e foarte credincioasa, nu conteaza cum ii spui asta, pentru ca oricum nu va accepta. Iti sugerez sa incerci sa evitii discutiile pe tema religioasa. Daca nu, spune-i direct ca nu crezi in " Jupanu' ", dar adu si un argument bun. Sper ca te-am ajutat!

| SheCanFlyy a răspuns:

Spune-i pur si simplu.E viata ta si faci ce vrei cu ea. P.S: imi place tricou tau smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi la balcon si striga-ti necredinta, credinciosii cum fac? tipa pe toate drumurile, poarta cruci la gat isi fac cruce la biserica. pune-ti o placa in frunte cu; sunt ateu.injura [pe langa biserica de Dumnezeu, si atarna-ti niste insemne ateiste pe la gat.sau niste tatuaje ceva.sa se stie.